Poté, co média plně opanovala světová krize v souvislosti s bezprecedentním napadením Ukrajiny Putinovým Ruskem, zjistil předseda SPD Tomio Okamura, že o jeho alibistická vyjádření k této situaci nikdo nestojí. Zkusil se tedy do „světel ramp“ vrátit oklikou přes svoje oblíbené téma. A to energie.
V posledním týdnu není den, aby Tomio nesdílel na facebooku či twitteru nějaké své vyjádření ke Green Dealu či ceně energií. Zároveň vždy nezapomene dodat, že současná vláda nedělá pro obyčejné lidi nic.
Včera pak nasadil svému účinkování v této komedii korunu, když poukázal na to, že „slovenské domácnosti budou dostávat elektrickou energii až do konce roku 2024 za cenu, za niž ji odebírají nyní. Oznámila to slovenská vláda. Slovenské rodiny by tak měly až do roku 2024 ušetřit celkem asi miliardu eur. Udělá už vláda Petra Fialy konečně něco pro naše občany?“
Trochu to však připomíná ono pověstné Radio Jerevan, které vždy uvádělo zprávy větou „Ano, je to pravda, ale…“. Předně je třeba poznamenat, že zprávu o regulované ceně elektřiny oznámila slovenská vláda již 18. února, tedy takřka před třemi nedělemi. Proč s tím Tomio vystupuje až nyní, je nadmíru jasné. Nechce se nijak podílet na odmítnutí ruské agrese vůči Ukrajině.
To SPD ostatně ukázala tento týden ústy svého poslance Jaroslava Bašty, který prohlásil, že by Česká republika neměla na Ukrajinu posílat žádné zbraně. SPD zkrátka po jednom výjimečném vyjádření, v němž poměrně nečekaně označilo ruskou agresi za „invazi na pozvání“ s tím, že s narušováním hranic nesouhlasí, zařadila zpátečku a opět si stoupla po bok komunistů, kteří se obávají eskalace konfliktu. Že však ten konflikt vyprovokoval jejich oblíbenec a nyní již masový vrah Vladimir Putin, cudně přehlížejí.
Za druhé pak Okamura zapomněl dodat, že ono zmražení cen elektrické energie na Slovensku je důsledkem dohody vlády a Slovenských elektráren. Vláda stáhla zákon o dani z nadměrného zisku, který by se této firmy týkal, a ona bude na oplátku garantovat současné ceny slovenským odběratelům až do konce roku 2024. Týká se to však jen tzv. silové elektřiny tvořící přibližně 40 % ceny, kterou domácnost za dodávky platí. Je to také ta část, kterou může každý alespoň částečně ovlivnit, jde totiž o skutečně odebranou elektrickou energii.
Zbytek ceny, tedy oněch 60 %, tvoří poplatky za distribuci či tarify na podporu obnovitelných zdrojů. Jejich výši určuje na Slovensku Úřad pro regulaci síťových odvětví a jich se dohodnuté „zastropování“ do roku 2024 netýká. Takže energie může slovenským odběratelům i tak zdražit.