Bývalý předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář chce založit nové politické hnutí. Nejdůležitější otázky s tím spojené jsou zřejmé: O jaké hnutí ve skutečnosti půjde? Jaké bude jeho zaměření a program? A snad nejdůležitější otázka ze všech: Komu bude brát voliče? Minář svými vyjádřeními už teď naznačuje, jaké jsou odpovědi na tyto otázky. Uskupení, které asi založí, bude s největší pravděpodobností podobnější hnutí ANO než například Občanské demokratické straně.
Mikuláš Minář ke svému zvažovanému politickému projektu na svém facebookovém profilu v úterý napsal: „Pokud by mělo něco nového vzniknout, muselo by jít o pestré hnutí složené z mnoha různorodých osobností: starších i mladších, mužů i žen, z Prahy i regionů, z byznysu, zemědělství, akademické či státní sféry, z nezisku i z manuálních profesí. Plné obyčejných poctivých lidí i moudrých a inteligentních odborníků. Teprve pak by to mělo smysl. Mohu Vás ubezpečit, že nic menšího se nechystá. A já jsem téměř rozhodnut do takového projektu jít.“
Už jen z toho je očividné, že pro Mináře je mnohem důležitější něco jiného než pevné programové a ideové zakotvení nového politického hnutí. Je to jeho všeobsáhlá a všezahrnující podstata. Znovu se tak oprašuje heslo: Politické strany jsou pro straníky, občanské hnutí je pro všechny. Je to jasně čitelné mezi řádky výroku bývalého předsedy Milionu chvilek. Pestré složení uskupení má ukázat široké rozkročení hnutí s ohledem na voliče, na které cílí.
Aktivista, který právě prochází přerodem v politika (a bylo by nanejvýš typické, kdyby se ještě několik let tomuto označení bránil a tvrdil, že přece žádným politikem není, protože mu stále jenom záleží na demokracii v naší zemi), hovoří o vytvoření „nového politického hnutí se silným občanským rozměrem“. Zkusme si chvíli lámat hlavu nad tím, co to ten silný občanský rozměr je.
Nemá snad každá politická strana (a velká partaj zvlášť) silný občanský rozměr už jen z toho důvodu, že sdružuje nemalé množství občanů? Proč by mělo mít jedno politické uskupení silnější občanský rozměr než jiné? Jsou snad někteří občané více občany než druzí?
A čím se vlastně takový občanský rozměr měří? Počtem občanů? Tím, do jak různorodých skupin spadají? Čím reprezentativnější vzorek společnosti, tím silnější občanský rozměr? A nebo jde snad o to, jak moc občansky aktivní občany daný subjekt sdružuje (z toho by skutečně plynulo, že není občan jako občan)? Tak nebo tak těžko říct, co tím Mikuláš Minář myslí.
Pozitivní vize a skutečná změna
A co se týče samotného programu nového hnutí, ten je, pokud by ho Minář opravdu založil, jasný jak facka: „Jsem pro, aby v případě mého finálního rozhodnutí vzniklo široké hnutí lidí, které dá naši zemi zase do pořádku a přinese do těchto mizerných časů naději.“ Ano, dát zemi do pořádku a přinést naději. Bude líp. Prostě to zařídíme. Jak povědomě to zní.
Mikuláš Minář také se značnou oblibou hovoří o blíže nespecifikované „velké pozitivní vizi“. Není snad slib dát zemi do pořádku, aby bylo líp (všem občanům!), tou největší pozitivní vizí ze všech, které kdo může vymyslet? A není to rovněž ona „skutečná změna“, o které bývalý šéf Milionu chvilek tak často mluví?
Jediný rozdíl oproti všem těm, kteří něco podobného v různých obměnách říkali před Minářem, je v tom, že on a lidé, kteří se k němu připojí, budou spojeni s novou vírou, že tihle skvělí lidičkové to skutečně myslí dobře a zároveň jsou natolik šikovní a odhodlaní, že se jim to tentokrát už konečně povede.
A jsme zase u toho. Mikuláš Minář nechce primárně stavět na programu a už vůbec ne na takovém, který by byl ideově ukotvený. Mluví o tom, co tady již stokrát bylo, chce přitáhnout do politiky „nové lidi“, případně básní o „nejskvělejších lidech této země“, které by chtěl dát dohromady ve svém novém hnutí. Zkrátka další sázka na osobnosti, na úžasné odborníky, na nové tváře a tak dále a pořád dokola.
Minář zdůrazňuje, že kdyby měla vzniknout další pětiprocentní strana, která by jen vytlačila jinou, pak by to raději odpískal. Jeho ambice jsou mnohem větší. Odkazuje se na předchozí sněmovní volby. „V posledních třech volbách nové subjekty vždy získaly přes 20 procent: v roce 2010 uspěly TOP 09 (17 %) a Věci veřejné (11 %), v roce 2013 ANO (18 %) a Úsvit TO (7 %), v roce 2017 Piráti (10 %), staronová SPD (10 %) a STAN (5%),“ uvádí bývalý předseda Milionu chvilek.
Konkurence a předvolební koalice
Je zjevné, že už teď pomýšlí na 15 procent a více. Na jiném místě píše: „Jsem přesvědčen, že jedinou cestou k rozpohybování současné mizerné a zablokované situace je vytvořit nové politické hnutí, které dá dohromady ty nejskvělejší lidi této země ochotné převzít osobní odpovědnost a pokusit se proměnit Českou republiku k lepšímu. Pokud se má něco změnit, je naprosto nutné oslovit i tu část voličů, kterou současná opozice oslovit nedokáže.“ Má tím na mysli voliče hnutí ANO a občany, kteří k volbám nechodí.
Představa, že by mohl brát voliče Andreji Babišovi nebo přivést k volebním urnám občany, kteří zůstávají doma, je iluzorní. Vůbec není jasné, proč by se to Mikuláši Minářovi a jeho hnutí mělo podařit. Co chce těmto voličům nabídnout? Hodlá snad Babišovi skutečně konkurovat v tom, že se bude stylizovat do politika, který všechno zařídí?
A své uskupení bude prezentovat jako ze zdola vyrostlé hnutí občanů, které ale zároveň do politiky dostane kompetentní odborníky a kvalitní osobnosti, a díky tomu bude lepší než hnutí ANO? To je ovšem pořád to samé, co dělá Babiš. Staví tedy Minář nové lepší hnutí ANO bez Babiše? Skoro to tak zatím vypadá. Proč by na to však měli slyšet voliči? Protože někdejší šéf Milionu chvilek bude mít nápaditější a lepší politický marketing a odborníky než Andrej Babiš a poněvadž – a to především – v tom bude mít srdíčko? V tuhle chvíli se nezdá, že by to na Babišovy voliče či úplné nevoliče mohlo fungovat.
Poměrně předvídatelná je však jiná věc. Minář popisuje pozitivní vliv svého případného zakladatelského počinu na předvolební koalice opozičních stran: „Jsem pro, aby naše potenciální aktivita přinutila opozici zařadit vyšší rychlostní stupeň, aby ji přinutila ty koalice fakt vytvořit. Abychom se vzájemně vyhecovali. Já se konkurence nebojím. Čím lepší politická nabídka, tím lépe pro naši zemi.“
Realitou se může stát pravý opak: Nově založené hnutí Mikuláše Mináře může výrazně zkomplikovat vytváření předvolebních koalic. Opoziční subjekty tento vývoj a další konkurence znejistí, rozkolísá a posílí jejich vnitrostranické odpůrce, takže nakonec budou kandidovat samostatně. Navíc výše uvedeným Minář přiznává, že opravdu bude konkurencí opozičních stran, ne že ne.
Minářovo hnutí, pokud skutečně vznikne, nebude konkurencí hnutí ANO. O voliče se v první řadě popere s opozičními stranami. Zároveň i část občanů, která nechce volit hnutí ANO vedené Andrejem Babišem, dostane možnost dát svůj hlas hnutí s podobnou – bude líp – misí. Spoluzakladatel Milionu chvilek jim umožní volit hnutí ANO s lidskou tváří.