Předseda SPD Tomio Okamura má prvenství, ale není z toho nadšen. Sociální sítě Facebook a Instagram označily jeho příspěvek o vyvádění dividend z České republiky za částečně nepravdivý. O tématu jsme už také psali a to, co Okamura sdílel, je skutečně nesmysl.
Tomio Okamura na svém facebooku 6. června napsal: „Vystoupení z EU by bylo podle Andreje Babiše smrtelné… Opak je pravdou. Smrtelné je pro nás v ní setrvávat. Jsme kolonie Západu, ze které korporace vysávají kapitál! Podle předběžných údajů České národní banky si zahraniční vlastníci českých firem loni ze svých zisků v Česku rozdělili na dividendách rekordních 298,8 miliardy korun. Problémem je totiž to, že kvůli pravidlům EU, nemusí nadnárodní korporace dividendy u nás danit. Na rozdíl od českých firem, které je musí danit 15 %. České firmy jsou tak v ČR znevýhodněné. Reálné vysávání naší země je však mnohem vyšší! Prosazujeme zavedení zdanění dividend a zisků nadnárodních koncernů a nastavení podmínek tak, aby podstatnou část ze svých zisků a dividend museli jejich zahraniční majitelé reinvestovat zpět v ČR. Prosazujeme referendum o vystoupení z EU!“
K tomu ještě dodal tvrzení, které po českém internetu už nějakou dobu koluje:
„Světoznámý francouzský ekonom Thomas Piketty upozornil, že podle oficiálních statistik Eurostatu bylo z České republiky od roku 2010 do roku 2016 na dividendách ‚odkloněno‘ do zahraničí 7,6 procenta našeho hrubého domácího produktu (HDP). V absolutních číslech to znamená, že z naší země za tu dobu odešlo 2252 miliard korun, zatímco ve formě evropských dotací se nám za stejnou dobu ‚vrátilo‘ jen 1,9 procenta HDP. To dělá 563 miliard korun. Česká republika je tedy v minusu 1689 miliard korun za sedm let.“
Facebook ale jeho příspěvek označil za částečně nepravdivý a dal k němu odkaz na článek, který věc vysvětluje.
„Informace v tomto příspěvku jsou směsicí pravdivých a nepravdivých tvrzení, nebo jsou tato tvrzení neúplná. V některých případech jsou uvedené informace zavádějící. Ověření faktů od Demagog.cz.“
Nezisková organizace Demagog.cz má od konce května po dohodě se společností Facebook na starost ověřování pravdivosti zpráv zveřejněných na této sociální síti.
V článku, na který je odkaz, se mimo jiné píše: „Nejprve se podívejme na citaci ekonoma Thomase Pikettyho, na kterého se obrázek odvolává. Ten skutečně v jednom ze svých sloupků ve francouzském deníku Le Monde srovnává příchozí dotace z unijního rozpočtu a kapitál odcházející zahraničním investorům. Jeho citace je však značně vytržená z kontextu. Ve svém článku totiž nekritizuje zahraniční investory za zneužívání jejich pozice, ale píše:
‚Člověk může rozumně tvrdit, že západní investice umožnily zvýšit produktivitu těchto ekonomik, a všichni na tom tudíž získali. Ale východoevropští představitelé nikdy nevynechají příležitost připomenout, že investoři využívají své dominantní pozice k tomu, aby udrželi mzdy na nízké úrovni a ponechali si přehnané marže.‘
Francouzský ekonom zde tedy nekritizuje zahraniční investory, pouze popisuje argumentaci představitelů východní Evropy. Piketty však ve svém sloupku skutečně poukazuje na vysoké toky zisků do zahraničí ve srovnání s finančními transfery v rámci EU. Zaměřme se tedy na tato čísla.
Zaprvé není pravdou, že by z Česka odteklo za roky 2010–2016 2252 miliard korun, když 440 miliard, které jsou v tomto čísle zahrnuty, byly v Česku reinvestovány, a nikam tedy neodtekly. Vedle toho existuje i opačný tok, tedy zisky českých investorů v zahraničí, který za stejné období činí 266 miliard.
Navíc i mezi českými podnikateli je celkem běžné, že kvůli příznivěji nastavené daňové politice mají jejich mateřské firmy sídlo mimo Českou republiku. Jmenujme např. nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, Daniela Křetínského či Marka Dospivu. Pokud má ale mateřská společnost sídlo v zahraničí, bude zahrnuta do zmíněných statistik Eurostatu, a to i přes to, že jejím vlastníkem je Čech.
Především je ale značně zavádějící srovnávat příjmy z unijního rozpočtu a příjmy z přímých investic zahraničních investorů. Jednak z důvodu, že uvedené statistiky Eurostatu udávají příjmy z přímých investic zahraničních investorů z celého světa. Oněch 2252 miliard (minus 440 miliard reinvestovaných) tedy neodešlo z České republiky do jiných států EU, nýbrž do všech států světa. V roce 2016 např. z Evropské unie pocházelo ‚pouze‘ 88,6 % investorů v České republice. Toto číslo však neznamená, že by investorům ze států Evropské unie nutně směřovalo téměř 90 % odchozích zisků, fakt, že se zde tito investoři podílejí na investicích 90 %, neznamená, že se také z 90 % podílejí na ziscích.
Dalším důvodem, proč je dané srovnání zavádějící, je, že příjmy z unijního rozpočtu a odchozí dividendy, resp. příjmy zahraničních investorů, jsou dvě na sobě nezávislé veličiny. Zahraniční investice by v České republice existovaly jistě i v případě, že by Česko nebylo součástí Evropské unie. To ostatně dokládá i graf zachycující vývoj hodnoty přímých zahraničních investic v ČR. Už před vstupem Česka do Evropské unie v roce 2004 vidíme postupný nárůst zahraničních investic do ČR – investic, z nichž nyní zahraniční investoři čerpají zisky.“
A tak dále. Celé si to můžete přečíst ZDE.
„Chceme, aby byli uživatelé Facebooku dobře informováni, a tak neustále vymýšlíme nové způsoby, jak zastavit šíření falešných informací na naší platformě. Je nám ctí rozšířit náš fact-checkingový program v České republice o spolupráci s platformou Demagog.cz, která ověřuje fakta v Česku již řadu let a zároveň propaguje ověřování faktů pomocí vzdělávacích projektů a workshopů,“ uvedl podle ČTK Guido Buelow z Facebooku.
Server iRozhlas.cz píše: „Hnutí se v reakci pro server iRozhlas.cz ohradilo proti činnosti serveru Demagog, který má kontrolu na starost. Podle mluvčí Barbory Zeťové je nedůvěryhodný… Hnutí SPD vadí, že takzvaný fact-checking provádí právě nezisková organizace Demagog. Ta za léta existence odhalila řadu lží a nepravd, které podle ní vyřkl Tomio Okamura. ‚Překvapuje nás, že si Facebook vybral jako politického kontrolora pravdy podle našeho mínění nedůvěryhodný server Demagog.cz, který již v minulosti označil chybně za lež pravdivé tvrzení Tomia Okamury, že se ve Švýcarsku v referendu hlasuje o zvýšení daní,‘ napsala serveru iRozhlas.cz Zeťová. Server Demagog.cz podle ní ‚pomluvil předsedu Tomia Okamuru a ani se neomluvil‘.“
Jenže Tomio Okamura tady šíří něco, co je dost zavádějící. To to ještě říkáme mírně. Roztomilé je, že Piketty je považován za neomarxistického ekonoma a najednou jeho věty, navíc vytržené z kontextu, šíří udatní bojovníci proti neomarxismu. Od vedení SPD se ale velké myšlenkové výkony čekat nedají. A od lidí, co pod příspěvky velkého předsedy jásají a označují ho za záchranu republiky, se nedají čekat myšlenkové výkony žádné.