NÁZOR / Osobní byznys-politický útvar Tomia Okamury, který se navenek tváří jako politická strana, se pod vedením svého nenahraditelného vůdce snaží bojovat proti dohodě o obranné spolupráci mezi Českem a USA. Chrlením frází a překrucováním historie okamurovci maskují, že jejich urputné snažení je v plném souladu se zájmy Kremlu. Zájmy vlastní země poškozují.
V úterý 27. června vystoupil Tomio Okamura se svou další duchamornou řečí.
„Fialova vládní pětikoalice chce tady dneska protlačit smlouvu o vojenské přítomnosti USA v České republice. Fialova vládní pětikoalice má v plánu dnes odpoledne tuto smlouvu projednávat a protlačit tady ve sněmovně. Hnutí SPD říká jasně ne cizím základnám a vojákům na našem území.“
Mentalita espéďáčků je jasná. Pro ně jsou Američané „cizí“. Jsme sice členy NATO a každému je jasné, že americká armáda tvoří páteř aliance, ale pro Okamuru a spol. jsou to cizáci. Bez Američanů by NATO bylo něco jako SPD bez Tomia Okamury. Toto přirovnání (byť velmi přibližné) by mohl vůdce pochopit. Protějšky aliance jsou země jako Čína a Rusko. Rusko bylo sice dost přeceňováno, pokud jde o jeho schopnosti konvenčně válčit, momentálně má ale pořád jaderné zbraně a dost živého masa do svého krvavého mlýnku. O Číně není třeba mluvit. Kdyby měly evropské země zajišťovat svou obranu samy bez Američanů, stálo by to tolik peněz, že by všechny mírové holubice od bolševiků po fašisty pořádaly masové demonstrace proti výdajům na obranu.
Spojené státy nejsou zemí dokonalých světců a nevedou je proroci v bílých řízách, co nevytáhnou nos ze stránek Bible, ale ve srovnání s jinými zeměmi jsou na tom pořád ještě dost dobře. Rozhodně dost dobře na to, abychom měli ve výběru, kdo je spojenec, jasno.
Pak Okamura hned vytáhl ze svého klobouku oblíbené zvířátko, totiž referendum.
„Já si myslím, že je to otázka na referendum. Já jsem přesvědčen a my v SPD jsme přesvědčeni o tom, že vláda by na tuto otázku měla vyhlásit referendum.
Podle našeho návrhu má právo hlasovat v referendu každý občan České republiky, který dosáhl zletilosti. Rozhodnutí je přijato, pokud se pro ně vysloví nadpoloviční většina hlasujících, jestliže se zároveň referenda zúčastnilo alespoň 20 procent občanů České republiky, oprávněných hlasovat,“ hlásá osoba, která ve svém vlastním útvaru nemá prvky nějaké přímé demokracie přítomné ani v homeopatickém množství.
Když to Okamura neúnavně pořád opakuje, budeme své argumenty taky neúnavně opakovat. Referendum není moc demokratický nástroj. Proč? Přinejmenším proto, že se hlasuje o záležitostech s dopadem na dlouhou dobu, třeba pro jednu generaci. V běžných volbách se rozhoduje o čtyřech letech a pokud má volič pocit, že se zmýlil, nebo se situace změnila, má zaručeno, že se bude volit znova. (Pokud někdo nevolil komunisty/fašisty a nenechal je vyhrát. To pak bývají volby na dlouho poslední.)
Pro SPD je vzorovým případem referendum o brexitu a něco takového by chtěli okamurovci provést i u nás. Vzorové to je, ale z úplně jiných důvodů. Za pomoci ukradených dat z facebooku, která umožnila cílenou kampaň, a zjevných lží si Britové těsně odhlasovali vystoupení z Evropské unie. Už v okamžiku vyhlášení výsledků hlavní brexiťák Nigel Farage uvedl, že lhal. V kampani hlásal, že Britové posílají do Unie každý týden 350 milionů liber a ty by se mohly po brexitu přesměrovat do britského zdravotnictví. Jak k brexitu došlo, další den pravil: „Nic takového nemohu garantovat. Byla chyba to slibovat.“
Ale ne, jaká chyba. Dosáhl svého.
Britové dnes už na brexit mají jiný názor. „Sedm let po referendu o brexitu se podle nového průzkumu podíl Britů, kteří si přejí návrat do EU, vyšplhal na nejvyšší úroveň od roku 2016. Britové i Evropané si také mnohem méně myslí, že by ostatní země následovaly příkladu brexitu, a Britové jsou ohledně budoucnosti bloku optimističtější – do té míry, že věří Evropské komisi více než vlastní vládě. Údaje z nejnovějšího průzkumu YouGov Brexit tracker ukázaly, že po vyloučení těch, kteří uvedli, že by nehlasovali nebo nevěděli, by nyní 58,2 procenta lidí v Británii hlasovalo pro vstup do EU,“ cituje výsledky průzkumů list The Guardian.
Není to jediný průzkum a netýká se to jen poslední doby. Proti brexitu by se většina Britů vyslovila už krátce po konání referenda. Jenomže mléko už bylo rozlité a nacpat ho zpět do sklenice nebylo prakticky možné. Takhle vypadá oslavovaná „přímá demokracie“ v praxi. Většina lidí něco chce, ale nikoho to nezajímá.
Pokud se chce někdo zasmát, může si přečíst další pasáž z Okamurova řečnění, kde velký předseda vyvrací své vlastní argumenty, a nepřipadá mu to divné.
„Od vzniku samostatné České republiky, teď to někde psali, tak je to dokonce první vláda, která tady vládne ve sněmovně, ale nezískala většinu hlasů ve volbách, protože v tom roce 2021 milion hlasů občanů propadl pro strany pod pět procent. A byly to vesměs strany, které byly programově proti Fialově vládní pětikoalici,“ tvrdí politický podnikatel.
Jen chvilku předtím ale říkal, že podle návrhu SPD by byly výsledky referenda přijaty, „pokud se pro ně vysloví nadpoloviční většina hlasujících, jestliže se zároveň referenda zúčastnilo alespoň 20 procent občanů“. Takže podle něj bychom mohlu vystoupit z EU nebo odmítnout přítomnost amerických vojáků, pokud by se pro to vyslovilo třeba jen 10,5 procenta oprávněných občanů. Nepřítomnost 80 procent občanů u referenda by mu nevadila. Kromě toho mu paměť neslouží dobře. Jeho přítel Miloš Zeman tady v roce 2013 nechal vládnout „úřednickou“ vládu svých kámošů (pardon, odborníků) bez důvěry, ačkoliv mu nabízeli seznam poslanců, kteří by hlasovali pro důvěru vládě s podporou podle výsledků voleb.
„Zástupci stran ODS, TOP 09 a LIDEM oznámili, že mají podporu 101 poslanců pro novou vládu v čele s Miroslavou Němcovou. Chtějí tak přesvědčit prezidenta, aby nejmenoval úřednickou vládu, jak zamýšlí. Miloš Zeman však uvedl, že to na jím plánovaném řešení krize nic nemění,“ psalo se tehdy.
Zpochybňovat legitimitu vlády vzešlé z voleb je trik, který zkouší Donald Trump. Tohle je od Okamury jen maskovaná verze trumpovského mýtu o „volebním podvodu“.
Když už Tomio Okamura falšuje přítomnost, proč by nefalšoval i minulost? Vymyslel si velmi bizarní paralelu.
„A skutečně musím říci, že ta situace je úplně neuvěřitelná, protože v roce 1968 tehdejší režim komunistický podepsal zvací dopis pro vstup cizích vojsk na území Československa, no a teď jsme vlastně úplně ve stejné situaci, kdy paní ministryně Jana Černochová z ODS podepsala zvací dopis pro jiná cizí vojska do České republiky. Takže to je samozřejmě otřesné, je to samozřejmě úplně odporné, musím říct,“ předstírá Okamura rozhořčení.
Víme, že šéf SPD nevyniká znalostmi akademické úrovně v žádném oboru, ale měl by mít aspoň nějaké obecné povědomí o historii země, kde žije. Takzvaný „Zvací dopis“ byl dokument podepsaný pěti brežněvovskými papaláši v KSČ, takže ho dokonce ani nepodepsal tehdejší režim, a i kdyby ten kus papíru neexistoval, na okupaci by to nezměnilo nic, sovětské tanky by přijely stejně. Česko je poslední zemí z východního křídla NATO, které ještě takovou dohodu se Spojenými státy nemá. Vedle Slovenska a Polska podepsalo obdobnou smlouvu dokonce i Maďarsko. Ministryně obrany Jana Černochová to Okamurovi vysvětlovala, ale ten to zřejmě neumí pochopit.
„Obdobné smlouvy má se Spojenými státy americkými sjednáno 24 členských států NATO. Všechny členské státy NATO na východní hranici takovou smlouvu již mají sjednanou. Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Maďarsko už v roce 2019. Pochybuji, že by pan Tomio Okamura řekl o Viktoru Orbánovi, že se chová jako Biľak. Rumunsko, Bulharsko, Norsko a naposledy i Slovensko, které smlouvu sjednalo na začátku roku 2022,“ řekla ministryně ve sněmovně.
Tomio Okamura stále vykládá, že není proruský. Jenže, jak říkal Ježíš, „po ovoci poznáte je“. SPD je proti sankcím uvaleným na Rusko, proti dodávkám zbraní Ukrajině, toužilo po dodávkách ruského plynu. Spojeneckou zemi označuje za stát stejného typu jako totalitní SSSR. SPD chce vystoupení Česka z Evropské unie, což byl cíl všech ruských trollů makajících v trollfabrice pana Prigožina v Petrohradu. Teď napadá smlouvu o obraně s Američany. Všechno jako podle bodů sepsaných v Moskvě.
Říci o Okamurovi, že z něj padají perly, by bylo moc lichotivé. Jsou to jen takové bobky. Ani nemůžeme tvrdit, že jsou to bobky jako od zajíce (zřeba z toho známého sovětského animovaného seriálu). Zajíc je bytost svobodná. Spíš tento nevábný trus pochází od králíka. Ochočeného.