Státní zastupitelství podalo odpor proti trestnímu příkazu, který uznal bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) vinným z křivé výpovědi ve prospěch manželky Jany. Znamená to, že trestní příkaz se ruší a soud bude kauzu projednávat v hlavním líčení. Uvedla to dnes mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková. Odpor podá i Nečas, sdělil jeho právník Adam Černý. Státní zástupce Jan Lelek řekl ČTK, že zrušený příkaz Nečasovi ukládal roční podmínku a peněžitý trest 100.000 korun.
Šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Lelek potvrdil, že odpor podal, a to v pondělí. Důvody, proč trestní příkaz napadl, jsou podle něj formální. Soud totiž Nečasovi uložil s peněžitým trestem i náhradní tříměsíční trest vězení pro případ, že by expremiér částku nezaplatil. Společně s roční podmínkou to dohromady činí případných 15 měsíců za mřížemi, přičemž trestní řád povoluje uložit trestním příkazem maximálně roční podmíněný trest.
V hlavním líčení, jehož termín zatím soud nestanovil, hrozí expremiérovi za křivou výpověď až tříleté vězení.
Advokát Černý ještě v pátek uváděl, že příkaz nemá k dispozici. Nyní se situace změnila. „Doručeno mám, budeme podávat odpor,“ napsal ČTK. Výši trestu nechtěl bez porady s klientem komentovat.
Nečas podle obžaloby dvakrát nepravdivě svědčil v kauze zneužití Vojenského zpravodajství, a to ve prospěch své současné manželky, někdejší vrchní ředitelky jeho kabinetu Jany (dříve Nagyové).
Případ Vojenského zpravodajství přispěl v červnu 2013 k pádu Nečasovy vlády. Nagyová o rok dříve nezákonně nařídila zpravodajcům, aby sledovali premiérovu tehdejší manželku Radku. Justice ji za to potrestala tříletou podmínkou a maximálním, tedy desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy.
Nečase policie obvinila z křivého svědectví loni v listopadu. Soudnímu senátu totiž opakovaně tvrdil, že se na zpravodajce obrátil sám, protože se obával o bezpečí své rodiny. V odůvodnění verdiktu však zaznělo, že nemluvil pravdu a že jeho verze je v rozporu s nashromážděnými důkazy.
Expremiér už společně se ženou čelí obžalobě z podplácení v tzv. kauze trafik pro trojici poslanců ODS. Podle státních zástupců přislíbili v roce 2012 Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi výhodné funkce za to, že se vzdají mandátu, a nechají tak projít vládní daňový balíček. V případě prokázání viny může bývalý předseda vlády dostat až šestileté odnětí svobody.
Nečas je zatím jediným českým premiérem, jehož kauzy řeší soud. Současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) je stíhaný v případu padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo.