
Předseda SPD Tomio Okamura FOTO: Prodimedia
FOTO: Prodimedia

NÁZOR / Tomio Okamura si užívá svou roli mučedníka, kterému hrozí vězení za hlásání pravdy. Tou „pravdou“ je odporná kampaň s „krvežíznivými“ černochy na plakátech. Vybrat si skupinu lidí jako plošnou oběť a ze sebe dělat chudáka je dost jednoduchý kejkl, ale on dobře ví, že cílové skupině jeho voličů se to líbí.
„Tento týden ve středu se bude hlasovat o mém vydání za pravdivý protiimigrační plakát a hrozí mi tři roky vězení,“ hlásá na videu Okamura. Při tom ukazuje tu nechutnost, kterou „myšlenkové“ úsilí SPD zplodilo.
Spolek Pro Dostavbu tubusové vily Tomia Okamury (SPD) rozmístil v roce 2024 v centru Prahy na Václavském náměstí billboardy, které možná mohly znepokojit nic netušící turisty. Na jednom z nich byl zobrazen muž velmi tmavé pleti se zkrvaveným nožem a textem: „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší chirurgové z dovozu. Stop migračnímu paktu EU!“ Policie pak požádala sněmovnu o Okamurovo vydání k trestnímu stíhání kvůli podezření ze spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.
— ROMEA (@romeanews) February 7, 2025
Pokud jde o „nedostatky ve zdravotnictví“, patří k nim i jistá personální nouze a zachraňují ji mimo jiné už roky lékaři a sestry z Ukrajiny. Okamura by ale Ukrajince chtěl poslat zpátky na Ukrajinu, kde se podle něj nic hrozného neděje. Je zlou ironií osudu, že když se v pražské Lazarské ulici loni v srpnu zřítila z domu římsa na tramvajovou zastávku, zabila právě ukrajinského chirurga. Dávat na plakáty Ukrajince by ale pro SPD nepřineslo kýžený výsledek, protože Ukrajince od Čecha nerozeznáte. Obětní beránek nenávistné kampaně musí být hned vizuálně identifikovatelný, a protože i stoupenci SPD pořád ještě dokáží rozeznávat základní barvy a černá barva vzbuzuje spíše negativní emoce, nabízí se podoba kampaně sama.
Vydávat tenhle hnus za „pravdivý protiimigrační plakát“ je ukázka drzosti, primitivismu a manipulace. Tomio Okamura a jeho kumpáni ale mají zkušenost, že jejich voličskému segmentu to vyhovuje. Protože volební preference SPD ale nejsou poslední dobou moc slavné, neb o hlasy prostomyslnějších lidí teď soupeří politických šejdířů hodně, rozhodli se okamurovci přitvrdit.
O problémy s migrací a jejími doprovodnými jevy, jako je kriminalita, tady nejde. Současně se vede kampaň proti migračnímu paktu, který by měl znamenat zlepšení oproti dnešní situaci. Protože Evropská unie není stát, bylo třeba dosáhnout dohody mezi členskými státy a je to teď maximum možného.
Migrační pakt achválený loni přinesl nové pravidla zavádějící povinné prověřování všech osob, které vstoupí na území EU bez potřebných dokladů, aby se rychle určilo, zda mají nárok na mezinárodní ochranu. Dále jde o vylepšení systému Eurodac pro lepší sledování a správu žádostí o azyl, zrychlení azylových řízení a navracení těch, kteří na azyl nárok nemají, standardizaci azylových procesů napříč členskými státy pro zajištění rychlých a spravedlivých rozhodnutí. Zároveň se zavádějí silné právní záruky pro zranitelné skupiny, jako jsou děti a oběti násilí.
Nová pravidla zavádějí „mechanismus flexibility“, kde členské státy mohou přispívat k solidaritě různými způsoby: relokací migrantů, finančními příspěvky nebo jinými formami podpory. Pakt žádá posílení podpory pro členské státy, které jsou pod vysokým migračním tlakem. Opatření, která mají za cíl zabránit tomu, aby migranti cestovali po EU v pátrání po lepších podmínkách, než jaké jim byly přiděleny.
Kdo bojuje proti migračnímu paktu, tohle všechno nechce. Co vlastně takoví lidé chtějí, těžko říct, protože nic nenabízejí a v tomto negativismu se shodne ANO, SPD i trpasličí extremistické strany. Možná by jim nevadilo zavedení nové a neprostupné železné opony, nejlépe kolem každého státu, a tam by si pak hlasatelé „suverenity“, kdyby se dostali k moci, zřídili svá útulná hnízdečka a provozovali politiku všech azimutů.
Tomio Okamura teď ze sebe dělá pomalu druhého Jana Husa, vydává se za mučedníka a šermuje „třemi lety vězení“. Pokud by byl vydán, souzen a odsouzen (nikde přitom není předem dané, jak by takový soud dopadl), nemuselo by na nějakou horní hranici vůbec dojít. Tohle je demagogie.
Kdyby se velký boss choval slušně, o migraci diskutoval věcně a nelil pečlivě benzín do každého ohníčku, nemusel by problémy se svým vydáním řešit, ale pak by SPD přišla o základní pricip své existence. Nemohl by také vystupovat v roli mesiáše, který nejdřív vylíčí konec světa a pak nabídne záchranu. Zatím se nezdá, že by něco jiného uměl, a ve stoce, kterou sám vytváří, plave přes jisté ochabování sil ještě pořád zdatně.