Předseda Vojenského výboru NATO admirál Rob Bauer prohlásil v rozhovoru pro polskou agentura PAP, že aliance je i nadále odhodlána dlouhodobě podporovat Ukrajinu a že věří, že švédská vlajka nebude jedinou modrožlutou vlajkou před velitelstvím NATO.
„V současné době je šance na bezprostřední vojenský útok na kteréhokoli ze spojenců NATO, včetně Polska nebo pobaltských států, malá. Rusko má v brutální válce Vladimira Putina proti Ukrajině plné ruce práce. Vidíme však znepokojivý vzorec agresivního chování ze strany Ruska,“ řekl admirál Bauer. To je podle něj důvod, proč se NATO musí ujistit, že je připravena na jakýkoli scénář.
I proto vedoucí představitelé NATO přijali na červencovém summitu ve Washingtonu dohodu o rozmístění bojeschopných sil na východním křídle aliance a posílení předsunuté obrany. „Zvýšili jsem schopnost aliance rychle posílit jakéhokoli spojence, který se ocitne v nebezpečí,“ konstatoval Rob Bauer.
„Rusové nemají ponětí, za co bojují, Ukrajinci to vědí. Tato válka není o žádné fyzické hrozbě ze strany Ukrajiny nebo NATO. Jde o nejmocnější zbraň na světě: demokracii. To je to, čeho se prezident Putin bojí nejvíce. Pokud lidé na Ukrajině mohou mít demokratická práva – skutečná demokratická práva – pak je budou brzy chtít i lidé v Rusku,“ popsal hlavní příčinu, proč Putin začal válku na Ukrajině, šéf Vojenského výboru NATO.
Podle jeho názoru je podstatou války nepředvídatelnost, jak je to vidět zvláště v poslední době. „Kreml nedosáhl žádného ze strategických cílů, které si stanovil před 24. únorem 2022. Proto budou Rusové pokračovat v boji. A Ukrajina se musí dál bránit,“ zdůraznil admirál Rob Bauer a dodal, že NATO bude Ukrajinu podporovat na každém kroku. „U toho se ale nezastavíme. V dlouhodobém horizontu jsme se zavázali k tomu, že švédská vlajka nebude jedinou modrožlutou vlajkou před sídlem NATO.“
Admirál Bauer je v čele Vojenského výboru NATO od roku 2021. Předtím působil jako nejvyšší představitel nizozemských obranných sil. Během dřívější vojenské kariéry velel různým lodím nizozemského námořnictva a účastnil se námořních misí na podporu operací USA a spojenců v Afghánistánu, boje proti pirátům u pobřeží Somálska a operací NATO ve Středomoří, které byly zaměřené kromě jiného i na boj proti pašování zbraní.