Kdo si myslel, že útoky Donalda Trumpa proti kdečemu a kdekomu sjednotí demokraty a určitou část republikánů za Hillary Clintonovou, která pak v prezidentských volbách pohodlně zvítězí, ten se mýlil, píše BBC News.
Podle průzkumu Washington Post má 85% republikánů v plánu volit „svého muže“, tedy Trumpa. Podobně dopadl průzkum Timesů. Dokonce i některé republikánské elity začínají obracet. Že podpoří kandidáta strany, ať už jím bude kdokoliv, se vyjádřil například senátor John McCain, kterého Trump minulý rok nevybíravě napadl a vysmíval se jeho válečným zkušenostem.
Nezvykle vřelé bylo také přijetí Trumpa na výročním setkání National Rifle Association (NRA). Sám Trump v minulosti NRA a politiky, kteří „stojí na jejich straně“, kritizoval a podporoval omezení držby střelných zbraní. Nyní „zbraňová práva“ plně podporuje, za což ho zkritizoval neúspěšný republikánský kandidát Ted Cruz. Konsistence zkrátka není Trumpovou silnou stránkou, což ale jeho voličům příliš nevadí.
Navíc si Trump jako viceprezidenta pravděpodobně vybere Newta Gingriche, který se už dlouho angažuje v jeho prospěch, a který platí v republikánských kruzích za těžkou váhu. Gingrich, ač sám třikrát ženatý, může se svými sociálně konzervativními názory oslovit i ty voliče, pro které je Trump jen tlučhuba, kterému nevěří jeho oddanost konzervativním hodnotám.
Hillary Clintonovou naopak neopouští problém zvaný Bernie Sanders. Pouze 55% jeho voličů je ochotných podpořit Clintonovou, až 15% by podpořilo Trumpa a zbytek neví. Není to příliš překvapivé, když uvážíme, že 61% podporovatelů Sanderse vnímá Clintonovou negativně a 72% ji považuje za nečestnou a nedůvěryhodnou.
Mezi Američany je nepopularita Clintonové skoro stejně vysoká jako Trumpova, který si však libuje v jejím vyvolávání. Na otázku, proč Američané nemají Clintonovou rádi, zkusil dát odpověď komentátor David Brooks z New York Times. Clintonová podle něj nepůsobí jako lidská bytost, ale jako avatar pracující pro nějakou korporátní značku.