Je asi tak stejně pravděpodobné, že by Zdeněk Troška získal za své „lidové“ komedie ocenění od kritiků, jako že by připustil jakoukoliv chybu Miloše Zemana. Proto je pochopitelné, že se filmový tvůrce ohradil i proti protestům nespokojených rodičů, kterým se nelíbila návštěva prezidenta na pražské základní škole první školní den. Troška si proto posteskl, že už se za podobné výstupy nezavírá do vězení, jako to bylo za Husáka.
Přátelské pouto mezi režisérem a hlavou státu, které se ještě zintenzivnilo v moment, kdy Troška dostal od Zemana státní vyznamenání, je patrné z každého prohlášení tvůrce Babovřesků.
V současnosti se režisérovi příčí, jak si někdo vůbec může dovolit protestovat proti jeho vysoko postavenému příteli. Dokonce se smutkem zavzpomínal, jaké to bylo za komunistů, kteří by si zjednali pořádek. „Kdyby někdo něco takového, jako se dnes říká běžně proti prezidentu Zemanovi, řekl za starého režimu proti Husákovi, tak jde sedět na dvacet let, ani nepípne. Vůbec by se s nimi nikdo nemazal,“ zdůraznil Troška pro Parlamentní listy, pro něž často Zemana obhajuje.
Režisér by si stejně jako komunisté přál, aby existoval zákon, který by prezidenta „chránil“. Ovšem už zapomíná na fakt, že je to především Miloš Zeman, kdo neustále někoho uráží, dehonestuje a veřejně zesměšňuje. A především, že je to právě Zeman, kdo nejvíc prezidentskou funkci diskredituje.
Pokud se tedy někdo proti hlavě státu ohrazuje, jedná se především o důsledek jednání a výroků prezidenta, který svůj post zneužívá k boji proti svým názorovým oponentům. K nestoudným výkřikům Miloše Zemana je však Troška hluchý. Možná kvůli zaslepenosti, možná to bere jako desátek za to, že ho alespoň někdo ocenil za jeho práci.