Demokratického kandidáta Joea Bidena podle nového průzkumu vysoké školy Monmouth University v americkém státě Pensylvánie podporuje 53 procent voličů, zatímco prezidenta Donalda Trumpa 40 procent. Deník The New York Times (NYT) napsal, že 13bodový náskok je pro bývalého viceprezidenta rekordem, pokud jde o letošní průzkumy preferencí v daném státě. Podle středečních čísel televize CNBC je Biden favoritem i v dalších státech, které nejsou dlouhodobě baštou demokratů ani republikánů.
Průzkumy v tzv. swing states jsou pro veterána Demokratické strany poměrně příznivé už delší dobu. Přesto nově 46 procent dotázaných v Pensylvánii vyjádřilo názor, že tento stát v listopadových volbách získá Trump, zatímco opačného mínění bylo 45 procent voličů. Více než polovina účastníků sondáže totiž věří, že v jejich komunitách jsou „skrytí voliči“, kteří fandí současnému šéfovi Bílého domu, ale „nikomu to neříkají“.
Před čtyřmi lety Trump v Pensylvánii zvítězil jen velmi těsně, o necelý procentní bod. Nyní zde podle Monmouth University na Bidena výrazně ztrácí i u starších voličů, kteří mu v roce 2016 zajistili úspěch. Podle NYT je Bidenova podpora mezi seniory značnou hrozbou pro Trumpovy naděje i mimo Pensylvánii, například v Arizoně a na Floridě.
Průzkum agentury Change Research pro CNBC Bidenovi v Pensylvánii přisuzuje náskok osmi procentních bodů. Demokratický politik je podle výsledků v podobné pozici také v dalších čtyřech „swing states“, kromě Arizony a Floridy je to ještě Michigan a Wisconsin. I tyto státy se v posledních prezidentských volbách přiklonily k Trumpovi.
Právě vítězství na úrovni jednotlivých států jsou v amerických volbách určující, tímto způsobem si kandidáti zajišťují hlasy tzv. volitelů, které rozhodují o celkovém výsledku. Na úrovni celých USA jsou aktuálně průzkumy rovněž příznivější pro Bidena, v některých případech je jeho náskok i dvouciferný. Ve stejné fázi kampaně v roce 2016 ovšem Trump také nebyl papírovým favoritem, rozdíly v preferencích pozdějšího vítěze a demokratické kandidátky Hillary Clintonové byly ale o něco těsnější.