Vůdce SPD Tomio Okamura byl velmi hrdý na to, jaký má hezký vztah s Milošem Zemanem. Lidé jeho druhu jsou vždy velmi poctěni, když na ně dopadne odlesk nějaké moci, a sní o tom, že jednou budou také takovým zářičem neodolatelného světla. Proto je teď rozhořčen, že by mu jeho reflektor někdo demontoval ze scény.
Okamura na svém facebooku v úterý napsal: „Odmítáme hysterii senátu, který zvažuje odvolání prezidenta Zemana. Prezidentovi vyjadřujeme lidskou solidaritu. Hnutí SPD považuje informování o zdravotním stavu prezidenta České republiky Miloše Zemana za nedostatečné. Vše nasvědčuje tomu, že jeho léčba a hospitalizace si vyžádá i vzhledem k jeho věku delší časové období. Veřejnost by ale měla být o jeho zdravotním stavu pravidelně a pravdivě informována, nejlépe prostřednictvím ošetřujícího lékaře. Odmítáme hysterii vedení senátu ohledně aktivace článku 66 Ústavy České republiky, který definuje mechanismy odvolání hlavy státu. Vyjadřujeme lidskou solidaritu prezidentu republiky i jeho rodině a vítáme jeho rozhodnutí o svolání ustavující schůze sněmovny na 8. listopad 2021.“
Tak hysterie vypadá skutečně jinak. Hysterická je spíše tato Okamurova reakce. Po děsivých záběrech prezidenta, kterého v bídném stavu odvážela sanitka, a zjevném mlžení (jemně řečeno) Zemanova okolí je povinnost ústavních činitelů se zajímat o to, co se děje. Předseda senátu se dotázal a Ústřední vojenská nemocnice odpověděla. Kdyby napsala, že prezident je svěží jako rybička, tak by nám to ze senátu řekli. Jenže jsme se dozvěděli, že není schopen pracovních činností.
Také nejde o odvolání prezidenta. „Článek 66 Ústavy ČR, o němž se mluví v souvislosti s názorem Ústřední vojenské nemocnice, podle něhož prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti, se věnuje zejména přenesení prezidentských pravomocí na jiné ústavní činitele v situaci, kdy se uvolní funkce prezidenta a nová hlava státu ještě není zvolena nebo nesložila slib. Už první věta článku ovšem hovoří i o tom, že se tato pravidla mohou uplatnit také v situaci, „nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom poslanecká sněmovna a senát“. V české ústavě je toto ustanovení od jejího schválení koncem roku 1992 a nezměnilo se ani poté, co byla v roce 2012 zavedena přímá volba prezidenta.“ (ct24.ceskatelevize.cz.)
O odvolání tam nic není, jen o přenesení pravomocí. Když se do Vánoc Miloš Zeman náhle zjeví jako junák plný sil, mohl by si svých pravomocí zase užít. Ostatně pokud je (vzdor mínění ošetřujících lékařů) práce schopen, mohl by zasáhnout hned: „Hlava státu může případnou aktivaci článku 66 napadnout u Ústavního soudu, ten musí rozhodnout do patnácti dnů. Emeritní ústavní soudce Stanislav Balík vysvětlil, že podle zákona o Ústavním soudu do pěti dnů od okamžiku, kdy je návrh napaden, je o tom potřeba konat ústní jednání. ‚Myslím si, že to je nejlepší důkaz. Pokud by tedy pan prezident byl schopen účastnit se toho jednání, tak by tím dal jasně najevo, že může vykonávat své funkce. Pokud by poslal pouze právního zástupce, tak by o tom byly pochybnosti,‘ řekl.“
Možná to ale Tomio Okamura všechno ví, jen je pro něj výhodné, když může burcovat proti politickým silám, které mu nikdy nedají žádné vládní křesílko. To je ale asi tak všechno.