Zpravodajské služby v roce 2020 varovaly zákonodárce Sněmovny reprezentantů, že Rusko zasahuje do prezidentské kampaně, aby se pokusilo dosáhnout znovuzvolení prezidenta Donalda Trumpa. Republikáni to vehementně popírali, ale obsah ruských státních médií tehdy i dnes ukazuje, že Trump by byl jako hlava Ameriky Kremlu milý.
Novinářka Julia Davisová, která monitoruje obsah ruské televizní propagandy, o tom psala již v lednu 2020. „Trumpovo prezidentství je pro Vladimira Putina tak cenné, že i ‚tvrdé‘ sankce jsou ve srovnání s ním zanedbatelné. Čekista v Kremlu je ochoten přinášet dočasné oběti, aby udržel v čele nejmocnější země světa tak rozvratnou osobnost, a ruská státní média opakovaně poukazují na to, že se Rusku tato hra bude i nadále vyplácet, protože Kreml drží v ruce takříkajíc trumfovou kartu,“ psala novinářka.
Při vystoupení v populárním diskusním pořadu ruské státní televize 60 minut v říjnu 2019 politický analytik Michail Sinelnikov-Orišak pronesl: „Dívám se na Trumpa a říkám si: ‚Kéž mu Bůh dopřeje pevné zdraví – a další funkční období.‘ To je pro Rusko skvělá situace… Kéž se mu daří a bude znovu zvolen… Trump je skvělý kandidát. Tleskám mu.“ „Pro Ameriku to není příliš dobrý prezident,“ dodal pak ovšem.
Ruští experti tehdy čekali, že Trump bude znovu zvolen, a očekávali od USA ústupky na všech frontách, od zrušení sankcí uvalených po Putinově anexi Krymského poloostrova a podpoře separatistické války na Ukrajině až po obnovení přístupu do diplomatických prostor, které USA zabavily po ruské snaze zavraždit přeběhlého agenta v Británii.
Ve vystoupení ve státním televizním pořadu Večer s Vladimirem Solovjovem tehdy ruský politik Sergej Stankevič uvedl, že Trump je „povinen“ přijmout Putinovo pozvání na květnovou přehlídku ke Dni vítězství v Moskvě. „Trump má vůči nám vážný dluh… z doby, kdy se soukromě setkal s naším prezidentem (Putinem) v Helsinkách mezi čtyřma očima. Uzavřeli dohodu o vytvoření pracovních skupin podnikatelů, které budou jednat o obchodu, sankcích, deeskalaci napětí, odzbrojení atd.“
Ruská státní média dokonce označovala amerického prezidenta láskyplně jako „Donalda Ivanoviče“, „Trumpušku“ a jako „agenta“ Kremlu.
„Obvykle se špioni snaží zahalit tajemstvím své vztahy s těmi, kdo úmyslně či nevědomky slouží jejich zájmům. Ruská státní média se však otevřeně škodolibě chlubí vlivem Kremlu na Trumpa v domnění, že toto odhalení snese bez následků, a tím, že se Rusko ohání vlivem Kremlu na Bílý dům, dále oslabuje americkou demokracii, která byla vždy jednou z jeho hlavních snah,“ vysvětluje Julia Davisová.
V pořadu Večer s Vladimirem Solovjovem v březnu 2019 poznamenal Karen Šachnazarov, generální ředitel studia Mosfilm: „Říká se, že Trump dělá Rusko velkým. To je v podstatě přesné… Chaos, který Trump vnesl do amerického vládního systému, oslabuje Spojené státy…. Takže když se říká, že Trump oslabuje Spojené státy – ano, oslabuje. A proto ho milujeme… Čím více problémů bude mít, tím lépe pro nás.“
Kremlem kontrolovaná média šířila hanlivé informace, které by mohly být použity k diskreditaci bývalého viceprezidenta Joea Bidena, proti kterému Trump kandidoval. Moderátoři státní televize pomáhali šířit konspirační teorie o Bidenovi a jeho synovi, vyhrožovali Ukrajině a snažili se ji dotlačit ke spoluúčasti na Trumpově úsilí.
Dmitrij Kiseljov, moderátor nejpopulárnějšího ruského nedělního zpravodajského pořadu Vesti neděli, vyzval Trumpa, aby na Ukrajině dál kopal po „nejsladším“ kompromatu ze všech: „Prokázat, že Ukrajina – nikoli Rusko – zasahovala do amerických voleb.“
Po zveřejnění zprávy zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera Popov, moderátor pořadu 60 minut, v roce 2019 slíbil: „Brzy vám pomůžeme Trumpa znovu zvolit. Stejně jako minule. Připravte se!“ Po skončení slyšení o impeachmentu tehdy moderátor ruské státní televize Rossija-1 Arťom Šejnin zvolal: „Trump navždy!“ a zeptal se: „Je s Amerikou konec?“
„Pokračující protrumpovské tendence ruských státních médií ostře kontrastují s jejich virulentní protiamerickou propagandou. Zatímco Trumpovo prezidentství je pro Kreml považováno za velmi výhodné, Spojené státy zůstávají největším protivníkem Ruska. Trump je proto považován za jeden z nejlepších nástrojů, které Kreml má ve svém úsilí podkopat, zdiskreditovat a nakonec zničit americký způsob života. A ruská státní média otevřeně chválí Trumpovy autoritářské tendence a předpovídají občanskou válku ve Spojených státech v případě jeho nezvolení,“ psala v roce 2020 Julia Davisová.
Ruský vliv na volby byl patrný už v roce 2016, kdy Kreml ovlivňoval americké veřejné mínění pomocí obrovského množství falešných účtů na sociálních sítích. Ty předstíraly, že patří Američanům, přičemž pocházely často z takzvané trollfabriky Jevgenije Prigožina v Sankt Petěrburgu. Na volební kampani Donalda Trumpa tehdy pracoval politický konzultant Paul Manafort, který předtím vedl i kampaň proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Mezi jeho klienty patřili předtím i bývalý diktátor Filipín Ferdinand Marcos, někdejší diktátor Zairu Mobutu Sese Seko a angolský vůdce partyzánů Jonas Savimbi.
Za součást kampaně Kremlu lze podle komentátorů považovat i interview, které dal moderátorovi Tuckeru Carlsonovi Vladimir Putin. Carlson je považován za stoupence amerických trumpovských politických kruhů, které mají sklony ke kompromisům s Ruskem a nyní stojí za zdržováním americké pomoci Ukrajině.