Podání trestního oznámení na okruh lidí, kteří nejhlasitěji podporovali aktivaci ústavního článku 66, čeká pouze na prezidentův pokyn. Kancelář prezidenta republiky má podle informací serveru iRozhlas.cz trestní oznámení již připravené. Hradu se nelíbí, že v době, kdy byl prezident Zeman v nemocnici, měly být jeho pravomoci převedeny na jiné ústavní činitele, a to z důvodu neschopnosti prezidenta vykonávat svůj úřad. Kancelář prezidenta to označila za sabotáž.
Hradní advokát Marek Nespala, který zastupuje prezidenta Miloše Zemana ve většině jeho sporů, iRozhlasu potvrdil, že „věc je připravena k předání příslušným orgánům pro prověření rozhodných skutečností spojených s pokusem o neústavní zbavení prezidenta republiky jeho pravomocí“. Doplnil, že se tak stane, až se prezident republiky zcela autonomně rozhodne tak učinit.
Podle dřívějších advokátových vyjádření by se mohlo trestní oznámení týkat okruhu lidí, kteří se k aktivaci článku 66 nejvíce vyjadřovali. Jde tak například o předsedu senátu Miloše Vystrčila (ODS), senátory Jiřího Růžičku (TOP 09), Pavla Fischera (NEZ) či Václava Lásku (SEN21). Podle senátora Růžičky a dalších, kterých by se případná žaloba mohla týkat, je trestní oznámení absurdní. Senátoři prý pouze vykonávali svou práci.
„Advokát prezidenta Nespala řekl, že podá trestní oznámeni pro sabotáž na ty, co mluvili o možnosti zbavit prezidenta pravomocí při jeho hospitalizaci. Já se tedy přiznávám dobrovolně, že jsem tak činil, a pane kolego, nechtělo by to malou dovolenou? Možná jste trošku přepracovaný…,“ napsal senátor Láska na twitter.
Miloš Vystrčil se v době hospitalizace prezidenta Miloše Zemana ostře pustil do Kanceláře prezidenta republiky, když uvedl, že prezident podle něj není v dobrých rukou, a s žádostí o informace o zdravotním stavu prezidenta se obrátil přímo na nemocnici.
„Dnes jsem odeslal řediteli ÚVN profesoru Miroslavu Zavoralovi dopis, v němž se táži nemocnice jako instituce, jak to s prezidentem je z hlediska způsobilosti vykonávat jeho úřad. Očekávám, že pan ředitel bude rychlejší než Kancelář prezidenta,“ uvedl Vystrčil v říjnu minulého roku, tedy v době prezidentovy hospitalizace.
O aktivaci článku 66 dříve hovořil i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Zítra budeme s panem předsedou senátu Milošem Vystrčilem a dalšími předsedy o této situaci jednat. Aktivace článku 66 Ústavy ČR se jeví jako velmi pravděpodobná. Zítra budeme mít více informací,“ uvedl v říjnu.
Kromě aktivace článku 66 se ale také hovořilo o mlčení prezidentových poradců. Miroslav Kalousek v té době reagoval, že se „už nikdy nedozvíme, jak dlouho nikým nevolený kancléř Vratislav Mynář vykonával pravomoci prezidenta za nemocného Miloše Zemana“.
„V každém případě se jich nechtěl vzdát do poslední chvíle, tajil informace od Ústřední vojenské nemocnice a útočil na senát. Ten pán je zločinec a mělo by s ním být tak nakládáno,“ prohlásil Kalousek na adresu kancléře.
Debaty o zdravotním stavu prezidenta republiky a možné aktivaci článku 66 vyvolalo náhlé zhoršení prezidentova stavu po říjnových volbách. Prezident Zeman byl 10. října převezen do nemocnice. Podle zpráv lékařů prezident nebyl v té době schopen vykonávat svou funkci.