Prezident Miloš Zeman u příležitosti jubilejního stého výročí založení Československa vyznamenal rekordních 41 osobností. Mezi nimi byl i největší počet sporných postav, u nichž existují důvody, že spíše než o stát se zasloužily o přízeň samotné hlavy státu.
[ctete postid=“218809″ title=“Zeman ocení kontroverzního finančníka, který vydělal na obchodu s Grossem“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/07/37007483_10211978371198659_8395441404637085696_n-385×230.jpg“ excerpt=“Premiér Babiš se dostal do sporu s prezidentem Zemanem kvůli ocenění kontroverzního a “ permalink=“http://forum24.cz/zeman-oceni-kontroverzniho-financnika-ktery-vydelal-na-obchodu-s-grossem/“]218809[/ctete]
Oslavy Dne vzniku samostatného československého státu vedle vznešené atmosféry a světlých momentů provázela už obvyklá „indispozice“ prezidenta republiky, který se i v takto historické chvíli nedokázal povznést nad malicherné půtky a osobní zájmy, nesvědčící vážnosti jím vykonávaného úřadu.
To se projevilo i bizarní směsicí osobností, které dostaly státní vyznamenání. Kdo patří do Top 10 galerie polemických ocenění medailí Za zásluhy?
Karel Sýs
Nepochybným zlomem je vyznamenání komunistického básníka Karla Sýse na návrh poslance KSČM Lea Luzara. Sýs, tehdy člen KSČ a Lidových milicí, od roku 1974 pracoval v týdeníku Tvorba, nechvalně proslulého propagandistického tlampače normalizační literatury. Podílel se tak na šíření „oficiálního umění“ na úkor tvůrců, kteří kvůli podobně zapáleným ideologům nesměli publikovat.
„Státní ocenění Sýsovy básnické tvorby by se dalo chápat i jako akt rehabilitace už více než čtvrt století zakazovaného a dehonestovaného básníka,“ uvedl v odůvodnění nominace Michal Černík, místopředseda obskurní Unie českých spisovatelů. Unii předsedá právě Sýs, čítá několik desítek podobně laděných krajně levicových autorů a sídlí na stejné adrese jako KSČM v ulici Politických vězňů.
Pavol Krúpa
Jedním z nejspornějších vyznamenaných je kontroverzní slovenský finanční magnát Pavol Krúpa, který si kvůli dravým praktikám vysloužil pověst „nájezdníka“ a „zlého muže tuzemského byznysu“. Krúpa je ČNB považovaný za nedůvěryhodnou osobu na finančním trhu, a nepovolila mu proto řídit investiční fond Arca Capital CEE.
Slovenský miliardář na sebe poprvé upozornil v roce 2007, kdy se podílel na podezřelém řetězci finančních operací, na jejichž konci stálo „zázračné“ zbohatnutí Stanislava Grosse. Sponzoroval Stranu práv občanů a s prezidentem našel společný zájem v boji proti podnikateli Zdeňkovi Bakalovi. To je přiznaný důvod jeho ocenění, evokující osobní mstu.
Jaroslav Strnad
Oceněn byl zbrojařský magnát Jaroslav Strnad, největší oficiální sponzor Strany práv občanů a Zemanovy kampaně. Stal se součástí prezidentovy gardy s napojením na kontroverzního společníka Alexeje Beljajeva, považovaného kvůli výborným vazbám na nejvyšší patra Kremlu za ruskou spojku ve střední Evropě.
Strnadův mamutí holding Czechoslovak Group se v poslední době potýká s problémy, o kterých informují domácí i zahraniční média. Reportéři ČT například zjistili, že se některé jeho aktivity octly v podezření z reexportu těžkých zbraní přes Ázerbájdžán do embargovaných oblastí. Strnadovy firmy nemají bezpečnostní prověrky, což jim komplikuje přístup k miliardovým armádním zakázkám.
Michal David
Diskotékový zpěvák Michal David, čelný interpret nejpokleslejší hudební produkce, patří neodmyslitelně ke koloritu spartakiád, kolotočů, lunaparků a podobných událostí. Protekční „dítko“ minulého režimu stále těží ze své normalizační tvorby. O jeho momentálním rozpoložení svědčí nedávná reakce na kritiku, že se někteří známí zpěváci a zpěvačky účastní koncertů Alexandrovců pod symbolem rudé pěticípé hvězdy.
„Takovéto kritiky od politiků v pořádku nejsou. Alexandrovci jezdí po celém světě, jejich vystoupení jsou ojedinělá a mají vysokou úroveň. I já si s nimi zazpíval v Košicích. Tito politici, kteří Alexandrovce kritizují, jsou zabedněnci a zaspali dobu,“ míní David.
Jiří Krampol
Kvalitních herců je celá škála, nicméně jen relativně málo jich v polistopadové době dostalo vysoké státní vyznamenání. Patří mezi ně i komik Jiří Krampol z pořadu Nikdo není dokonalý, utahující si z lidské nevzdělanosti? Spíše to vypadá, že medaili dostal za to, že často Zemana nekriticky a někdy až agresivně obhajuje.
Krampol má dokonce podobný styl vyjadřování. „Když má někdo k prezidentovi antipatie, ať si to řeší jinde. Je to státní vyznamenání. To, že ho nějaký zamindrákovaný kretén nechce, protože mu ho nedají, za to já nemůžu,“ sdělil například Blesku.
Ivan Vyskočil
Z podobného těsta je herec Ivan Vyskočil, který se opakovaně svěřuje, že volí Miloše Zemana a Andreje Babiše. V březnu 2015 moderoval shromáždění svolané předsedou Strany práv občanů Janem Velebou na podporu Miloše Zemana. Jeho účastníci měli připnuté placky s nápisem Stojím za svým prezidentem, přičemž na demonstraci vystoupili i předseda KSČM Vojtěch Filip a Tomio Okamura.
Vyskočil považuje za urážející, že „určitá skupina lidí, a také některá média, na panu prezidentovi takzvaně nenechají nit suchou až tak, že by si to vůči hlavě státu ani neměli mít možnost dovolit“. Jelikož je ze Žižkova, nevadí mu prý ani sprostá slova prezidenta Zemana při veřejných vystoupeních.
Zdeněk Zbořil
Dalším z vášnivých Zemanových obhájců je politolog a vysokoškolský pedagog Zdeněk Zbořil, pravidelný přispěvatel na server Parlamentní listy.
Podle otevřených zdrojů je v letech 1972 až 1989 evidovaný jako agent Státní bezpečnosti číslo 18082 pro boj s vnitřním nepřítelem pod krycím jménem Houf. Udával v normalizačním prominentním Art centru výtvarných umění, kde působili většinou režimem prověření exponenti, kteří často se souhlasem StB vyjížděli do zahraničí, kde plnili různé zpravodajské úkoly. Cestoval i Houf, do Íránu či Tunisu.
Lenka Procházková
K Zemanovi má blízko i spisovatelka Lenka Procházková. Bývalá disidentka je dnes známa jako aktivistka pálící symboly NATO, označující sovětskou invazi za zradu západních politiků, a vehementně bojující proti církevním restitucím, přičemž katolickou církev považuje za národního nepřítele.
Kvůli jejím svérázným prokomunistickým názorům se proti Procházkové zvedl odpor, když ji prezident Zeman navrhl do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Z toho sešlo, tak aspoň dostala státní vyznamenání.
Erik Best
O americkém novináři Eriku Bestovi je známo, že se jeho důkazy nepodložené spekulace často nezakládají na pravdě. Objevují se i pochybnosti, zda jeho pohled na českou i globální politiku nemá příliš blízko ke Kremlu. Nejenom proto, že pobýval v osmdesátých letech na studijních pobytech v Moskvě a jeho děti navštěvují ruské školy.
Best se často zaměřuje na kritiku ČSSD a především éry Bohuslava Sobotky. Vyznamenání dostal za kritické komentáře vůči kauze OKD a Bakalovi. To opravdu na státní cenu stačí? Proč prezident Zeman rovnou nevyznamenal Babišovy deníky, které se kauzou zabývaly nejintenzívněji?
Jana Lorencová
Novinářka a bývalá poslankyně ANO Jana Lorencová, která kdysi otevřela kauzu lehkých topných olejů, se rovněž věnovala kauze OKD. Je známou šiřitelkou lživých konspiračních teorií, často původem z ruských propagandistických webů. Stala se velkou Zemanovou obhájkyní a podporovala neúspěšný návrh komunistického poslance Ondráčka, že by za hanobení prezidenta mohl být až rok vězení. Pokud začne válka s Ruskem, stane se první kolaborantkou, tvrdila mimo jiné.
[ctete postid=“218940″ title=“Generál Karel Řehka má být potrestán za hájení misí. Na přání komunisty Luzara“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/10/Řehka-385×230.jpg“ excerpt=“Žijeme v absurdním světě. Komunistický poslanec Luzar chválí ministra obrany Metnara, “ permalink=“http://forum24.cz/general-karel-rehka-ma-byt-potrestan-za-hajeni-misi-na-prani-komunisty-luzara/“]218940[/ctete]
Jak hájila Lorencová ve sněmovně zavedení EET? „Většina z nás ví, že v restauraci těžko najdete číšníka, který nedostává velkou část svého příjmu cash. K čemu ty peníze slouží? Především k financování organizovaného zločinu,“ uvedla, čímž vyvolala bouřlivou reakci opozice a podnikatelského sektoru.
Sestupná úroveň
Našly by se i další sporné osobnosti, ale i tento výčet stačí ke skládání mozaiky, jaký si udělat o letošním slavnostním ceremoniálu obrázek.
Jeho úroveň dále klesá a tím hůře, že při tak významném výročí. Nejde jen o to, koho prezident Miloš Zeman nepozval na Pražský hrad a jak to zdůvodnil, ale státním vyznamenáním zatím největšího počtu svých pochlebovačů, normalizačních exponentů, sponzorů a dalších milců bohužel poněkud degradoval ocenění těch, kteří si je objektivně zasloužili.