NÁZOR / Odchod velké osobnosti nejen politického života, Karla Schwarzenberga, vyvolal řadu reakcí napříč politickým spektrem. Nejsilnější reakce byly z okolí přátel a kolegů Karla Schwarzenberga. Naopak sterilní byla například od Andreje Babiše, který se omezil jen na několik nejnutnějších slov. Miloš Zeman připomněl své ostudné selhání z roku 2013 a našli se i politici, kteří odchod knížete ignorovali.
„Vážil jsem si Karla Schwarzenberga jako svého soupeře v prezidentské volbě a rád jsem s ním diskutoval i poté, co jsme se oba stali důchodci na invalidním vozíku. Naposledy jsme se nedávno setkali na jeho zámku v Dřevíči a bylo to velice příjemné a milé setkání,“ citoval Jiří Ovčáček reakci Miloše Zemana na úmrtí Karla Schwarzenberga.
Zeman tak svým typickým způsobem ve vyjádření jednak připomněl, že ve volebním souboji nad knížetem vyhrál a zároveň to, jak nechutnou kampaň proti němu vedl. Realita byla totiž přesným opakem toho, co teď Zeman označuje jako vážení si svého soupeře. Nevážil si ho, jeho kampaň byla plná podpásovek a nejodpornějších útoků, lží a strašení veřejnosti. Pravděpodobně i kvůli tomu, že voliče dostatečně vyděsil, tehdy zvítězil. Fakt, že mu Schwarzenberg po této kampani ještě podal ruku, jen ukazuje na velikost zesnulého politika.
Zeman ale není jediný, kdo reakci na úmrtí knížete nezvládl. Tomio Okamura nenapsal na svém facebooku ani slovo. Stejně tak Jindřich Rajchl, který už se vidí ve sněmovně. Oba politici, kteří loví ve stejném voličském rybníku, vědí, že kdyby projevili lítost nad odchodem tohoto politika, jejich voliči by jim vynadali. Proto nic nezveřejnili.
Andrej Babiš Schwarzenbergovi věnoval přesně čtrnáct slov: „Smutná zpráva o úmrtí Karla Schwarzenberga. Je mi to líto, upřímnou soustrast všem pozůstalým,“ zveřejnil Babišův tým na X. Pro srovnání reakce prezidenta Petra Pavla: „Odešel ve všech ohledech velký muž. Služba naší zemi pro něj byla nejen kontinuitou rodu, ale naprosto přirozeným posláním. Bylo mi velkou ctí znát ho osobně. Jeho noblesu, moudrost, laskavý humor a evropský přesah budu postrádat. Upřímnou soustrast rodině,“ uvedl prezident.
„Zemřel Karel Schwarzenberg… Bylo mi jasné, že se to blíží, ale stejně je to úder. Byl to jeden z nejdůležitějších a nejlaskavějších lidí v mém životě. Ať odpočívá v pokoji, Česká republika by mu měla být navždy vděčná za vše, co pro ni nezištně vykonal,“ napsal Miroslav Kalousek na síti X. Byl zřejmě první, kdo smutnou zprávu zveřejnil. Kalousek a Schwarzenberg byli dlouholetí přátelé a političtí kolegové, strana TOP 09 je jejich společným dílem.
Nejde o souboj v množství napsaných slov ani v tom, kdo se víc dojme. Jde o slušnost a úctu k člověku, který dýchal pro Českou republiku. Kdo to nezvládl, je jasné. A to jsme se ještě neprobrali tím nejhorším bahnem, které si ani v den něčího úmrtí nebralo servítky.