Republikán a miliardář Donald Trump se tento týden zase o kus přiblížil oficiální kandidatuře na příštího prezidenta USA. Den po vítězství v primárkách v dalších pěti amerických státech se v projevu rozhodl předestřít své plány ohledně zahraniční politiky. Na Čínu chce působit z pozice síly, Rusko se prý bude snažit především dobře poznat. Zahraniční politiku Baracka Obamy označil Trump za naprostou katastrofu.
Americe pod Obamou vládne pouze chaos, nepořádek, slabost, tvrdí Donald Trump. I proto se chystá vzít věci do vlastních rukou a udělat v zahraniční politice USA konečně po letech stagnace a vlády demokratů pořádek. Ve Washingtonu svému věrnému publiku Trump slíbil že „setřese rez ze zahraniční politiky Spojených států“. Co dosud drhlo a skřípalo, rozjede se v jeho představách jako po másle. Jak i Češi dobře vědí, je to jednoduché: kdo maže, ten jede.
Znovu od nuly aneb Co platilo dosud, už platit nebude
Pod Trumpovým vedením prý v USA především rychle skončí dosavadní éra, jejíž dny jsou již sečteny. Trump je mimo jiné přesvědčen, že je možné urovnat poškozené vztahy s Ruskem a Čínou. „Čína uznává sílu. Tím, že jsme jim dovolili, aby vůči nám získali ekonomické výhody, jsme přišli o jejich respekt,“ řekl.
Islámský stát by jako prezident USA odřízl od dodávek ropy. A v boji proti teroristům by vůbec nasadil tvrdší kalibr, zejména při výsleších. Ostatně již dříve vyjádřil svůj názor, že „mučení funguje“. „Vždyť nám uřezávají hlavy. Věřte mi, musíme být mnohem silnější… Jsou tu lidé, kteří chtějí páchat doopravdy ošklivé věci,“ vysvětlil Trump svým voličům. Kvůli IS by pak Donald Trump rád spolupracoval blíže s americkými spojenci na Středním východě, proti teroristům chce nasadit i „filozofické zbraně“. Kde je vezme, neuvedl.
V rámci NATO pak Trump hodlá v případě svého zvolení nastolit také nová témata pro jednání. Chce NATO restrukturalizovat a diskutovat o vyváženosti financování ze stran USA. Jinými slovy: země, které Amerika chrání jako své spojence by měly za tuto ochranu platit. Alespoň náklady na vojenské akce americké armády na jejich území. Pokud ne, nechť se prý brání samy.
Nedělme se o demokracii, dělme se o demokracii, …
S Ruskem by postavil po jednáních „zcela novou platformu“ pro zcela nové vztahy mezi oběma velmocemi. „Říká se, že Rusové nemohou být rozumní,“ uvedl. „Mám v úmyslu zjistit, zda je to skutečně pravda,“ přiznal svou neznalost ruské povahy. Amerika pod jeho vedením bude podle jeho slibů opět spolehlivým přítelem i spojencem.
Za chybu označil prosazování demokracie ve světě, které má podle něho za následek, že USA ztrácejí svou pozici světového lídra v oblasti podnikání a byznysu. Vzápětí ovšem dodal, že se spojenci hodlá pracovat na obnovení západních a demokratických hodnot. Úspěchy západní civilizace by podle něho mohly inspirovat následné pozitivní reformy i v ostatních částech světa.
A teď tomu, co říká, zkuste uvěřit.