Maturitní otázka, v kolika bytech bydlela spisovatelka Božena Němcová, je podle prezidenta Miloše Zemana nesmyslná. Prohlásil to během návštěvy Gymnázia a obchodní akademie v Chodově na Sokolovsku, kde se ho jeden ze studentů zeptal, co si myslí o státní maturitě.
„Dříve měly maturitní otázky smysl. Teď se ale zadavatelé maturitních otázek zbláznili,“ uvedl Zeman a dodal: „Má dcera dostala maturitní otázku, která zněla: V kolika bytech bydlela Božena Němcová v Praze? Otázka se vůbec netýkala jejího literárního díla ani jejího milostného života, což bylo mimochodem zajímavé.“ Jistě bychom mohli s prezidentem souhlasit, že podobná otázka je pro státní maturitu nedůstojná. Pokud by ovšem existovala.
Státní maturita z českého jazyka se skládá ze dvou částí; z didaktického testu, který připravuje CERMAT, příspěvková organizace řízená Ministerstvem školství, a z ústní zkoušky na základě povinné četby vybraných literárních děl, kterou si každá škola organizuje individuálně. Dcera prezidenta Zemana skládala maturitní zkoušku loni v květnu na jednom ze soukromých gymnázií v Praze. V didaktickém testu ovšem nemohla najít žádnou otázku, která by se týkala Boženy Němcové, natož jejího soukromého života a bytových poměrů. Opravdu, autoři otázek pro státní maturitu z českého jazyka nepatří v tomto případě k těm, kteří by se zbláznili…
Prezident Zeman vytáhl opět svůj osvědčený trik. Polopravdu, překroucenou pravdu či přímo lež použil jako argument k tomu, aby urazil a znevážil jiné osoby nebo zpochybnil celý systém, který ve společnosti platí, a stal se součástí našeho života. Minule se mu nelíbilo, že jsou handicapovaní mladí lidé zařazováni do společnosti a mohou studovat společně se svými zdravými vrstevníky. Nyní studentům, které za měsíc čeká důležitý životní krok, naznačuje, aby státní maturitu nebrali moc vážně, protože otázky beztak vymýšlejí nějací blázni. Skutečným vzorem a morální autoritou je náš pan prezident.
Jak vůbec mohlo dojít k tomu, že prezidentova dcera byla dotázána na počet bytů Boženy Němcové, pokud připustíme, že si Zeman celou věc nevymyslel, ale jen něco popletl. Nejspíš si u ústní maturitní zkoušky vybrala otázku, která se týkala některého z děl české spisovatelky, a během rozhovoru se zkoušejícím přišla řeč i na její časté stěhování. Proč ne? Tato část státní maturity je v kompetenci samotné školy, respektive zkoušejícího, a může se odehrávat i v trochu neformální atmosféře. Neznalost správné odpovědi, že Božena Němcová žila v třinácti bytech, jistě neměla na výsledek zkoušky žádný vliv. A pokud se prezident jako otec cítí být nespokojen, měl by si uvědomit, že on sám vybral pro svou dceru ono konkrétní prestižní gymnázium. Jeho osobní zkušenost, kterou vnímá jako negativní, nijak nesouvisí s kvalitou a smysluplností celého systému státních maturit, připravovaných společností CERMAT.
To je ovšem, bohužel, příliš nezajímavé a všední vysvětlení, ze kterého se nedá upéct žádný vtipný bonmot… A o ten přece jde v první řadě! Takže panu prezidentovi teď nezbývá než zadat svému mluvčímu Ovčáčkovi další úkol – aby vyhledal didaktický test státní maturity s otázkou: V kolika bytech bydlela Božena Němcová v Praze? A autorům příštích didaktických testů se nabízí nová originální otázka: Kolik nesmyslů už musel vyhledávat prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček?