Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zpočátku hájil kvalitu nákupů ochranných pomůcek z Číny. Později však oznámil, že zhruba třetinu dodávek jeho resort stornoval. Dnes se připravuje na soud. Jak prověřoval kvalitu roušek a respirátorů ministr vnitra Jan Hamáček?
Stát zaspal na počátku epidemie COVID-19 a přes mylné proklamace ministra Vojtěcha nezajistil včas dostatek ochranných pomůcek. Vláda se rozhoupala až v době, kdy byl na trhu akutní nedostatek roušek, respirátorů a dalšího zdravotnického materiálu a jeho ceny skokově rostly. Kritickou situaci komplikovala skutečnost, že Čína počátkem roku vykoupila miliardy výrobků. Poté se stala jejich hlavním dodavatelem a ještě chtěla koronakrize politicky zneužít, i když se rozšířila z jejího území.
Duben: Výrobky jsou kvalitní
Ministr Vojtěch počátkem dubna bránil dodávky z Číny jako výhodné a plně kontrolované. Ministerstvo si nechávalo každý vzorek otestovat ve zkušebním ústavu a výsledky podle něj předčily očekávání. Garantoval, že zboží, které jeho resort nakupuje, je kvalitní a splňuje potřebné standardy.
Později otočil. Do médií tehdy začala pronikat kritika předražených nákupů respirátorů od pochybných firem. Začaly se objevovat zprávy o problematických dodávkách, které Vojtěchův resort odmítl pod rostoucím tlakem proplatit.
V květnu se začal o státní nákupy zajímat Nejvyšší kontrolní úřad. Pozastavoval se nad dvacetinásobnými rozdíly v cenách respirátorů bez jakékoli kontroly a odůvodnění. O podezřelé obchody se začala zajímat i policie, která si na ministerstvu zdravotnictví vyžádala příslušnou dokumentaci. Dodávky jsou rovněž pod drobnohledem Finančního a analytického útvaru ministerstva financí.
Třetina v testech kvality propadla
Vojtěch si je zvýšeného zájmu státu o miliardové zakázky vědom a pokouší se krýt záda. O tom svědčí zjištění deníku Právo potvrzující starší informace, že zhruba 30 procent všech dodávek ochranných pomůcek musel resort stornovat, nejčastěji z důvodu nízké kvality.
Dodáno bylo 70 milionů kusů objednaného materiálu, ale Vojtěch odmítá uhradit sporné zboží v dosud nevyčísleném finančním objemu. Celkový účet za všechny zdravotnické prostředky na konci nouzového stavu dosáhl 2,34 miliardy korun, z toho 774 milionů za respirátory.
Ministerstvo zdravotnictví se chystá na soudní spor a za tím účelem si najalo americkou advokátní kancelář White & Case. Zpracovala analýzu čínského a českého práva ohledně možných práv resortu z vadného plnění a práva na náhradu škody vůči dodavatelům i společnosti ADLER Czech jakožto platebnímu agentovi.
Příprava právních kroků
Kancelář navrhla další postup. Na možný spor se ministerstvo chystá se třemi čínskými společnostmi: Shaan XI Succeed Trading CO, LTD, APARSO INTERNATIONAL LIMITED a Ningbo Dewei Zhouli Import & Export CO, LTD.
„Není možné, abychom dostali nekvalitní respirátory, které měly jít zdravotníkům. Kdybychom je netestovali, tak se mohli nakazit, a to by bylo nepřijatelné,“ uvedl ministr Vojtěch. Záležet bude i na výsledcích mezinárodního testování respirátorů německou společností Dekra, když „české testy dopadly špatně“.
„Je to standardní obchodní spor. Uplatnili jsme u dodavatelů reklamace. Popírají, že by dodali výrobky, které nesplňují parametry respirátorů FFP2. Naší povinností je bránit zájmy České republiky a činit veškeré právní kroky vůči čínským společnostem,“ dodal.
Česká republika není jediná
Tento závěr není nijak překvapivý. Česká republika není výjimkou, podobné zkušenosti mají i další země. Nizozemská vláda koncem března stáhla z oběhu 600 tisíc respirátorů od čínského výrobce, které nedoléhaly nebo měly vadné filtry.
Velká Británie v téže době oznámila, že bude žádat náhradu škody za miliony čínských testovacích sad na COVID-19 dovezených z Číny. Jak napsal britský deník The Telegraph, vědci z Oxfordu zjistili, že tyto sady udávají nepřesné výsledky. Nekvalitní dovoz z Číny dále řešily i Belgie, Španělsko, Turecko nebo Izrael.
Na nevyhovující podmínky při výrobě roušek a respirátorů v Číně upozornil počátkem dubna portál Epoch Times. Citoval svědectví obchodníka pro čínský server Tech World, podle jehož zkušeností nemá 60 procent továren vyrábějících ochranné pomůcky sterilní pracovní prostředí. Zaměstnanci v řadě z nich nenosí při manipulaci s rouškami či respirátory ochranu úst či rukou. Mnohé tyto firmy si akreditaci zkrátka „kupují“.
Podezřelé firmy
Ministr Vojtěch řeší dodávky nekvalitního čínského zboží, ale tím jeho potíže nekončí. Policie prošetřuje podezřelé okolnosti některých nákupů, na které upozornila opozice. Největším dodavatelem je firma LA Factory, od níž ministerstvo nakoupilo výrobky za 1,2 miliardy korun. Do té doby neměla žádné tržby ani zaměstnance a zjevně sloužila jako „bílý kůň“ s utajeným dodavatelem v pozadí. Použila i falešný certifikát dovezeného zboží, což čínské firmy umějí.
Problematické jsou i nákupy od společnosti Recea v původním objemu 310 milionů korun. Firma měla před koronakrizí roční tržby kolem 100 tisíc korun a záporný vlastní kapitál. Na jejího jednatele, který má pobyt hlášený na Úřadě městské části Praha 5, je vydáno 18 exekucí.
Všechno nelze svádět na stav nouze, obchody v objemu stovek milionů korun si stát musí ověřovat za všech okolností. Vojtěch sice nakonec projevil jistý pud sebezáchovy a zastavil nekvalitní dodávky, ale přesto bude mít co vysvětlovat.
Jak dopadly Hamáčkovy testy?
Při pohledu na množství problémů s nákupy ochranných pomůcek ve Vojtěchově resortu se ani nechce věřit, že vedle něj působí největší státní nákupčí čínského zboží, ministerstvo vnitra Jana Hamáčka, jako čistá lilie. Podle údajů z konce května resort utratil 4,4 miliardy korun, z toho 99 procent za dodávky čínských výrobků.
Hamáček využil kontakty na česko-čínského lobbistu Jaroslava Tvrdíka a velmi si spolupráci pochvaloval. „Nemáme co skrývat, dáváme k dispozici seznam všech firem, s kterými jsme uzavřeli smlouvy, včetně ceny a počtu kusů,“ oznámil Hamáček na společné tiskové konferenci. „Předložím cokoliv, co po mně bude někdo chtít,“ dodal.
Na okraj této suverénní sebechvály by stačilo, kdyby Hamáček předložil výsledky nezávislých testů kvality dodávaných ochranných pomůcek – ať už domácích, či zahraničních. Pokud je tedy nechal zpracovat, nic takového dosud neavizoval. Svému příteli Tvrdíkovi přece důvěřuje.