Vláda v boji proti terorismu očividně selhala, soudí předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Reagoval tak na ostrou kritiku Spojených států ohledně nevydání Libanonce Alího Fajáda do USA. První místopřeseda TOP 09 Marek Ženíšek požaduje, aby případ pěti unesených Čechů, kteří byli ve čtvrtek vyměněni za propuštění dvou libanonských teroristů, projednala Poslanecká sněmovna.
„Americkou ambasádu zjevně šokovalo, že česká vláda bojuje proti terorismu pouze verbálně. Ve skutečnosti to pro ni evidentně žádná priorita není, protože tady v rámci boje proti terorismu evidentně selhala,“ řekl Kalousek. Lidé, kteří se orientují v české politice, jsou podle něj zvyklí na to, že vláda něco jiného říká a něco jiného dělá.
[ctete]45496[/ctete]
Kabinet Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše podle dostupných informací rozhodl, že výměnou za propuštění pěti Čechů zadržovaných od loňského léta v Libanonu propustí mezinárodně hledané zločince Alího Fajáda a Chálida Marabího z české vazby na svobodu. Stalo se tak ve čtvrtek a oba teroristé již pravděpodobně odcestovali do Libanonu. Spojitost obou případů připustil v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny ministr obrany Martin Stropnický (hnutí ANO). Podmínkou propuštění Čechů bylo podle Stropnického to, aby se Fajád s Marabím nedostali do rukou amerických vyšetřovatelů. O jejich nevydání do USA rozhodl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (hnutí ANO).
[ctete]45637[/ctete]
Americké velvyslanectví v ČR následně uvedlo, že pro jejich propuštění na svobodu neexistuje žádné ospravedlnění. Fajád a Marabí čelí u amerického federálního soudu obžalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, z pokusu získat, přepravit a použít protiletadlové střely a z pokusu poskytnout materiální podporu teroristické organizaci. Jejich propuštění povzbudí podle amerického velvyslanectví zločinecké skupiny a teroristy po celém světě.
První místopřeseda TOP 09 Marek Ženíšek vydal prohlášení, v němž požaduje, aby případ unesených Čechů projednala na nejbližší schůzi Poslanecká sněmovna. Navrhne zařazení mimořádného bodu k této věci.
„Vláda by do budoucna měla mít jasná pravidla, jak v takových situacích reagovat a měla by se podle nich pak chovat. Většina zemí se opírá o pravidlo, že s teroristy se v žádném případě nejedná,“ říká Ženíšek. Přestože je rád, že je pětice spoluobčanů zpět v České republice, zarážejí ho na celé kauze následující čtyři věci, jejichž vysvětlení požaduje po vládě:
„1. Naprostá nekompetentnost vládních představitelů celou situaci vysvětlit. Výsledkem jsou rozporuplné výroky, kde na jedné straně nás někteří ministři přesvědčují, že navrácení pětice Čechů nesouvisí s nevydáním a propuštěním Alího Fajáda podezřelého z podpory terorismu. A na straně druhé vyjádření ministra obrany, že propuštění Čechů bylo podmíněno právě oním nevydáním Fajáda do USA.
2. Celého půl roku nevíme, co v Libanonu pětice Čechů vlastně dělala.
3. Pokud se vše odehrálo tak, jak naznačují média, jedná se o podporu terorismu a o facku všem, kteří s terorismem bojují. A tato akce jen povzbudí teroristy všude na světě, aby se k podobným obchodům uchylovali i v budoucnu.
4. Znamená to zhoršení vztahů mezi ČR a naším spojencem především v oblasti spolupráce v trestních věcech. Spolupráce přitom funguje na dlouhodobé důvěře, a ta byla nalomena.“
[ctete]45675[/ctete]
Jinak je na české české politické scéně zatím reakcí na tento významný diplomatický a bezpečnostní incident poskrovnu. Nevyjádřil se k němu prezident Miloš Zeman ani ministerstvo zahraničí. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že k záležitosti nemá žádné informace. Prohlášení amerického velvyslanectví nechtěl komentovat ani vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Počkám na informace ministra spravedlnosti na vládě,“ uvedl pro ČTK. Pouze předseda KSČM Vojtěch Filip označil prohlášení americké ambasády za nepatřičné.