Bývalý premiér Mirek Topolánek se v médiích pustil velmi ostře do pravděpodobného budoucího premiéra Andreje Babiše. Asi nejtvrdší slova pronesl na DVTV.
Podle Topolánka měl Babiš tři základní důvody, proč jít do vlády. Za prvé, neblahým překvapením pro něj jistě bylo, že se stal ministrem vnitra ve vládě Petra Nečase plk. Jan Kubice, který předtím vyšetřoval okolnosti smrti někdejšího „veksláka“ a pozdějšího pochybného podnikatele Františka Mrázka. Na jeho smrti totiž zjevně profitovala skupina kolem podnikatele Babiše a sám Babiš byl v této souvislosti vyšetřován. Alespoň to tvrdí Mirek Topolánek z pozice někdejšího premiéra, který měl příležitost se k takovým informacím legálně dostat (možná i nechtěně).
K nástupu plukovníka Kubiceho do vlády skutečně došlo v roce 2011, jen několik měsíců před tím, než Babiš založil občanské sdružení Akce nespokojených občanů, na něž navazuje jeho úspěšná politická strana ANO.
Sám Babiš přitom tvrdí, že prvotním impulsem jeho vstupu do politiky byl televizní rozhovor s tehdejším prezidentem Václavem Klausem, v němž Klaus upozorňoval, že korupce v České republice je zřejmě příliš nafouknutá bublina, na níž si někteří politici chtějí nahnat body u voličů. Ale je možné, že ho tím Klaus skutečně inspiroval. Dal vlastně nezáměrně Babišovi základní návod, jak získat voliče.
Dalším důvodem, proč šel Babiš s takovou vervou do politiky, byla Topolánkova a následně i Nečasova vláda, které prý nedopřávaly sluchu Babišovým tlakům na různé podnikatelské výjimky či daňové pobídky a podobně. Babiš byl součástí celého porevolučního (a v jiném smyslu i předrevolučního) systému, protože se pokoušel měnit jeho pravidla, a jistě špatně nesl, že se jeho vliv vytrácí. Tak to alespoň vidí Mirek Topolánek.
Třetí Babišovou motivací, proč zakotvit v politice (a možná také proč získat společně s vlivem i poslaneckou imunitu), bylo podle Topolánka Babišovo vyšetřování krakovským státním návladním v případu společnosti Unipetrol.
Tehdy přitom Babiš ještě netušil, že bude vyšetřován také kvůli pravděpodobnému podvodu (dotačnímu a možná i daňovému) v případu Farmy Čapí hnízdo, a zřejmě netušil, jak se bude muset komplikovaně vykrucovat před veřejností a opakovaně lhát o vlastnících Farmy v inkriminované době. Připomeňme, že o tom, že se jednalo o podvod, svědčí hned několik indicií, o nichž jsme vás již informovali (projekt byl stavěn na Babišově pozemku, téměř veškerá rizika nesl Babiš, Babišovy děti ztratily veškeré dokumenty včetně kopií z té doby atd.). O dalších kauzách (Babišovo vyšetřování Českou národní bankou kvůli společnosti ČEZ či trik s korunovými dluhopisy atd.) ani nemluvě.
I jinak se Topolánek pustil na DVTV do Babiše. Musí se ho prý bát pro jeho mediální, hospodářskou i represivní moc každý.
Řešením povolební situace by pak podle Topolánka bylo spojení ODS, TOP 09, KDU‑ČSL a STAN do jednoho subjektu, který by šel s ANO za stanovených (vyjednaných) kompromisů do vlády. Premiérem by byl prof. Fiala, protože Babiš jakožto obviněný nepřichází v úvahu, a ANO by sice jistě mělo ve vládě většinu, ale dařilo by se prosazovat i pravicovou politiku.