Barbora Urbanová je jednou ze studentů Vysoké školy ekonomické, kteří se ozvali proti přednáškám a politické agitky vlády bez důvěry na této škole. Deník FORUM 24 zjišťoval, c se na VŠE děje nyní a co studenti chystají dál.
Jaká je aktuálně atmosféra na VŠE?
Neřekla bych, že by daná záležitost ovlivnila atmosféru na celé VŠE. Ostatní fakulty k tomu mají přístup, že se jich to netýká, můžeme se bavit o tom, zda je to správně, nicméně je to tak. Celá záležitost jde za Národohospodářskou fakultou, maximálně za vedením celé školy, které by dle mého názoru mělo kvalitu výuky a také nějaký obraz školy bránit. A také studenty, kteří byli uraženi na oficiálním webu NF. Nicméně podle mých zpráv došlo k několika konfliktům mezi lidmi, kteří na Národohospodářské fakultě studují, a vedením školy. Zdá se, že se tam opačný názor moc nenosí, ale protože se nejednalo přímo o mou osobu, nerada bych řekla více, abych nikoho zbytečně nepoškodila.
Protestujete proti “vládním přednáškám”. Co říkáte na argument, že je normální, aby politici působili na vysokých školách?
Ano, je to normální. Je zcela legitimní si pozvat kohokoliv, od bývalých politiků přes ty současné. Nicméně vždy jsou pozváni jmenovitě – Václav Klaus, jako bývalý prezident, Miroslav Topolánek, jako bývalý premiér. Nikoliv z titulu své funkce – tedy zvete osobu, ne kohokoliv kdo je ve funkci. Případně, pokud je to z titulu funkce, tedy například ministr zahraničí aniž by se v pozvánce řešilo kdo to aktuálně je, je to vždy pro doplnění výuky. Tady se jedná o předmět, který je kompletně celý postaven tak, že přijde ministr nebo premiér. Zaprvé se projevilo, že ne všichni na to mají vždy čas, zadruhé, že pokud chce nějaký ministr skončit, tak už nikde přednášet o “budoucnosti ministerstva” nebude, viz pánové Stropnický a Pelikán. Další věc je i ten problém, že představitelé exekutivy nikdy nebudou svou politiku hanět, nahlížet na ní kriticky, v tu chvíli mi tam chybí nějaký opoziční názor, který dle mého moderátor prostě zastupovat nemůže.
V čem se lišilo tamní vystoupení Andreje Babiše od ostatních?
Řekla bych, že tady byla kampaň očividná. A myslím, že smích z publika nebyl proto, že je pan trestně stíhaný premiér bez důvěry roztomilý, nicméně proto, že některé výroky byly malinko směšné. Stejně jako bylo směšné, když na své přednášce paní ministryně financí mluvila o tom v jak moc špatném stavu zdědila své ministerstvo. Po poznámce jedné kolegyně, že tam přece před ní byl stranický kolega a ještě k tomu přímo Andrej Babiš, došlo ze strany moderátora k výkřiku “tady bych to zastavil, to už je politické” a tím celá debata skončila. Když jsem si pak projela některé komentáře a diskuze, hned na mě vyskočilo, že dotyčná kolegyně, která měla odvahu něco namítnout přece “nebyla z VŠE”. Proč kdokoliv řeší, odkud je ten který student? Není to jedno? Pak tedy nechápu potřebu dělat nějaké veřejné přednášky.
Jaké jsou reakce spolužáků, studentů, nebo třeba absolventů?
Většina z mých známých se shoduje, že pan trestně stíhaný premiér bez důvěry v demisi na akademické půdě nemá co dělat, nemá tam přednášet o svém výhledu do budoucna, nemá dělat reklamu na svou knihu.
Měla jste možnost o celé věci hovořit s panem Ševčíkem?
Neměla a nemám ani zájem. Mám pocit, že vzájemné pozice byly vyjasněny.
Uvažujete o tom, že se obrátíte na nějakou instituci, inspekci a tak dále?
Uvažuji, ale nerada bych prozrazovala více. Nutno říci, že já plně respektuji právo fakulty i pana děkana Ševčíka vytvořit si jakýkoliv předmět. Dle mého je nicméně alarmující nejen jak to celé dopadlo, ale i to jakým způsobem se fakulta k lidem, kteří protestovali, zachovala. Vadí mi, že se schovává hlava do písku před tím, že na oficiálním webu fakulty se píše něco o hloučkařích či ovcích. Vadí mi také, že ta demokratická debata o celé záležitosti vlastně nebyla umožněna, a že se předmět neudělal jako zájmový. Nikdo mi neřekl důvod, proč si ministry nepozvali jen jako pouhé doplnění nějakého předmětu, proč to tak strašně nutně musel být akreditovaný předmět.
Jaké možnosti mají studenti ve chvíli, kdy se na jejich škole děje něco, co připomíná politickou agitaci?
Samozřejmě svou roli hraje Akademický senát VŠE nebo vedení školy. Řekla bych, že obě instituce byly dostatečně informovány, že se to části studentů nebo absolventů nelíbí, nicméně dle jejich konání s tím vším souhlasí. Já jsem ráda, že se to trošku zmedializovalo, že na místě byla média, že to je všechno zaznamenané, a že si lidé mohou udělat názor sami, protože dění na veřejné vysoké škole by mělo zajímat nás všechny. Myslím, že se jasně projevilo, že se o politickou agitaci jednalo a jsem zvědavá, jak se nyní vedení školy k tomu postaví. Pokud se ale nic nestane a tyto přednášky budou skutečně každý semestr, bude to znamenat, že VŠE není apolitickou institucí a jako s takovou je s ní nutno pracovat.