Americký prezident Donald Trump musel být minulý týden převezen do nemocnice, když se u něj projevily závažnější příznaky nemoci covid-19. Včera po půl sedmé večer tamního času byl z nemocnice propuštěn do domácího ošetřování. Ve svých tweetech slíbil, že se opět naplno zapojí do kampaně. Tak jednoduché to ale nebude.
Informace o průběhu nemoci nejmocnějšího muže planety se k veřejnosti dostávaly jen pozvolna a po kousíčkách. Lékař Bílého domu Sean Conley nejprve tvrdil, že převoz do nemocnice je jen předběžná opatrnost a vlastně by k němu jinak nebyl důvod. Pak také popřel, že by byl prezidentovi podán kyslík. Postupně přiznal, že k tomu došlo v pátek a pak i v sobotu, kdy saturace krve kyslíkem u prezidenta klesla pod 94 %.
Také informace o terapii, které se prezidentovi dostává, byly podávány doslova po kapkách. Donald Trump dostával velice zvláštní koktejl různých léčiv, mezi nimi experimentální remdesivir a steroid dexametazon. Ten snižuje horečku, ulevuje od bolesti a celkově vzbuzuje euforii. I proto někteří lékaři vyjádřili pochybnosti nad tím, zda je rozumné prezidenta v tomto stavu propustit z nemocnice.
Zlepšení snad trvalé
To, že se Trumpovi vede lépe, tak může být důsledkem povzbuzujícího koktejlu léků. Zároveň je průběh onemocnění u mnoha lidí zrádný právě tím, že pacienti působí dojmem, že se jejich stav lepší, ale náhle dojde k rapidnímu zhoršení. Lze proto jen doufat, že za prezidentovým propuštěním stojí lékařská rozvaha a ne snaha se co nejrychleji vrátit do kampaně.
Tak jako tak ale bude důležité prezidentův stav sledovat. Z nejhoršího venku bude Trump zhruba za týden. Do té doby pořád hrozí, že by mohlo dojít ke zhoršení příznaků. Je tedy jasné, že i v případě pozitivního vývoje bude trvat ještě delší dobu, než bude prezident moci obnovit svá setkání s voliči.
Restart kampaně
Britskému premiérovi Borisi Johnsonovi hospitalizace s covidem krátkodobě pomohla v průzkumech veřejného mínění. Zatím není k dispozici dostatek dat, ale nevypadá to, že by totéž platilo i pro Trumpa. Bude se tedy muset snažit, aby dokázal znovu nastartovat kampaň, v níž už před svým onemocněním tahal za kratší konec.
Ve svých tweetech pokračoval v optimistickém tónu a nabádal Američany, že se viru a nemoci nemusí bát. Zároveň mu ale v reakci na to někteří připomněli, že péče, které se mu dostalo, je výjimečná a rozhodně není dostupná všem Američanům. Trump naznačil, že se díky osobní zkušenosti o viru hodně dozvěděl, ale co přesně tím má na mysli, nesdělil.
Potíže s Nejvyšším soudem
Koronavirus ale znamená problém i pro ostatní republikány. Tři senátoři z této strany jsou také pozitivní, a tak se musí odložit hlasování o Trumpově nominantce na soudkyni Nejvyššího soudu. Předseda senátu Mitch McConnell si může dovolit ztratit maximálně tři hlasy. Dvě senátorky už ale řekly, že před volbami o nominované Amy Coneyové Barrettové hlasovat nebudou. S dalšími třemi senátory v karanténě tedy momentálně nemá sílu ji protlačit.
Po další dva týdny se tak bude senát scházet jen formálně. To znamená, že samotné hlasování proběhne přinejlepším až těsně před volbami. To celé dodá už tak napjaté situaci ještě větší politickou brizanci. Zároveň je klidně i možné, že republikáni budou mít dost hlasů až po volbách. Pokud by v nich prezident prohrál a republikáni navíc ztratili většinu v senátu, což není vyloučené, působilo by schválení nominantky odcházejícího prezidenta odcházejícím senátem krajně nezvykle.
Jak bude fungovat Bílý dům
Trump není jediným nakaženým v sídle amerických prezidentů. Celkový počet potvrzených případů se vyšplhal na 27. Prezident se zároveň bude muset izolovat tak, aby nikoho dalšího nenakazil. To není nepřekonatelné omezení, ale zároveň to bude vyžadovat jisté úpravy a disciplínu. Trump si přitom sundal roušku, kterou by jako nakažený měl nosit neustále, hned po svém příletu zpět do Bílého domu.