Podle zářijového průzkumu preferencí politických stran by volby do poslanecké sněmovny vyhrálo hnutí ANO. Na druhém místě by se umístili občanští demokraté a na třetím hnutí SPD. Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska čísla ukazují, že u voličů vládní koalice roste nespokojenost. Důvod je podle něj jasný.
Pokud by se v září konaly volby do poslanecké sněmovny, co se týče jednotlivých stran, zvítězilo by hnutí ANO, které by získalo 33,5 procenta. Na druhém místě by následovala ODS s 12 procenty a na třetím hnutí SPD s 9,5 procenty. Dále by se do sněmovny dostali Piráti (8,5 procenta), hnutí Starostové a nezávislí (7,5 procenta) a TOP 09 (5 %). Poslední vládní strana KDU-ČSL by se do sněmovny nedostala, v průzkumu má 3,5 procenta.
V případě zpracování výsledků se zahrnutím koalice SPOLU by se první příčka nezměnila a hnutí ANO by získalo první místo. Druhé místo by obsadila koalice SPOLU s 19,5 procenty a třetí hnutí SPD. Do sněmovny by se dále dostali Piráti a Starostové a nezávislí.
Kalousek čísla zhodnotil jako orientační, ukazují ovšem podle něj jasné trendy. „Čísla jsou orientační, trendy však zřejmé. U voličů vládních stran roste nespokojenost a nemalá část přestávají být voliči. Je to proto, že: 1. Konsolidace vládního hospodaření a deagrofertizace státu je příliš razantní a vládním voličům to vadí. Nebo: 2. O konsolidaci a deagrofertizaci se sice hodně mluví, ale skoro žádná se nekoná. Voličem stále zůstávám, ale moje nespokojenost roste. Kvůli variantě 2. Koho se tím vláda snaží oslovit, to je mi záhadou,“ podivil se Kalousek.
Deagrofertizace a odstřihnutí od vlivu Andreje Babiše (ANO) patřilo mezi hesla minulých parlamentních voleb. Mluvil o tom nejen premiér a předseda ODS Petr Fiala. Deagrofertizaci zmiňoval také ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) potom sliboval „čistit ministerstva od lidí, kteří nesloužili zemi, ale holdingu“. Také ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) mluvil o nutnosti zbavit se lidí, kteří byli napojeni na hnutí ANO či na holding Agrofert. Ani v polovině volebního období se ale tento slib nedá považovat za splněný.