Bývalý premiér Mirek Topolánek se na sociální síti pustil do šéfky poslaneckého klubu hnutí ANO a exministryně financí Aleny Schillerové. Tu v příspěvku na sociální síti nazval tetou z Brna a zároveň prohlásil, že pokud by opět měla vliv na veřejné rozpočty, měli bychom dvojnásobný strukturální deficit. Topolánek tak reagoval na její vystoupení v nedělních Otázkách Václava Moravce.
„Pokud bychom veřejné rozpočty znovu svěřili té tetě z Brna, a to mohu mít k současné reprezentaci tisíce výhrad, byl by strukturální deficit dvojnásobný. Stačí ji jen poslouchat,“ komentoval Topolánek nedělní Otázky Václava Moravce, kam dorazila právě Alena Schillerové společně s dalšími exministry financí Miroslavem Kalouskem a Jiřím Rusnokem. „Je mi Miroslava Kalouska a Jiřího Rusnoka fakt líto,“ vzkázal expremiér na twitteru.
Zodpovědnost nese Schillerová
Schillerová v diskusním pořadu například vyzvala současného šéfa státní kasy Zbyňka Stanjuru (ODS) k rezignaci. „Ministr Stanjura by měl rezignovat. To říkám naprosto otevřeně. To je něco absolutně neslýchaného. To, co si dovolil on, si nikdy jiný ministr financí nedovolil,“ prohlásila při debatě o schodku státního rozpočtu.
„Tohle je od paní doktorky Schillerové typické, problém samozřejmě existuje, ale krajáč mléka rozlila paní poslankyně. Ministr Stanjura se trápí, jak to rozlité mléko od paní Schillerové uklidit, a ona místo toho, aby mu to pomohla utřít, tak říká, ať rezignuje,“ oponoval bývalý ministr financí Kalousek s tím, že od Schillerové neslyšel žádný návrh řešení.
Podle Kalouska totiž může za současné ekonomické problémy Česka právě bývalá šéfka státní kasy. „Naše běžné výdaje, když si odmyslíme válku, konsolidaci, covid, jsou zhruba o 230 miliard vyšší než naše příjmy,“ vysvětlil bývalý ministr financí s tím, že strukturální deficit vznikl tak, že v roce 2020 byl dvakrát novelizován zákon o rozpočtové odpovědnosti.
„Měli jsme zákon, který má vládu držet v mantinelech deficitů a tempa zadlužování. Zákon je pro špatné časy, v dobrých časech umí hospodařit každý. Problém, který musí být řešen, vznikl dvojnásobnou novelizací zákona o rozpočtové odpovědnosti, za kterou nese zodpovědnost paní Schillerová, a udělala z něj zákon o rozpočtové neodpovědnosti. To umožnilo udělat ten strukturální deficit,“ prohlásil Kalousek.
Nejhorší ministryně financí
Ke krokům Schillerové v čele ministerstva financí nezaznívá kritika poprvé. Mnohem ostřejší slova zvolil na podzim 2021 bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. „Snad si nepamatuju, kdy by paní doktorka Schillerová řekla kompetentní výrok k rozpočtové politice a hospodářské politice, aby mě to netrklo do očí,“ prohlásil tehdy v Otázkách Václava Moravce při debatě o navyšování základních úrokových sazeb Českou národní bankou.
„Až se jednou budou psát dějiny hospodářské politiky pandemické a popandemické a možná od roku 1989, ona možná bude mít místo nejhoršího ministra financí za tu dobu,“ řekl o Schillerové Hampl.