
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock
Domácí průmysl a stavebnictví procházejí zásadní proměnou. Pokles v tradičních odvětvích, jako je výroba strojů, motorových vozidel nebo hutnictví, střídá růst v oblastech spojených s moderními technologiemi a environmentálními řešeními. Náznaky zlepšování situace jsou vidět i u stavebních zakázek a tržeb ve službách, které směřují vzhůru. Ukazují to data zveřejněná Českým statistickým úřadem.
Rok 2024 znamenal pro průmysl i stavebnictví u nás náročné období, což dokazuje pokles produkce v obou sektorech. Podle nových dat Českého statistického úřadu došlo v průmyslové produkci k reálnému meziročnímu poklesu o 1,4 procenta. K negativnímu vývoji přispěla především menší poptávka po strojírenských produktech a pokles výroby kovů, hutních výrobků a sléváren.
Objem průmyslové výroby v roce 2024 byl o 0,5 procenta nižší než v roce 2021 a v porovnání s předcovidovým rokem 2019 byla loňská produkce nižší o 1,1 procenta. Pro českou ekonomiku výrazně orientovanou na automobilový průmysl je špatným signálem pokračující pokles ve výrobě motorových vozidel, přívěsů a návěsů.
Českému průmyslu se ale dařilo lépe než průměru Evropské unie, kde v prvních jedenácti měsících loňského roku průmyslová produkce klesla meziročně o 2,5 procenta. Její pokles v Česku byl ve stejném období přibližně poloviční. V Německu se pak produkce v tomto období propadla meziročně o téměř 5 procent.
Pozitivním signálem naznačujícím celkovou proměnu českého průmyslu je, že k růstu zakázek přispěla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a výroba ostatních dopravních prostředků. V posledním případě šlo ale zejména o dlouhodobé kontrakty na výrobu kolejových vozidel. Navíc tržby z průmyslových zakázek rostly meziročně o 2,8 procenta.
Tradiční průmyslová odvětví ustupují, moderní rostou
Největší pokles co do objemu průmyslové produkce i tržeb zaznamenaly „stará“ průmyslová odvětví. U těch je vidět klesající trend dlouhodobě. V loňském roce poklesla meziročně nejvíce výroba strojů a zařízení (-10,2 procenta), výroba motorových vozidel (-2,3 procenta) a výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství. V tomto oboru došlo také k největšímu poklesu tržeb (-11,5 procenta), u výroby strojů a zařízení to bylo -3,3 procenta. Pokles byl zaznamenán i u textilní produkce, která se snížila o 1,8 procenta.
Výnosy z výroby počítačů a optického či elektrického zařízení se meziročně zvýšily téměř o desetinu. Paradoxně to byl ale právě automobilový průmysl, kdo zaznamenal meziročně nejvyšší růst tržeb, a to o 5 procent. Je to dáno tím, že celková hodnota vyrobených automobilů se spalovacím motorem se propadla téměř o 50 miliard korun, a tržby z výroby hybridních a elektrických aut meziročně stouply o 54 miliard a téměř se zdvojnásobily.
Proměna je patrná také u výroby strojů, kde tržby z prodeje „tradičních“ strojů klesly o více než miliardu, ale zhruba o stejný objem se zvýšily u klimatizační a chladící techniky. Podle odhadů statistiků bude s ohledem na klimatickou změnu tento obor nadále stoupat.
Nejvyšší meziroční nárůst zakázek vykázala potravinářská výroba, která přidala 3,5 procenta, o 5,3 procenta se zvýšila také výroba ve zpracovatelském průmyslu (jeho podíl na celkové průmyslové produkci je menší než u potravin).
Průmyslová a stavební výroba 2024 FOTO: ČSÚ / se souhlasem
FOTO: ČSÚ / se souhlasem
Celkově se index průmyslové produkce stále drží nad lety 2019 a 2020, ale po nárůstu v roce 2021 se vrátil k poklesu.
Mírně optimistické signály ze stavebnictví
V sektoru stavebnictví očekávají statistici mírně pozitivní vývoj a předpokládají návrat k růstu. „Stavební produkce v roce 2024 meziročně klesla o 2,4 %, a to vlivem poklesu u pozemních staveb. Inženýrské stavitelství se udrželo na úrovni předchozího roku. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení loni mírně klesla, ale nová výstavba díky výstavbě bytových domů zaznamenala meziroční růst. Bytová výstavba ve fázi dokončování byla pak v útlumu ve všech kategoriích,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. Objem nových stavebních zakázek dosáhl úrovně 387 miliard Kč a meziročně rostl o 16 procent.
Průmyslová a stavební výroba 2024 FOTO: ČSÚ / se souhlasem
FOTO: ČSÚ / se souhlasem
Dobrým signálem pro stavebnictví v Česku je zvýšení objemu zahájené výstavby bytů o 2,2 procenta. Bohužel množství dokončených bytů pokleslo meziročně o více než pětinu. Stavební práce v běžných cenách zůstávají po růstu v roce 2022 stabilní, jejich hodnota se meziročně nezměnila, ve stálých cenách poklesla přibližně o 2 procenta.
Rostou také tržby ve službách
Poslední čtvrtletí loňského roku potvrdilo celkově pozitivní vývoj v sektoru služeb. Tržby očištěné o kalendářní vlivy se meziročně reálně zvýšily o 2,1 procenta. O desetinu procenta v porovnáním s předchozím čtvrtletím rostly také sezónně očištěné tržby. Za celý rok 2024 se tržby ve službách očištěné o kalendářní vlivy meziročně reálně zvýšily o 2,2 procenta.
Průmyslová a stavební výroba 2024 FOTO: ČSÚ / se souhlasem
FOTO: ČSÚ / se souhlasem
Nejvyšší nárůst mají za sebou tržby v dopravě a skladování (+6,1 procenta), skoro o pětinu vyšší tržby udává letecká doprava, příjem z pozemní dopravy narostl o desetinu. V informačních a komunikačních činnostech se tržby zvýšily o 2,8 procenta. Nejvíce vzrostly tržby činnostem v oblasti informačních technologií (o 4,6 procenta), kam patří např. programování, správa počítačového vybavení či poradenství v oblasti IT.
Velmi mírný pokles zaznamenalo jen ubytování, stravování a pohostinství (-0,1 procenta). Stojí za tím zejména pokles tržeb v ubytování (-1,7 procenta), ve stravování a pohostinství ale tržby vzrostly o 0,5 procenta.