V ruském městě Kemerovo, které se nachází tři a půl tisíce kilometrů východně od Moskvy, se v neděli 25. března rozhořel požár v zábavním centru. Podle ruských oficiálních zdrojů zemřelo 64 lidí, z toho 41 dětí, které se nemohly včas dostat ze sálu kina, dětských koutků a chodby v předposledním patře.
Zatím nejpravděpodobnější verze je, že požár vznikl od elektroinstalace, na které se stejně jako na ostatním šetřilo v průběhu stavby centra. Centrum samotné bylo postavené bez povolení ke stavbě a úřady jej v pátek 30. března prohlásily za černou stavbu. Centrum fungovalo evidentně díky rozsáhlé korupci. Například inspektorka Státního úřadu pro dohled nad stavbami již byla zadržena za zneužití pravomoci, stejně tak ředitelka centra je stíhaná za poskytování úplatků.
Nefungující protipožární ochrana
Protipožární ochrana přestala fungovat již několik dní před požárem a nikdo neudělal nic pro to, aby byla opravena, oznámil Alexandr Bastrykin, vedoucí vyšetřovací komise ustavené, aby prošetřila události v Kemerovu. Navíc nouzové východy byly zablokované a lidé se jimi nemohli dostat ven. Bastrykin dále prohlásil, že ochranka nespustila alarm – nikdo neví proč, a místo, aby pomohla s evakuací, což měla být v případě mimořádné události jejich práce, opustili budovu jako první.
Nejhorší situace byla v kinosálech ve třetím patře, které byly plné dětí, neboť tam zrovna promítali pohádky. Dveře jednoho z kina byly zavřené a diváci neměli šanci dostat se ven. Těsně po tragédii kolovala informace, že dveře byly zamčeny pracovníky kina, jelikož se některé děti snažily vloudit dovnitř bez lístku. Později se vyjasnilo, že dveře zavřel jeden z diváků v dobré víře, že tím pomůže ostatním. Igora Vostrikova postihl jeden z nejtragičtějších osudů, neboť mu v sále kina zemřela žena, tři děti a sestra. Vostrikov poté, co mu byly zpřístupněny kamerové záznamy, řekl, že na chodbě byl již neprostupný dým a onen divák zavřel a utemnil dveře, aby získal čas, než přijdou záchranáři. Ti ovšem nepřišli.
Hlavní viník: korupce
Požár v Kemerovu je jednou z nejhorších tragédií v novodobých dějinách Ruska, kde se naplno ukázalo, jak funguje korupční schéma, na kterém se podílejí všichni. Od ředitelky centra, po pracovníky kontrolních úřadů, policie až po vedení kraje. Rusové jsou si vědomi, že jejich země stojí na systému korupce a víceméně ji považují za součást denní reality. Avšak s touto tragédií si všichni naplno uvědomili, co to ve skutečnosti znamená. Odpovědnost se samozřejmě dotýká i nejvyššího vedení země.
V úterý 27. března lidé v Kemerovu uspořádali mítink před radnicí a požadovali nezávislé prošetření událostí. Spolu s tím se po celé zemi konají smuteční shromáždění, na kterých často vyvstává otázka zpochybňující vládu práva v zemi. Novostaropečený prezident si uvědomil závažnost situace, kdy po celé zemi vychází do ulic lidé naplnění spravedlivým hněvem a protestují proti vedení kemerovského kraje, liknavosti úřadů a policie ve vyšetřování událostí a nedostatečné informovanosti. A volají po rezignaci gubernátora kraje Amana Tulejeva.
Reakce úřadů
Paradoxně první slova gubernátora Tulejeva po tragédii nebyla směřována k obětem nebo pozůstalým, ale k Vladimiru Putinovi. Tulejev vyjádřil vděčnost hlavě státu, jelikož: „…role hlavy státu je náročná. Člověk by si myslel, že při tak plném pracovním programu nenajde čas, ale on osobně zavolal, aby se zeptal na situaci a poprosil vzdát úctu všem rodinám zemřelých. Za to mu patří obzvláštní dík.“
Vladimir Putin přijel v úterý do Kemerova, avšak na shromáždění nepřišel. Jeho mluvčí Peskov oznámil, že to bylo z důvodu, že protestujícím nemohl dát konkrétní informace a nechtěl slibovat něco, co nemůže splnit. Pes spíše bude zakopaný v tom, že setkání prezidenta s lidem nebylo předem připraveno. To znamená, že nebyli dopředu vybráni dotazující z řad prostého lidu, kteří by položili otázky, na které by Putin měl připravenou odpověď.
Stejně tak gubernátor oblasti Aman Tulejev nevyšel k protestujícím, a navíc při setkání s Putinem prohlásil, že mítink zorganizovala opozice, která si na tragédii snaží nahonit publicitu. Taková reakce je po tragédii kemerovského rozsahu opravdu něco, co člověk nečeká.
Jelikož situace byla z hlediska publicity neudržitelnou, byla narychlo svolána schůzka iniciační skupiny mítinku s Putinem. Na setkání bylo zhruba 10 lidí, kterým prezident slíbil prošetření situace. Vyšetřit a exemplárně potrestat viníky je jediné, co může napravit pošramocenou pověst vedení země, neboť v neděli večer státní televize vysílala oslavný dokument o Putinovi a program nepřerušila, aby informovala o tragédii. Státní média vůbec byla zpočátku velice skoupá na informace, což také bylo předmětem kritiky z mnoha stran. Je poněkud paradoxní mluvit v hlavním vysílacím čase o tom, jak současnému prezidentovi leží na srdci blaho národa a zvyšování porodnosti, zatímco v Kemerovu umírají děti.