![Veznice Guantánamo](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/863171/Guantanamo-1440x810-c.jpg)
Veznice Guantánamo FOTO: Petty Officer 1st class Shane T. McCoy, U.S. Navy / CC-PD-Mark
FOTO: Petty Officer 1st class Shane T. McCoy, U.S. Navy / CC-PD-Mark
Americký prezident Donald Trump ve středu vydal exekutivní příkaz k otevření detenčního zařízení pro migranty ve věznici na americké základně v kubánském Guantánamu. Zařízení podle něj pojme až 30 000 lidí, kteří pobývají v USA nelegálně. Staronová hlava státu uvedla, že přípravou zařízení pověří Pentagon a ministerstvo pro vnitřní bezpečnost.
Migranti bez dokumentů jsou nejhorší zločinci
„V Guantánamu máme 30 000 lůžek,“ řekl Trump. Prezident uvedl, že místa jsou určena pro ty nejhorší zločince mezi migranty bez dokumentů, kteří ohrožují americké obyvatele. „Někteří z nich jsou tak špatní, že ani nevěříme zemím, aby je samy zadržovaly, protože nechceme, aby se vrátili (do USA). Takže je pošleme na Guantánamo.“
Republikánský prezident uvedl, že tento krok „okamžitě zdvojnásobí naši kapacitu“ pro zadržování migrantů bez dokumentů.
Trump na začátku svého druhého funkčního období zahájil rozsáhlou protiimigrační kampaň. Vydal sérii exekutivních příkazů a zastavil mnohé programy, které umožňovaly cizincům přijít do USA. Některé jeho kroky jsou ale napadány u soudů a jeho sliby o masových deportacích bude podle pozorovatelů velmi těžké naplnit bez dodatečných prostředků vyčleněných Kongresem.
Kuba nesouhlasí
Kubánští politici reagovali na Trumpovo oznámení ostrou kritikou. Prezident komunistické země Miguel Díaz – Canel označil rozhodnutí umisťovat migranty poblíž „známých věznic využívaných k mučení“ za „akt brutality“. Ministr zahraničí Bruno Rodríguez napsal, že je důkazem „lhostejnosti k lidem“.
Stanice BBC uvedla, že spory s Kubou nejsou ze strany Trumpovy administrativy ničím nečekaným. Poznamenala, že ministr zahraničí Marco Rubio, který je potomkem kubánských uprchlíků, může dokonce uvítat příležitost, jak popudit kubánské vedení.
Americké vězeňské zařízení známé jako Guantánamo na pobřeží Kuby bylo zřízeno v roce 2002 za administrativy tehdejšího amerického prezidenta George W. Bushe v rámci „války proti terorismu“ po útocích na Spojené státy z 11. září 2001. USA Guantánamo využívají k zadržování cizinců, které podezřívají z terorismu.
Spojené státy na začátku ledna výrazně snížily počet zbývajících vězňů v káznici, když 11 z 26 zadržovaných poslaly do Ománu. Muži byli vězněni přes 20 let bez jakéhokoli obvinění, podobně jako většina ze stovek lidí, kteří byli na základně vězněni.
V jednom momentě bylo v Guantánamu vězněno asi 800 osob. Svědectví zadržených, která dokumentují jejich zneužívání a mučení americkými bezpečnostními složkami, vyvolávají dlouhodobou kritiku na domácí půdě i v zahraničí.
V září loňského roku získal deník New York Times (NYT) vládní dokumenty, z nichž vyplývá, že USA vojenskou základnu po desetiletí využívaly také k zadržování migrantů zadržených na moři. Byli však drženi v oddělené oblasti od té, která slouží k zadržování osob obviněných z terorismu.