TOP 09 by chtěla po volbách v poslanecké sněmovně vyhradit čas pro opoziční návrhy a zařadit interpelace mezi hlasování o zákonech, aby na nich byli častěji přítomni ministři. Novinářům to dnes řekli předseda poslaneckého klubu strany Michal Kučera a poslanec Martin Plíšek. Praxi sněmovny v současném volebním období považují za dosud nejhorší. Podle Kučery byla pošlapávána práva poslanců předkládat své návrhy.
Poslanci podali v aktuálním volebním období 232 návrhů zákonů, z toho jich spadne pod stůl nejméně 118. V minulém volebním období, které bylo kvůli předčasným volbám zhruba o rok kratší, poslanci podali 214 návrhů zákonů a bez dokončeného projednání jich zůstalo 98.
Kučera kritizoval to, že řada návrhů skončí, aniž by se o nich ve sněmovně vůbec hlasovalo. „Musím říct, že se z tohoto hlediska jedná o nejhorší volební období ve smyslu takového pošlapávání práv poslanců předkládat návrhy,“ řekl. Podle Plíška by bylo řešením, aby byly pro opoziční materiály vyhrazeny konkrétní časy. O předlohách by se navíc mělo hlasovat v pořadí, v jakém byly sněmovně předloženy.
Na to, že se na řadu předpisů nedostalo, si stěžovali i poslanci ODS. „Spoustu se toho nepodařilo prosadit. O řadě věcí jsme nemohli ani diskutovat, protože vládní koalice bránila tomu, aby se opoziční návrhy vůbec projednávaly,“ řekl na tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala.
TOP 09 strana kritizovala i docházku ministrů na interpelace. „Hovoří to o respektu vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL k poslanecké sněmovně,“ řekl Kučera. Účast označil za nejhorší od roku 1989.
Ústní interpelace se ve sněmovně konají ve čtvrtek od 14.30 do 18.00. Maximálně první hodina a půl je určena na interpelování předsedy vlády, následují ústní interpelace na ostatní ministry. Podle Plíška by docházku zlepšilo, kdyby se interpelace zařadily mezi jednání o zákonech.
Docházku ministrů na interpelace kvůli kritice opozice zkoumala začátkem roku i vláda. Z její zprávy vyplynulo, že tři ministři měli ve dnech, kdy byli interpelováni, stoprocentní docházku. U šesti naopak nepřesáhla účast 50 procent, průměrně dosáhla 62 procent. Ministři se bránili především tím, že nevědí, kdy na ně přijde řada a ve sněmovně musejí trávit mnoho hodin.