Po rozpadu Prigožinova mediálního impéria jeho bývalí zaměstnanci promluvili o temných taktikách, včetně najímání osob, které měly v inscenovaných reportážích představovat „oběti ukrajinských ozbrojených sil“. Lež o údajné „genocidě na Donbasu“ byla přitom záminkou pro ruský vpád na Ukrajinu.
Web Euromaidanpress.com popisuje dění na ruské mediální a dezinformační scéně po náhle ukončené vzpouře Wagnerovy soukromé vojenské společnosti. Její šéf a majitel Jevgenij Prigožin nechal uzavřít své mediální impérium, včetně nechvalně proslulé trollí fabriky v Sankt Petěrburgu. Do Prigožinovy skupiny patřil mediální holding „Patriot“ a média jako RIA FAN, Politics Today, Economics Today, Nevskije Novosti a Narodnije Novosti.
Zaměstnanci Prigožinových médií byli nuceni podepsat dohodu o mlčenlivosti, ale nyní začínají vypovídat. Ruský web Bumaga vyzpovídal několik bývalých zaměstnanců „Patriota“, kteří prozradili podrobnosti o používané propagandistické taktice.
Mediální skupina „Patriot“ byla založena v roce 2019, její součástí byla i redakce v té době již známé „továrny na trolly“, která vznikla v roce 2013 a provozovala šíření propagandy, dezinformací a zasahovala i do amerických voleb. Najaté síly vytvářely řady falešných účtů na sociálních sítích a vystupovaly pod různými vymyšlenými identitami a povedlo se jim radikalizovat debaty na internetu. Tentýž člověk během „směny“ psal příspěvky zastávající zcela opačné názory, jednou třeba vystupoval jako utiskovaný černoch a pak zase jako fanatický bílý rasistický muž. Jevgenij Prigožin „trolly“ financoval a od konce roku 2019 do konce května 2023 vedl správní radu Patriotu.
Jeden z novinářů agentury RIA FAN popisuje, jak pro reportáže byli najímáni komparsisté. „Většina lidí, kteří byli v těchto reportážích zobrazováni jako ‚oběti‘ ukrajinských ozbrojených sil, byli náhradníci, najaté osoby. Tyto postavy si opakovaly předem namemorované repliky a snažily se ‚zamáčknout slzu‘. Operátor jim také mimo kameru dával pokyny, aby mluvily ‚pomaleji‘ nebo ‚zopakovaly tento okamžik ještě jednou‘,“ sdělil bývalý zaměstnanec RIA FAN.
Některé historky byly vyvráceny již dřív. Ruský státní televizní kanál Pervyj Kanal odvysílal 12. července 2014 reportáž, která ukazovala „rozhovor“ se ženou, která tvrdila, že byla svědkem ukřižování tříletého dítěte ukrajinskými nacionalisty. „Blogeři a novináři z Ukrajiny a Ruska však mohli rychle prokázat, že žena byla herečka a příběh byl podvod.“
„Další známý vyvrácený případ propagandy ‚donbaské genocidy‘ se stal v dubnu 2015. Ruský televizní kanál NTV tvrdil, že ukrajinské vládní síly na východě Ukrajiny zabily desetiletou dívku, čímž zopakoval dezinformační příběh o ukřižovaném chlapci z předchozího roku. Reportérovi BBC, který pracoval přímo v místě konfliktu, se podařilo prokázat, že i tato historka byla podvod,“ připomíná Euromaidanpress.
Web Bumaga uvádí další podrobnosti o tom, jak byli zaměstnanci najímáni. Někteří byli prověřováni na detektoru lži. Za peníze ale pracovali i lidé, kteří měli nějaké opoziční názory, pokud třeba nešlo o vyhraněné stoupence Alexeje Navalného nebo o komunisty. Podstatné bylo, zda vytvářejí správné výstupy. Jaký bude další osud bývalých Prigožinových médií, zatím není jasné. Spekuluje se o tom, že by Prigožinova mediální aktiva mohla převzít Národní mediální skupina podnikatele Jurije Kovalčuka, přítele Vladimira Putina.