GLOSA / Donald Trump byl ve svém prvním funkčním období v mnoha ohledech menší změnou, než se čekalo. Radikální rozchod s tradicí znamenalo až jeho lpění na moci i po prohraných volbách. Vše ale naznačuje tomu, že jeho případný druhý mandát by byl daleko větší zkouškou pevnosti amerických institucí. Lidé okolo něj už šíří plány na naprosté podřízení doposud profesionálních úředníků přímo vůli prezidenta. Sám Trump teď tvrdí, že chce za vlastizradu potrestat mediální společnost Comecast, která provozuje stanice NBC a CNBC.
Je přitom úplně jedno, co si myslíme o jejich vyváženosti. Kabelové televize v USA prostě mají svůj ideologický pohled na věc. Představa, že by Biden volal po trestání Fox News, která přitom lhaní třeba o volebních podvodech v roce 2020 pod tlakem přiznala, je naprosto z říše snů, tedy přesněji řečeno černých můr.
Takový on prostě je
U bývalého prezidenta je ale těžké být šokován něčím, co řekne. Už v roce 2016 volal po uvěznění Hillary Clintonové, která kandidovala proti němu. Udělal si z toho vlastně jedno z dobře zapamatovatelných hesel své kampaně. Proč by nás tedy mělo daleko více zajímat, co říká teď? Clintonovou přeci také nakonec do vězení nedostal, a ani se o to vlastně vážně nepokusil.
Jenže všechno napovídá tomu, že v případě svého volebního vítězství bude daleko nebezpečnější a pomstychtivější. Už v roce 2020 ukázal, že si cení především loajality. Zbavil se svého ministra spravedlnosti Williama Barra, protože odmítal v rozporu s realitou tvrdit, že prezidentské volby byly zmanipulované. Barr přitom předtím věrně prezidenta chránil a byl ochoten i překroutit závěry tzv. Muellerovy zprávy, aby pro něj vyzněla příznivěji.
Nepřátelé lidu
Trumpovy výhrůžky směrem k médiím je tak potřeba brát smrtelně vážně. Pokud se dostane znovu k moci, bude se bezesporu snažit je naplnit. Je nepravděpodobné, že by mu soudy daly za pravdu. Soudy respektují velice široký výklad prvního dodatku, který zaručuje svobodu slova. Nicméně stačí na ministerstvo spravedlnosti dosadit někoho věrnějšího, než byl Barr.
Vyšetřování a obvinění pak můžou médiím minimálně významně zkomplikovat jejich práci. Bývalý prezident jako každý správný populistický diktátor o každém, kdo stojí proti němu, tvrdí, že je nepřítelem lidu. Jediným ztělesněním vůle lidu je totiž v jeho očích jen on sám. Ve volbách v roce 2016 to šlo ještě odmávnout jako rétorickou figuru. Teď je potřeba si uvědomit, že to Trump říká naprosto vážně.