Prezident Spojených států amerických Joe Biden jmenoval šéfem poradců pro jadernou politiku (Úřad pro jadernou energii) Samuela Brintona. Přestože jaderná politika a jaderná energetika jsou klíčovým odvětvím budoucnosti, na kterém bude záviset energetické přežití lidstva, hlavním tématem českých novinových komentářů o nástupu Brintona do funkce je, že má poruchu pohlavní identity a nosí dámské boty na podpatku. Referovat o jeho kompetencích v jaderné energetice, konkrétně v zacházení s jaderným odpadem, na které je expert, zřejmě napadlo jen málokoho z novinářů a politiků.
Část médií a někteří politici zřejmě soudí, že když se má pro vládu USA někdo věnovat skladování vyhořelého jaderného paliva, měl by to být bílý heterosexuální muž, pokud možno s obarvenými vlasy jako Donald Trump. Když je to homosexuál s hlavou dohola, tak přece nemůže funkci zvládnout, neasi!
Pan předseda SPD Tomio Okamura jde v těchto věcech příkladem, napsal k tomu na facebook: „Americký prezident Joe Biden najal nového šéfa poradců pro jadernou politiku, což je jedna z nejvyšších pozic na ministerstvu energetiky. Stal se jím Sam Brinton, který je zároveň aktivistou LGBTQ+ a po Bílém domě chodí na vysokých podpatcích. Nechává se oslovovat zájmenem „oni“.“
O tom, zda pan Brinton něco ví o jaderném odpadu, pan Okamura v postu nepsal. Ale to, že je jinosexuál poradcem americké vlády pro jaderný odpad, jej zjevně překvapilo.
Hlavně aby expert měl rád fotbal!
I nedalo mi, a napsal jsem jak panu Okamurovi na facebook, tak na stranický sekretariát SPD: „V čem je dle SPD u jaderného experta důležitá jeho sexuální identita, prosím? Nemělo by při výběru osoby do tak důležité funkce spíše hrát roli, že Sam Brinton (jak ukazuje jak jeho vzdělání, tak publikace) toho opravdu hodně ví o zacházení s jaderným odpadem, což je v dnešní době mimořádně důležitý obor?“
Pan Okamura i jeho straničtí kolegové se zachovali, jak se na rozhněvané bílé heterosexuální muže sluší. Neodpověděli. Tak jsem pro získání dat o pohledu českých vlastenců na pana Brintona zabloudil na FB stránku Česká Kotlina. Sdíleli fotku, kde je pan Brinton vystajlovanej jak na Gay Pride, v dámských šatech a s rtěnkou, s lakonickým komentářem, že je to nový člen Bidenovy administrativy, a s emotikonem výstražně zvednutého prstu a pohoršeně zahlížejících očí. V diskusi bylo doslova nazvraceno. Uživatel Tommy Skowy dal zvracejících emotikonů šest. Milada Havelková tři. Hani Smejkal sedm. Slávka Burešová sice jen jednoho, ale dopsala k němu: „Nechutné.“ A Jakub Pumprla odkryl karty naplno: „A proto emigruju na východ raděj.“ Stejně slabomyslně na Brintonovo jmenování reagovala média. Krátký výběr titulků:
Blesk: Bidenův jaderný expert budí kontroverze: Nosí podpatky, rtěnky a nechává si říkat „oni“
Nova: Vysoké podpatky a oholená hlava. Joe Biden má nového poradce
iDnes: Konzervativci v šoku. Biden přijal nebinárního experta na jádro
Média, fejzbůčkáři a populistická část politického spektra jsou tak fascinovaní Brintonovou rtěnkou, že na jaderný odpad, kvůli kterému jej Biden jmenoval do funkce, nezbyl prostor.
A co jádro?
Samuel dokončil dvojí magisterský studijní program na Massachusetts Institute of Technology v oboru jaderného inženýrství a programu technologií a politiky. Je také absolventem Kansas State University v oboru mechanického a jaderného inženýrství. Jeho výzkumné zájmy jsou zaměřeny na analýzu jaderného palivového cyklu včetně ekonomiky palivového cyklu a analýzu možností zacházení s jaderným odpadem. Pan Brinton absolvoval stáže na Harvard Kennedy School, v Argonne National Laboratory, Idaho National Laboratory a Dow Chemical Company v různých projektech týkajících se jaderných, inženýrských a systémových analýz.
Má bohatou publikační činnost – a nemyslím tím twitter, ale vědecké časopisy. Už jen titulky jeho vědeckých článků o jaderném palivu jsou pro laika víceméně nesrozumitelné, Brinton pracuje ve vědním oboru, který je mimořádně odborně náročný. V časopise Energy Conversion and Management publikoval text Systém jaderného palivového cyklu – dynamický model pro možnosti skladování paliva. Na konferenci International Conference on Nuclear Engineering přednesl příspěvek s názvem Ekonomický model recyklace jaderného paliva pomocí technologie VENSIM. Netajím, že – asi jako většina laiků – vůbec netuším, co VENSIM je. V Nuclear Science and Engineering vyšel jeho text Analýza a optimalizace jaderného palivového cyklu s kódem pro pokročilé hodnocení palivových cyklů (CAFCA). Také nevím, co to je. V časopise Transactions pak konečně vychází jeho článek o modelování cyklu koloběhu jaderného paliva, u které nejsem, ani s Google Translatorem, schopen ani přeložit titulek. Jaderné inženýrství je mimořádně složitý obor. Laik jako já vůbec neví, co termíny v článku o jádru znamenají. Každopádně seznam Brintonových publikací jednoznačně prokazuje, že je v oblasti hospodaření s vyhořelým jaderným palivem skutečným expertem, vědcem na světové úrovni.
Přeložíte mi to, pane Okamuro?
Prosím tedy všechny, kteří se pozastavují či dokonce pohoršují nad tím, že Brinton nosí dámské šaty: Podívejte se na Google Scholar, do seznamu Brintonových článků, a zkuste přijít na to, co znamenají alespoň jejich názvy. Vsadím se, že to ani jeden z těch pohoršenců nad Brintonovým oblékáním nepochopí a neporozumí. Brinton je zcela prokazatelně významný jaderný expert, ve své nové funkci je člověkem na svém místě, a to, jak se obléká, je jeho naprosto privátní záležitost. Věc, která s jeho kompetencemi pro výkon nové funkce absolutně nijak nesouvisí. A pana Okamuru prosím, aby na své FB stránce vysvětlil, co znamená byť jen název Brintonovy práce „Icone15-10381 an initial study on modeling the existing and anticipated fleet of thermal and fast reactors using VENSIM.“ Rád se nad interpretacemi pana Okamury zasměji.
Brinton je nesporně významný specialista v nesmírně intelektově náročném oboru a jeho jmenování do funkce je plně v souladu s potřebou, aby o složitých procesech rozhodovali odborníci. To, že jeho odborné kompetence musím pracně dohledávat v anglicky psaných zdrojích, ale od českých politiků a z řady českých médií slyšíme, že nosí vysoké podpatky, ukazuje, že v některých ohledech je dosud naše země bolestně zaostalá.