Ruský vůdce Vladimir Putin během 20. setkání Valdajského diskusního klubu pronesl projev a následně odpovídal na připravené otázky. Jak předem upozorňoval Putinův mluvčí Dmitrij Peskov, mělo jít o velmi smysluplný a důležitý projev, který bude mít pro svět velký význam. Podle analytiků Institutu pro studium války ISW však šlo hlavně o směsici lží, polopravd a výmyslů.
Z více než tříhodinového Putinova projevu ISW zdůraznilo několik speciálních bodů, v nichž ruský vůdce zopakoval řadu nepravdivých informací o válce na Ukrajině, pohrozil Západu a Oděsu prohlásil za ruské město, které je jen trochu židovské.
„Putin zopakoval falešný narativ, že Západ inicioval konflikt na Ukrajině v roce 2014, a tvrdil, že rozšiřování NATO ohrožuje ruskou bezpečnost. Také tvrdil, že válka na Ukrajině není územním konfliktem, ale jde o to, aby Rusko stanovilo zásady pro nový multipolární světový řád, a uvedl, že OSN a moderní mezinárodní právo jsou zastaralé a musejí být zničeny,“ hodnotí první část Putinovy řeči ISW. „Válka, kterou zahájil kyjevský režim s přímou podporou Západu, má nyní desátý rok a má ji zastavit speciální vojenská operace,“ řekl doslova Putin.
Analytici institutu v této souvislosti připomínají, že ISW nedávno vyhodnotil ruský postup vůči Ukrajině jako jasnou snahu Ruska „rozšířit svoji moc, vymýtit ukrajinskou státnost a rozbít NATO“. A to jsou podle ISW cíle, které ruský diktátor stále sleduje a od kterých se neodchýlí.
Samozřejmě neopomenul zveličit „ztráty příslušníků a techniky ukrajinské armády ve snaze vykreslit ukrajinskou protiofenzívu jako neúspěch“, ačkoliv dostupná data ukazují, že ruské ztráty jsou mnohokráte vyšší.
Putin také s jasnou výhrůžkou světu prohlásil, že Rusko údajně úspěšně dokončilo testy jaderné střely Burevestnik a mezikontinentální balistické rakety Sarmat. V diskusi po projevu pak řekl, že „v současné době neexistuje situace, která by ohrožovala existenci Ruska, a žádná země by proti Rusku jaderné zbraně nepoužila“. ISW opět připomíná dřívější Putinovo chování, kdy se prostřednictvím slov o možném použití jaderné zbraně snažil přinutit Ukrajinu a její spojence k zahájení jednání o míru.
Vrcholným číslem Putinova projevu však bylo vysvětlení smrti šéfa žoldácké armády wagnerovců Jevgenije Prigožina. Analytici jeho vyjádření považují za jasnou snahu odvrátit podezření z Prigožinovy smrti od Kremlu. Putin totiž řekl, že mu šéf ruského Vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin sdělil, že při vyšetřování byly údajně v tělech zabitých na palubě Prigožinova letadla nalezeny úlomky granátů, což je náznak toho, že granáty vybuchly uvnitř letadla.
„Bohužel nebylo provedeno žádné vyšetření na přítomnost alkoholu nebo drog v krvi obětí, i když víme, že po známých událostech ve firmě v Petrohradě FSB objevila nejen 10 miliard v hotovosti, ale také pět kilogramů kokainu. Podle mého názoru mělo být takové vyšetření provedeno, ale nebylo provedeno,“ naznačil Putin, že příčinou výbuchu granátu uvnitř letadla mohlo být opilství. Analytici jsou přesvědčeni, že toto podivné vysvětlení letecké katastrofy „je pravděpodobně pokusem svalit vinu za vlastní smrt a smrt svých spolupracovníků na samotného Prigožina a ještě více ho znemožnit mezi jeho zbývajícími příznivci“.
K wagnerovcům se pak diktátor ještě vrátil, když popřel, že by v Rusku existovala soukromá vojenská společenství, protože „nyní existují zákony o soukromých vojenských společnostech“. Toto jeho prohlášení považuje ISW přímo za „absurdní“.
Dalším absurdním momentem byla reakce týkající se Oděsy. „Oděsa je samozřejmě ruské město, ale je trochu židovské. Jenom trochu,“ bez zaváhání prohlásil ruský vůdce.