Čeští restauratéři jsou zoufalí. Kvůli vládním restrikcím se ocitli na pokraji sil, vládou navržená kompenzace jim totiž vyřešit problémy v reálu nijak nepomůže. Rozhodli se proto bojkovat zákaz provozu restaurací. „Představený záchranný balíček opět nic neřeší a je šitý horkou jehlou. (…) Vláda nám nedala na výběr. Uzavření by bylo pro mnoho firem likvidační,“ stojí ve výzvě.
Česko přešlo do dalšího covidového období. To by se dalo definovat podle častých změn v rámci vládních opatření. Ta nejnověji zavedená začnou platit od čtvrtka a nejvíce se dotknou citlivého restauratérského odvětví. Majitelé restaurací teprve naskladnili zboží a už budou muset zase zavřít. Další uzávěra může ale spousty podniků úplně zničit.
Podle Luboše Kastnera z Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR se opatření dotknou až čtvrtiny trhu. „Někteří se budou snažit tzv. zhibernovat do jara. Tzn. ušetřit maximum nákladů, propustit zaměstnance a uzavřít na leden, únor březen, otevřít až v březnu nebo dubnu. Leden s únorem jsou totiž nejhorší měsíce roku i v předcovidovém období. Samozřejmě že by do toho velmi podstatně zasáhl eventuální třetí lockdown. V přímém ohrožení bankrotem do jednoho až dvou měsíců je nyní cca 40–50 procent provozovatelů,“ uvedl pro FORUM 24.
I proto se část z nich rozhodla proti opatřením brojit občanskou neposlušností. I přes zákaz totiž některé z nich otevřou své restaurace. K výzvě se přidalo na 300 restaurací, které vyjádřily nesouhlas se zaváděnými opatřeními. Některé z nich se k výzvě přidaly například vyvěšením českých vlajek.
„Jsem přesvědčen, že psychicky zdatní a finančně zajištěný jedinec lépe zvládne možnou nákazu než člověk, který je permanentně ve stresu, že přijde o práci nebo mu zavřou živnost. Vláda dnes používa slovo covid jako zaklínadlo na vše. (…) Vzít lidem před vánoci práci, zavřít živnosti nebo možnost navštívit své rodiny, napáchá více škody než covid-19,“ myslí si Jiří Janeček, majitel pivovaru Malý Janek a bývalý politik za ODS, který je zároveň autorem tohoto bojkotu nazvaného Chcípl PES.
Název výzvy odkazuje na protiepidemický systém PES, na základě kterého občané měli jasněji pochopit zaváděná opatření. Vláda v něm ale začala vytvářet nejrůznější změny a výjimky, takže z jeho jednoznačnosti brzy sešlo, za což se na vládu valí kritika.
Janeček proto pozval politiky na oběd. „Zveme politiky, senátory, poslance napříč všemi politickými stranami, aby se přišli podívat, samozřejmě za přísného dodržování hygienických pravidel, co způsobují vládní balíčky. Doufám, že najdou odvahu a přijdou,“ doufá.
Mít hospodu je dnes sebevražda. Nechceme jen natahovat ruku
Podnikatelé jsou z nejistoty, kterou jim předkládá vláda, znechuceni a unaveni. „Vláda několik měsíců bojuje s pandemií systémem pokus – omyl. Jsme bohužel svědci dalšího pokusu na lidech, který opět odnesou drobní podnikatelé a živnostníci,“ obává se Janeček.
Podnikatelé společně předložili i návrh, jak by jim mohla vláda v krizi pomoci. „Jediné řešení po osmi měsících totálního chaosu je zrušit všechna nesmyslná vládní opatření a přijmout jedno jediné, které pomůže! 80 % z minulých tržeb po vzoru Německa a Rakouska. Vláda zapomněla na malé podnikatele bez zaměstnanců se svými náklady. Mnoho společností má různé úvěry a náklady. Proto nelze vše zaškatulkovat do 400 korun na zaměstnance,“ myslí si restauratér Jiří Janeček. Podle něj na takovém kompenzačním řešení vydělají jen velké společnosti s mnoha zaměstnanci.
Restaurace ale nechtějí jen natahovat ruce. Žádají také o řádnou a důslednou úpravu legislativy, která by podobné problémy řešila efektivně a ne na základě zmatkující vlády.
„Podnikatelé a podnikatelky potřebují účinnou, jednoduchou a hlavně smysluplnou komunikaci plnou rozumných argumentů, tak, aby každý chápal, co se bude dít. Současný chaos a změny, které se v zemi odehrávají ze dne na den, nás možná udržují v pozornosti, ale není to přesně to, co bychom v podnikání chtěli. Podnikatelé chtějí pracovat, ne natahovat ruku a čekat, až jim někdo něco dá, o tom to je. Celé je to o vytvoření podmínek a nastartování ekonomiky,“ řekla na CNN Prima NEWS Renáta Nešporek, viceprezidentka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek.
Při současném nastavení je pro mnoho podnikatelů velmi těžké pracovat. „Uspořádal jsem dopitnou a v sobotu jsem skončil. Mrzí mě to, ale už jsem neviděl žádné jiné východisko a není na co čekat. Mít v této době hospodu je sebevražda a já ji na sobě nehodlám dál páchat,“ svěřil se pro Seznam Zprávy Tomáš Dudek, majitel šluknovské pivnice Na Hrázi, jenž své podnikání ukončil po dvou letech.
Kompenzační model se nelíbí ani Podnikatelským odborům. „Vláda naprosto ztratila důvěryhodnost. Jediné, co ještě zvládá, jsou velkohubá prohlášení. Realita je však tragická a pro řadu podnikatelů likvidační. Nesmíme si to nechat líbit, a rozhodně nesmíme mlčet,“ vyzývají k podpoře podnikatelů.