Ačkoli bylo kvůli obavám ze šíření koronaviru ve středu přerušeno jednání Poslanecké sněmovny, schůze výborů na programu zůstaly. Místopředseda Výboru pro zdravotnictví Petr Třešňák (Piráti) promluvil v rozhovoru pro deník FORUM 24 o dosavadních opatřeních, ale i o možném budoucím vývoji šíření nákazy.
Myslíte, že byla vládní opatření přijata včas?
Vzpomínám si, že opozice vyzvala již 28. ledna k zařazení mimořádného bodu o informacích ke koronaviru, a tehdy to bylo vládní většinou podpořenou hlasy KSČM zatípnuto. Na druhou stranu tvrdíme, že by se téma skutečně nemělo politizovat a mělo by se dát na rady odborníků a hygieniků.
A co se týče opatření, která přijala vláda tento týden, tak jsme je vnímali, ačkoli nebývají často úplně správně komunikovaná. Andrej Babiš sice svolal schůzku předsedů politických stran, takže jsme jako poslanci byli informovaní poměrně dobře. Ale když se koná tisková konference dvakrát denně, tak to nepůsobí v dané situaci úplně přiměřeně.
A co se týče načasování?
Zda to bylo v pravý čas, neumíme nyní asi správně posoudit. Ale je zajímavé, že se zákazy a omezení týkají především kulturních akcí, ale například velké aquaparky jedou dál. Takže mám dojem, že je i tohle nyní probíráno.
Ano, v současnosti se mluví nejenom o tom, ale například také o veřejné dopravě. Je to namístě?
To určitě vyplyne z toho, co zjistíme od hygieniků. Už dneska ale předpokládáme, že počet nakažených bude vyšší. Jako Česká republika pokulháváme v počtu testovaných. Máme na počet obyvatel mnohonásobně nižší počty testovaných než třeba Belgie.
V úterý vzrostl v Česku počet infikovaných lidí přibližně o dvacet. Lze očekávat podobné tempo šíření nákazy i v dalších dnech?
Může to tak být. Nechci nad tím spekulovat, nejsem imunolog. Nicméně podle scénářů z okolních zemí bude tempo růst. Záleží na tom, jaká další opatření budou zavedena a jakým způsobem se to bude regulovat.
Souhlasíte s doporučením premiéra Babiše, že by lidé měli omezit cestování? A to případně pouze do rizikových oblastí, nebo i do dalších zemí?
Počítám, že se to bude probírat nejenom na úrovni ministrů členských zemí, ale proběhne i nějaké doporučení WHO (World Health Organisation, Světová zdravotnická organizace, pozn. red.). Vím, že se to nyní diskutuje. Uvidíme, k jakému závěru dojdou.
Kolik by muselo být v ČR nemocných, aby kompletně zkolaboval celý zdravotnický systém?
V tuhle chvíli padala nějaká čísla ohledně těch nejzávažnějších případů, které by systém byl schopen pojmout. Což je limitující hlavně s ohledem na přístroje zajišťující plicní ventilaci. Přibližně se jedná o stovky lidí.
Co můžeme podniknout proti šíření infekce?
Důležité je dbát na doporučení hygieniků vůči scházení se, cestování a základních hygienických návyků. Druhá věc je, jakým způsobem by mohla další opatření vyvolávat paniku a mít dopad na hospodářství. Z toho důvodu prezentoval Ivan Bartoš na schůzce předsedů politických stran s premiérem některé návrhy na řešení ekonomických dopadů. Především se jedná o rodiny s dětmi, které nemají možnost čerpat ošetřovné, a stejně tak pro OSVČ.
Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka navrhoval vyplácení plné mzdy a ošetřovného namísto dosavadních šedesáti procent s tím, že by rozdíl zaměstnavatelům kompenzoval stát. Posléze návrh zúžil na kritické skupiny, jako jsou matky samoživitelky. Přidali by se Piráti?
To je otázka. Nevím, jestli je to krok tím správným směrem, protože by to nemělo dopad právě na OSVČ.
Na čem jste se tedy shodli na klubu?
Pan Bartoš přednesl na zmiňované schůzce premiérovi a ministru školství Robertu Plagovi například návrh na zřízení odlehčovacích skupin pro děti, které zůstanou doma. Očekáváme nyní nějakou jejich reakci, zda je to možné provést tak, abychom pomohli toto období rodičům nějakým způsobem zvládnout.
Závěrem, souhlasíte s přerušením jednání Poslanecké sněmovny?
Přestože nemáme informace o šíření nákazy mezi poslanci, plénum asi krok správným směrem udělalo. Ale příští týden jsou na programu schůze výborů, které poběží normálně. Takže očekáváme, že se bude v menších skupinkách pracovat dále, ale je možné, že to bude tentokrát bez účasti veřejnosti.
Jako Piráti používáme často telekonference. Myslím si, že by to zvládaly i sněmovní výbory, ale musíme to prodiskutovat a zjistit, jestli je možné v souladu s jednacím řádem alespoň ve výborech jednat elektronicky.