„Mynář jedná za hranou jakékoliv profesní etiky, hájí ekonomické zájmy svých známých a chová se spíše jako kancléř čínský. V prvé řadě by měl určitě nést kariérní odpovědnost. Jeho jednání může však mít i trestněprávní rozměr,“ píše právník Transparency International v prohlášení, které TI dnes zveřejnila.
Text prohlášení:
Včera večer přinesl Deník N zásadní informaci týkající se výhružného dopisu, který v lednu tohoto roku zaslalo čínské velvyslanectví v Praze dnes již zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi, a to v souvislosti s jeho plánovanou cestou na Tchaj-wan. Dle zjištění novinářů vznik samotného dopisu inicioval kancléř prezidenta Miloše Zemana a vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Vratislav Mynář.
Podle únorového vyjádření ředitele zahraničního odboru KPR Rudolfa Jindráka se nejedná o oficiální dopis ze strany čínského velvyslanectví. České tajné služby následně v březnu sdílely informaci se senátory ze zahraničního a bezpečnostního výboru, že za vznikem dopisu stojí právě Pražský hrad.
V Transparency International (TI) jsme dlouhodobě přesvědčeni, že Vratislav Mynář musí odstoupit z pozice kancléře a vedoucího KPR kvůli nekalým podnikatelským aktivitám souvisejícím s podezřením ze spáchání dotačního podvodu nebo jeho pochybnému lobbingu ve prospěch kontroverzních soukromých subjektů v zahraničí.
Jednání kancléře překročilo všechny myslitelné meze. Svými činy poškozuje nejen jméno, ale také faktické diplomatické vztahy České republiky a takovýto neprofesionální úředník nemůže vést kancelář nejvyššího ústavního činitele naší země.
Pokud došlo k protiprávnímu jednání, podáme trestní oznámení.
V TI nyní procházíme skutkovou podstatu této kauzy a pakliže dojdeme k tomu, že mohlo mít jednání kancléře Mynáře trestněprávní charakter, podáme oznámení příslušným orgánům. Nyní se nedomníváme, že by se dle trestního zákoníku jednalo o vlastizradu nebo jiný trestný čin proti České republice, neboť by konkrétní jednání ve spojení s cizí mocí muselo mířit na významné poškození ústavního zřízení, územní celistvosti nebo obranyschopnosti České republiky.
„Kancléř Mynář jedná za hranou jakékoliv profesní etiky, hájí ekonomické zájmy svých známých a chová se spíše jako kancléř čínský. V prvé řadě by měl určitě nést kariérní odpovědnost. Jeho jednání může však mít i trestněprávní rozměr, sice nikoliv jako trestný čin proti republice, ale např. v rovině zneužití pravomoci, což určitě prověříme,“ vysvětluje Petr Leyer, právník TI.
V TI se dlouhodobě věnujeme kauzám týkajícím se Miloše Zemana a jeho mužů. Upozornili jsme na netransparentní financování jeho prezidentské kampaně. Poukázali jsme na nejasné majetkové vazby a podivné podnikání hradního poradce Martina Nejedlého. A v neposlední řadě jsme podali trestní oznámení na kancléře Vratislava Mynáře v souvislosti s dotací na jeho wellness penzion v Osvětimanech.
Tolik prohlášení Transparency International. O celém případu jsme dnes již informovali:
„Že vznik dopisu skutečně inicioval Hrad, potvrdili celkem tři velmi dobře informovaní lidé z diplomacie, okolí premiéra i z blízkosti čínské ambasády. Kancléř Vratislav Mynář se podle informovaných osob kvůli dopisu setkal se zástupcem čínského velvyslance Čang Ťien-mina, jehož odvolání kvůli tomuto dokumentu žádají někteří senátoři… ‚Sešli se a řešili to, později tam i volal,‘ doplnil pro Deník N další zdroj, který si nepřál být jmenován.“
V dopise, který zveřejnil server Aktuálně.cz, Číňané varovali před důsledky Kuberovy cesty na Tchaj-wan. „České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Tchaj-wanu předsedou Kuberou platit. Návštěva Tchaj-wanu předsedou Kuberou nikomu neprospěje. Doufáme, že česká strana dodrží politiku jedné Číny a zruší tuto návštěvu, a tím zabrání porušování čínsko-českých vztahů… V posledních letech se česko-čínské partnerství nepřetržitě rozvíjí, což přináší českým podnikům hmatatelné výhody. Čína se již stala největším zahraničním trhem pro mnohé české společnosti, jako jsou Škoda Auto, Home Credit Group, Klavíry Petrof a další.“
Deník N píše: „Informace o tom, že vznik tohoto dopisu inicioval Hrad, dostali v březnu od tajných služeb i senátoři ze zahraničního a bezpečnostního výboru. ‚Nebudu se k věci vyjadřovat. Informace jsou v důvěrném režimu,‘ řekl Deníku N senátor Jiří Dienstbier (ČSSD).“
„Ani předseda výboru Pavel Fischer nepopřel, že někteří senátoři byli informováni o možném zapojení Zemanova kancléře Mynáře. ‚Bez komentáře,‘ sdělil pouze Fischer.“
Náš komentář k věci je jasný: Pokud jsou informace Deníku N od jejich zdrojů pravdivé, je celá věc ještě skandálnější, protože na čínský dopis nejen úřad prezidenta správně nereagoval, ale dokonce si ho sám objednal. Využil by cizí mocnost k nátlaku na ústavního činitele vlastní země. Sotva věřit tomu, že by o něčem takovém Miloš Zeman nevěděl. V každém případě se to děje v jeho úřadu, za který má odpovědnost. Pak samozřejmě nesmí ve funkci pokračovat a musí okamžitě odejít. Pokud by něco takového prošlo, nemá už smysl o Česku mluvit jako o demokracii.