Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek ve své knize odhaluje zákulisí prezidentských voleb z roku 2008. Tehdejší vítězství Václava Klause označuje expremiér za zkorumpované. Finanční úplatky měly být tehdy nabízeny jak poslancům, tak senátorům. Podle Hospodářských novin nechá žalobce Jan Lelek tato tvrzení prověřit.
Možnou korupci šetřila policie hned po volbách před osmi lety, ale vzhledem k nedostatku důkazů bylo vyšetřování odloženo. Současný podnět k přešetření dostal Lelek podle České televize od nejmenovaného redaktora Hospodářských novin. „Sdělil mi, že se Topolánek v knize, kterou měl vydat, zmiňuje o okolnostech, které byly prověřovány. Požádal jsem ho, aby mi inkriminovanou stránku elektronicky zaslal, a na základě toho si vyžádám spis, který máme uložený mimo Prahu,“ vysvětlil žalobce.
[ctete]59163[/ctete]
Pokyn policii k doplnění prověřování dá podle svých slov až po důkladném prostudování spisu. „Bude tam ale problém s časovým odstupem,“ uvědomuje si však Lelek.
Citace z knihy Mirka Topolánka „Hlavně se neposrat“ (bez redakčních úprav):
„Ten příběh, jak si jistě pamatujete, začal podezřením, že se skupina příslušníků policie a ÚZSI pokusila ovlivnit volbu prezidenta republiky.
Policie, inspekce ministerstva vnitra a zpravodajské služby toto závažné podezření šetřily v rámci platných zákonů a na základě povolení příslušných soudů. V průběhu vyšetřování, které probíhalo několik měsíců v přísném utajení, se ovšem objevily další mimořádné závažné okolnosti.
Nejen, že se potvrdilo původní podezření. To, co šokovalo členy vlády, je jednoznačně dokázané zjištění, že se na zneužití bezpečnostního aparátu a na ovlivnění volby českého prezidenta podíleli dva nejbližší spolupracovníci předsedy ČSSD – Petr Dimun a Karel Randák.
Vláda se na uzavřeném jednání seznámila s podrobnými důkazy a požádala zpracovatele, aby zprávu odtajnili. V této chvíli tu nemohu mluvit o dalších detailech, které nade vší pochybnost dokládají existenci tohoto spiknutí.“