Politický blok ruské prezidentské administrativy doufal, že by se volby v USA mohly změnit v protesty připomínající útok na Kapitol v lednu 2021. Píše o tom web Meduza.io a cituje své zdroje z mocenských elit.
„Společnost je tam (dnes) ještě více polarizovaná a tehdy se protestovalo. Došlo k obsazení Kapitolu. Protesty mohly být logickým pokračováním polarizace. Sázelo se ne tolik na vítězství konkrétního kandidáta, ale na to, že protistrana odmítne uznat výsledky voleb,“ říká zdroj blízký prezidentské administrativě. Jeho slova potvrzuje i další zdroj blízký Kremlu. Podle těchto zdrojů Kreml očekával, že se americké úřady v rámci krize zaměří spíše na domácí problémy než na konfrontaci s Ruskem.
Podle posledních zpráv amerických médií tato „sázka“ nevyšla a demokraté přiznali porážku.
Podle zdrojů Meduzy Kreml dlouho považoval za nejpravděpodobnější „základní scénář“ vítězství Kamaly Harrisové. Republikáni by pak výsledek hlasování neuznali a uspořádali protesty. Před několika týdny se však šance přiklonily ve prospěch Donalda Trumpa.
Zároveň oba zdroje blízké Kremlu zdůrazňují, že ruské „elity“ pociťují k Trumpovi obecně „sympatii“. Jeden z nich to upřesňuje:
„Nejde o to, že by byla racionální. Prostě blízký typ, bystrý mužik, dokonce ani ne mužik – náš mužíček. Mluví o konzervatismu, je bohatý, úspěšný. Neuráží Rusko. Normální. Před osmi lety to bylo stejné. Po jeho činech (mluvíme například o sankcích uvalených během Trumpova prvního prezidentství – pozn. red. Meduzy) je optimismu méně, ale sympatie nezmizely. Přesto je Trump tak trochu ‚náš‘. Tedy přesně jako my,“ sdělil zdroj.
Podle odhadu dotyčného byla na tomto pozadí Kamala Harrisová „vnímána jako někdo obecně nepochopitelný“.
Vysoký regionální úředník, který s Meduzou hovořil pod podmínkou anonymity, dodává, že on sám s Trumpem sympatizuje jako s „bystrým politikem“, který se „může pokusit konflikt (s Ukrajinou) vyřešit“. Poslanec Státní dumy za Jednotné Rusko s tímto hodnocením anonymně souhlasí: „Nálada je taková: co kdyby? Co když se o to opravdu pokusí? Stávající prezident Biden nebo Harrisová by určitě žádná gesta vůči Rusku neudělali.“
Zdroj blízký ruské vládě a jeden z partnerů blízkých Kremlu však pochybují, že by Trumpovo zvolení mohlo dramaticky změnit vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy. I když Trump veřejně slíbil, že v případě volebního vítězství ukončí válku Ruska s Ukrajinou; jak to hodlá udělat, však neupřesnil.