Sice Pyrrhovo, přesto vítězství. Tak lze nejvýstižněji hodnotit výsledek středeční volby nového předsedy Rady České televize. Zarytého škůdce veřejnoprávní televize Pavla Matochu vystřídal její bývalý zaměstnanec Karel Novák. Zatímco Matocha pod taktovkou SPD a Babišových poslanců v mediálním výboru sněmovny a podivínských struktur z éry Klausovy ODS vedl zuřivý „džihád“ proti ČT jako celku, Novák má nevyřízené účty „jen“ s její publicistikou.
Před dvěma měsíci si totiž coby radní ČT vydupal na managementu televize společný seminář radních s redaktory zpravodajství a publicistiky, kde mimo jiné rozebíral „excesy“ v jejich práci. Karel Novák sice působil i s přerušením tři roky jako šéfredaktor zpravodajství České televize, ale poté byl dramaturgem pořadu 168 hodin. A krátce po neúspěšném pokusu stát se generálním ředitelem ČT z Kavčích hor odešel. Vloni jej poslanci zvolili do Rady České televize.
Terčem Novákovy kritiky na semináři bylo populárních 168 hodin a díl, v němž redaktorka se zástupkyní LGBT komunity oslovuje před sněmovnou poslance s dotazem na jejich postoj k návrhu zákona o „manželství pro všechny“. Ostrá výměna názorů na semináři mezi redaktory a Novákem skončila pro radního fiaskem. Přestože je Karel Novák na první pohled určitě přijatelnějším šéfem televizní rady než partajím poplatný a k veřejnoprávní televizi nepřátelský proruský Matocha, sám nemusí být pro koncesionáře automatickou výhrou.
Znalci prostředí upozorňují, že zneuznaný někdejší zaměstnanec televize s ohebnou pověstí může v kýžené funkci zákulisními „obchody“ tlačit vedení Kavčích hor k zúčtování s lidmi, kteří jej tehdy profesně neakceptovali. S kterými, to pak naznačil zmíněný seminář. Populární tváře a silné osobnosti i styl pořadu 168 hodin Nováka zjevně dráždí a jeho preference „vyváženosti názorů“ nevylučuje třecí plochy ani ve zpravodajství. To ostatně alibistickými „pěti minutami pro Žida a pěti pro Hitlera“ přetéká už dnes.
Skutečnost, že předsedou nebyl zvolen radní ČT, mediální profík a zkušený manažer Vlastimil Ježek, ukazuje v Radě ČT na volební gymnastiku, jež upřednostňuje podprůměr před schopnostmi. Tři vzájemně soupeřící křídla uvnitř patnáctičlenné rady jsou zjevným debaklem sněmovny, která dosud nenašla odvahu odvolat ty radní v čele s Matochou, kteří se podle rozsudku Nejvyššího správního soudu dopustili nezákonného jednání a odvoláním dozorčí komise způsobili koncesionářům třímilionovou škodu.
Výsměchem stranám vládní koalice je pak v této souvislosti i středeční triumfální zvolení Pavla Matochy místopředsedou Rady ČT i hlasem koaličního radního. Matocha byl do významné funkce zvolen místo férového praktika, olympionika a radního Martina Doktora, jenž se s kolegou Reném Kühnem dlouhodobě netají kritikou Matochových špinavých metod. Vítězný pokřik nad středeční volbou v Radě České televize je tak přehnaným, a zejména předčasným optimismem u lůžka těžce nemocného. Česká televize sice ještě dýchá, ale těžce. A pomoc nikde.