Andrej Babiš by měl odstoupit hned zítra. Řekl to bývalý český premiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek v pořadu K věci televize CNN Prima News. S Babišem už podle něj beztak nikdo schopný nechce spolupracovat a jeho kredit upadl natolik, že už mu nelze věřit jediné slovo. „Pravděpodobně si už nevěří ani on sám,“ odtušil Topolánek ve svém shrnutí počínání současného „sociopatického mikromanažera“ v čele vlády.
Vládnout v době konjunktury je strašně pohodlné, vládnout v době krize ovšem dokážou jen ti, kteří mají odvahu a základní politickou průpravu, což Andrej Babiš nemá. Těmito slovy Mirek Topolánek zhodnotil působení dotačního magnáta Andreje Babiše v čele vlády za dvou zcela odlišných situací. Chyby, jichž se Babiš dopustil, označil za natolik závažné, že by v této situaci – poté, kdy dvakrát nedostal důvěru sněmovny pro klíčovou věc – měl spojit hlasování o nouzovém stavu s hlasováním o důvěře a měl by odejít bez ohledu na to, kdo přijde po něm. „Andrej Babiš by měl odejít zítra,“ poznamenal Topolánek s tím, že zemi škodí, nemá důvěru lidí, své vlády, sněmovny ani úředníků.
Možnost, že by hlasování o důvěře iniciovala sama opozice, nicméně Topolánek označil za plácnutí do vody, když varoval, že by Andrej Babiš v takovém případě vyobchodoval pokračování své vlády s Vojtěchem Filipem. Ten krok má učinit sám Babiš, který ztratil legitimitu vládnutí.
V souvislosti s upadajícími preferencemi ANO padla i otázka, zda si podle něj Babiš připouští, že by aktuální vláda mohla být jeho poslední. Topolánek viditelně potěšený tímto dotazem poukázal na specifické rysy Babišova vystupování. „Nic si nepřipouští, je v totální křeči, jeho chování nese výrazné sociopatické rysy.“ Na otázku, zda opozice plnila svou úlohu, pak Topolánek zdůraznil, že není rolí opozice vládnout či přebírat odpovědnost za rozhodnutí vlády.
Ohledně spekulací o možných výměnách ministrů Topolánek poznamenal, že Jan Blatný na postu selhal, nicméně poukázal na to, že podíl na špatném výkonu rezortu má i sám premiér, který svými nahodilými kroky v rámci mikromanagementu zasahuje do chodu personálně vyprázdněného ministerstva.
Pokud by k výměně – zřejmě vyhandlované za odchod Tomáše Petříčka – došlo, hledal by za ní snahu zbavit se Hamáčkova potenciálního soupeře Tomáše Petříčka i odpor Miloše Zemana k jeho standardní, euroatlanticky orientované polistopadové zahraniční politice, stejně jako i Babišovu obecnou nevoli k předvídatelné a čitelné politice ministerstva zahraničí. Situace je nebezpečná tím, že nahrává případné snaze Miloše Zemana o úřednickou vládu, jejímž prostřednictvím by v „pološeru do voleb“ dokončil rozhodování o projektu v Dukovanech. Zeman je podle něj vedený už jen záští a elitářstvím, jimž propadl.
Žádná personální změna už ale nemůže zabránit pádu důvěry a destrukci státu, jak ji předvádí Andrej Babiš se svou vládou. Na to, že Babiš spekulace o výměně ministrů odmítl, by ale Topolánek nespoléhal. „Nemyslím si, že Andreji Babišovi můžeme jakékoli slovo věřit, pravděpodobně si už nevěří ani on sám,“ konstatoval bývalý premiér.