„ČSBS je pofidérní spolek, adorující bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu“. Tato slova pronesl poslanec ODS a bývalý špičkový skokan na lyžích Jakub Janda ve sněmovně. Reagoval tak na ocenění, které Český svaz bojovníků za svobodu udělil Zdeňku Ondráčkovi, který v roce 1989 mlátil lidi toužící po svobodě. Slova Jakuba Jandy se však nelíbila Jaroslavu Vodičkovi, šéfovi svazu. ČSBS proto na Jandu podal trestní oznámení, kterým se nyní zabývá poslanecká sněmovna.

Bývalému skokanovi na lyžích hrozí finanční postih až do výše jeho platu. Podle řady lidí na sociálních sítích neřekl nic moc špatného. Naopak ho mnozí podporují tím, že jeho slova sdílejí pod svým jménem.

Jasně se vyjádřil například bývalý premiér Mirek Topolánek: „Neměli bychom ho v tom nechat samotného, takže: ČSBS je pofidérní spolek, adorující bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu. Howgh,“ napsal na Twitteru. Tato slova potom na uvedené sociální síti zveřejňovaly stovky dalších lidí, ze známých osobností například právník Petr Toman, Edvard Kožušník, a další profily.

Jakub Janda má ale jasno a nehodlá se omlouvat, ani ustupovat: „No co k tomu říci. Za tím, co jsem řekl si pevně stojím. Pan Vodička jen zneužívá svaz k osobnímu prospěchu a z instituce, která měla určitý kredit udělal pochybný spolek (viz ocenění Zdeňku Ondráčkovi). Nic víc nic míň,“ uvedl poslanec ODS.

Za „svého“ poslance se postavil i šéf strany Petr Fiala: „Náš poslanec Jakub Janda řekl pravdu o podivném fungování ČSBS, to se lidem předlistopadového režimu nelíbí. Komunisty přivedl zpět k moci Andrej Babiš, považuji to za velmi nebezpečné“.

Ve středu v noci Jakub Janda přidal ještě poděkování za velkou podporu. „Musím poděkovat všem za vaše SMS zprávy, vzkazy, maily a samozřejmě i vaše reakce na soc. sítích, kde mi vyjadřujete podporu. Ještě jednou děkuji, vážím si toho.“

Český svaz bojovníků za svobodu je od doby, kdy jej vede Jaroslav Vodička pod stále větší kritikou. Sám Vodička je bývalým komunistou a agentem VB. Tíhne ke komunistům, Zemanovi a Rusku. Například při odhalování pamětní desky Josefu Mašínovi v Roudnici nad Labem Vodičku lidé vypískali. Mezi nejvíce kritizované kroky, které má ČSBS za sebou, je loňské ocenění Zdeňka Ondráčka, který s obuškem v ruce mlátil v roce 1989 lidi toužící po svobodě. Otec Ondráčka, zarputilý bolševik, nedávno prohlásil, že „Prahu měli v roce 1989 oplotit a nechat vychcípat“.

 

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora