Jestliže sedíte po většinu svého dne u stolu, pak vám podle odborníků hrozí větší riziko vzniku srdečních onemocnění, a to i v případě, že ve volném čase cvičíte. Takové nastavení totiž nemusí stačit.
Řada z nás tráví svůj pracovní den sezením u počítače, což zkrátka moderní doba vyžaduje. Tato činnost však prý rozhodně neprospívá našemu zdraví. Častým celodenním sezením prý riskujeme zejména vznik srdečních onemocnění.
„Naše zjištění skutečně ukazují, jak je důležité vyhýbat se nadměrnému sezení, ať už jste fyzicky aktivní, nebo ne,“ říká pro CNN odborník na kardiologii z Brigham and Women’s Hospital v Bostonu a autor studie Ezim Ajufo.
Docent behaviorální medicíny z Columbia University Medical Center Keith Diaz pak doplňuje, že i když je obecně známé, že nadměrné sezení neprospívá našemu zdraví, je prý potřeba dalších výzkumů, které by odhalily konkrétní zdravotní rizika a také dobu sezení, která je pro člověka škodlivá.
Studie zahrnovala údaje od 90 000 lidí, u kterých byl zkoumán poměr mezi sedavým a aktivním životem v souvislosti s pozdějšími zdravotními problémy, jako je například mrtvice, srdeční infarkt a další potíže.
Z výsledků prý jasně vyplývá, že kardiovaskulární onemocnění se vyskytují výrazně více u lidí, kteří během dne většinu času sedí.
„Opravdu bychom lidem doporučili, aby se co nejvíce vyvarovali sezení více než 10,6 hodiny denně. Toto není pevná hranice, ale myslíme si, že je to rozumný první krok pro zlepšování veřejného zdraví,“ dodává Ajufo.