
Ilustrační foto FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Již dříve vědecké studie prokázaly, že drobné fragmenty mikroplastů mají toxické účinky na lidské tělo. Zdrojem mikroplastů mohou být plastové sáčky či vlákna oblečení. Nyní však vědci upozorňují na dosud opomíjený zdroj, kterým je barva.
Mikroplasty jsou plastové úlomky, které měří v průměru méně než 5 milimetrů a pouhým okem jsou neviditelné. Výzkumníci z University of Toronto nyní upozorňují, že se v hojné míře mohou vyskytovat v barvě, která je navíc téměř všudypřítomná. Můžeme ji najít na silnicích, budovách a na mnoha dalších místech.
Dřívější studie přitom prokázaly, že části mikroplastů mají pro lidský organismus toxické účinky, které můžou způsobit rakovinu. Mikroplasty se postupem času hromadí ve vzduchu, vodě, jídle a v lidském těle. Kromě něj mají neblahý vliv i na mořský život.
„Nedávný odhad, který se zaměřil na barvy z architektonického, námořního, silničního, průmyslového, automobilového a dřevařského odvětví, uvádí, že do globálního prostředí je ročně vypuštěno 1857 kilotun mikroplastů barev,“ vysvětlili vědci ve studii publikované v Environmental Toxicology and Chemistry.
Zmíněná studie poukazuje na předchozí studie o mikroplastech z barev, ve kterých vědci odhalili výrazné mezery ve výzkumu. „Za poslední dvě desetiletí jsme identifikovali pouze 62 článků publikovaných o mikroplastech v barvách… Odhady naznačují, že barvy jsou v průměru z 37 procent plastové,“ vysvětlují výzkumníci pro deník Daily Mail.
Nyní vědci apelují na další naléhavé výzkumy ohledně vlivu mikroplastů z barev na lidské zdraví a životní prostředí. „Výzkumy jsou potřebné k lepšímu pochopení mikroplastů v barvách v souvislosti s životním prostředí a toxikologickými účinky na lidský organismus,“ dodávají.