
Předseda okamurovců, Tomio Okamura FOTO: Printscreen z videa Rádia Impuls, FB Tomia Okamury
FOTO: Printscreen z videa Rádia Impuls, FB Tomia Okamury

Rozhlasová stanice Rádio Impuls spadající pod holding Agrofert ze svěřenských fondů Andreje Babiše pozvala příslušníka ruské blokační minority v českém parlamentu Tomia Okamuru, na němž je premiér politicky závislý, na přátelské popovídání. Okamura využil volného prostoru ke zpochybnění bezpečnosti vakcíny proti koronaviru, podpořil postoje lidí, kteří jí nedůvěřují a vyslovil se proti tomu, aby za své rozhodnutí nenechat se očkovat museli nést jakoukoli společenskou zodpovědnost. Moderátor jeho scestná tvrzení na pravou míru neuvedl.
Z přátelsky laděného povídání se posluchači dozvěděli, jakými Okamura jezdí auty, kam si v nich sedá, že mu chutná svíčková, má rád Moravu, a že prodává japonské pochutiny. Na volné povídání Impuls zve i politiky demokratických stran, ti však mají snadný přístup do médií, a tak pro ně na poli PR nejde o žádný mimořádný zisk. Okamura byl ovšem vzácnou příležitostí k nekriticky vedenému rozhovoru v mainstreamovém mediu natolik potěšen, že hned v úvodu rozdával polibky smrti. Pochvaloval si „slušného a seriózního pana redaktora“ (jednoho z kolegů moderátora předmětného rozhovoru) a dodal, že daná stanice má „dobrý tým“. Že jde z úst populisty, který na druhou stranu neustále pomlouvá profesionální práci publicistů veřejnoprávní televize, o pouhý eufemismus pro ochotu předmětné stanice poskytovat mu v podstatě volný mediální prostor, je víc než zjevné.
Následně Okamura, dotázaný na očkování, prohlásil, že on se očkovat nenechá – nevidí k tomu důvod. „Ani nepatřím mezi ohrožené skupiny, ani necítím žádné příznaky,“ zdůvodnil svůj postoj, jako by snad vakcína měla léčit již nakažené a nemocné. To ale už z podstaty neumí. Neočkuje se přímo protilátkami, ale antigenem. Protilátky se v těle vytvoří až po několika dnech.
Okamura nicméně ještě pokračoval. „Z mého pohledu je to nedostatečně vyzkoušená vakcína,“ navezl se do očkovací látky majitel „Japashopu“, jako by byl vakcinologem. Tím ale není, a tak si jeho veřejně prezentovaný pomýlený „pohled“ na vakcínu žádal uvést na pravou míru, což ale nikdo z „dobrého týmu“ Impulsu neudělal. Stačilo by připomenout, že je vakcína vyzkoušená na desítkách tisíc lidí, že ji farmaceutické firmy vyvíjely standardním ověřeným postupem, v němž mimo jiné navázaly na vývoj vakcín proti SARS, a že její použití schválil americký i britský úřad pro kontrolu léčiv, přičemž ten evropský k témuž směřuje. Moderátor nemohl být ani zaskočený – byl to on, kdo téma očkování nastolil, a soulad s aktuálními pandemickými narativy ruské informační války je v Okamurově případě třeba předpokládat.
Okamura ve své úvaze také zcela přešel jeden zásadní moment úspěšného boje s pandemií. Jak v rozhovoru pro server Novinky potvrdil biochemik Jan Konvalinka, prorektor UK pro vědu a výzkum, většina odborníků se shoduje na tom, že k úspěšnému zastavení šíření viru a návratu do běžného života bez lockdownů pomůže 60- až 70-procentní proočkovanost populace. Z nedávného průzkumu STEM/MARK ovšem vyplývá, že téměř polovina Čechů se očkovat proti covidu nenechá a 19 procent oslovených se ještě nerozhodlo. Rychle proočkovat velkou část populace je přitom podle Konvalinky jediná cesta ze současné krize.
Okamura své surfování po strachu, nedůvěře a tragické odbojnosti zakončil paradoxně projevem starosti o „svobodu“ neočkovaných: „A hlavně, aby to pro ty, kteří se nenechají očkovat, nebylo podmíněno nějakým omezením jejich svobod.“ Okamura předjímá logickou možnost postupného uvolňování omezení pro očkované, o níž už diskutují i experti (v rozhovoru pro deník Welt ji schvaluje německý etik medicíny Georg Marckmann). Týkalo by se to zejména hromadných akcí jako koncertů nebo sportovních utkání. Vpuštěni by byli samozřejmě všichni zájemci, jen ti neočkovaní by museli doložit negativní test. Tuto možnost už ale Okamura nezmiňuje – patrně zní příliš věcně a na strašení rozdělováním společnosti se nehodí.
Jestliže Okamura v monologu o očkování opakovaně vyslovuje pojem svoboda, nabízí se otázka, jakou svobodu má na mysli – svobodu udržovat virovou nálož ve společnosti? Svobodu efektivně šířit virus na koncertech a sportovních utkáních? Nakolik očkovaný člověk může po kontaktu s nakaženým virus přenášet na třetí osoby, se totiž teprve ukáže.