Uměle oplodnění je dnes poměrně běžným řešením dlouhodobého problému s početím. Před 35 lety tomu bylo zcela jinak. V Československu se budoval socialismus a lidem většinou nezbylo nic jiného, než se buď stále dokola za použití různých babských rad snažit, nebo se smířit s tím, že vlastního potomka vychovávat nebudou. V roce 1982 ale tým brněnského profesora Ladislava Pilky stál u „zázraku“. Ano, tímto slovem se tehdy narození prvního dítěte prostřednictvím umělého oplodnění v Československu označovalo.
První dítě ze zkumavky na světě se narodilo v roce 1978 ve Velké Británii. Zatímco britští lékaři měli k dispozici moderní techniku, v případě prvního československého dítěte je opravdu na místě hovořit o zázraku.
Centrum asistované reprodukce ve Fakultní porodnici Brno vedl od roku 1980 profesor Ladislav Pilka. Výzkum se neprováděl v Sovětském svazu a ani československý režim jej nepodporoval. Přesto se lékaři na neprobádanou stezku vydali. Potřebné vybavení si vyrobili z dostupných materiálů takřka na koleni.
První neúspěšné pokusy o umělé oplodnění uskutečnili gynekologové v roce 1981. Celkem nezdarem skončila snaha lékařů zhruba čtyřicetkrát.
4. listopadu 1982 ale mohl tým kolem Ladislava Pilky oznámit světu, že se prostřednictvím asistované reprodukce narodil zdravý chlapec. Vůbec první ve východním bloku.
Totožnost dnes pětatřicetiletého muže zůstává zahalena tajemstvím. Ladislav Pilka řekl, že se lékaři pokoušeli rodinu po letech kontaktovat, aby zjistili, jak se „jejich dítěti“ v životě daří. Kladné odpovědi se nedočkali a matka hocha podle Pilky dokonce pohrozila trestním oznámením, pokud ke zveřejnění totožnosti dojde.
Další dítě ze zkumavky se narodilo o dva roky později. Během dalších tří let přišlo na svět dalších osm dětí. V prvních letech měli rodiče, kteří se k této metodě uchýlili, mnohdy obavy z posměšků, a tak často trvali na anonymitě. Tabu ale posupně mizelo. V roce 1995 už se pomocí asistované reprodukce narodilo pět set dětí, v současnosti jich je kolem pěti tisíc ročně.
„Otec“ umělého oplodnění Ladislav Pilka dostal za svůj život řadu ocenění, například v roce 1998 od Světové organizace pro léčbu neplodnosti. Se svými kolegy Pilkovi navíc patří světové prvenství zavedením metody GITF, což je přenos pohlavních buněk do vejcovodu. Profesor Ladislav Pilka zemřel v roce 2014 ve věku 81 let.