Americká Obecná správa služeb, General Services Administration, už může spolupracovat s Joem Bidenem jako zřejmým vítězem letošních prezidentských voleb. To umožnilo Bidenovu týmu pracovat na logistice převzetí agendy. Prezident Donald Trump tento krok ve svém tweetu uznal a pokusil se připsat si zásluhy za toto rozhodnutí, avšak zdůraznil, že se nejedná o ústupek.
Rozhodnutí je důležité, protože podle zákona nemá nově zvolený prezident přístup k federálním přechodovým fondům ani nemůže kontaktovat federální agentury, aby naplánoval personální obsazení, musí čekat, dokud GSA neuzná vítěze voleb.
Více než dva týdny po volebním vítězství tak může nově zvolený prezident Joe Biden konečně zahájit svůj formální přechod do Bílého domu.
„Chci poděkovat Emily Murphyové z GSA za její neochvějnou oddanost a loajalitu k naší zemi,“ tweetoval Trump s odkazem na šéfku GSA. „Byla obtěžována, vyhrožovalo se jí a byla zneužívána – a já nechci, aby se toto dělo jí, její rodině nebo zaměstnancům GSA. Náš případ SILNĚ pokračuje, budeme pokračovat v dobrém… boji a věřím, že zvítězíme!“
Pokračoval: „Nicméně, v nejlepším zájmu naší země doporučuji Emily a jejímu týmu, aby udělali, co je třeba s ohledem na prvotní protokoly, a řekl jsem svému týmu, aby udělal totéž.“
Posun v Trumpově postoji završil třítýdenní období, kdy prezident odmítal uznat zřejmou realitu Bidenova vítězství. Od volební noci Trump prohlašuje, že ho podvody připravily o vítězství (ale nepředložil žádné věrohodné důkazy), podpořil desítky žalob s cílem diskvalifikovat odevzdané hlasy (tato věc nijak nepokročila) a osobně lobboval u státních zákonodárců za zvrácení Bidenovy výhry (nenašel však žádné stoupence).
V pondělí dokonce i vysocí představitelé Bílého domu uvedli, že prezidentovo prohlášení už je nevyhnutelné, neboť klíčové státy jako Georgia a Michigan už Bidenovo vítězství potvrzují.
Bidenův tým rozhodnutí přivítal: „Dnešní rozhodnutí je potřebným krokem k tomu, abychom začali řešit výzvy, kterým náš národ čelí, včetně toho, abychom dostali pandemii pod kontrolu a vrátili naše hospodářství na správnou cestu.“
Joe Biden již zveřejnil nominace do svého týmu pro zahraniční politiku a národní bezpečnost, který tvoří staří kolegové z let jeho působení v Obamově administrativě.
Hodlá jmenovat Anthonyho Blinkena ministrem zahraničí a Johna Kerryho klimatickým vyslancem, zatímco Janet Yellenová má být první americkou ministryní financí.
Seznam nominací přišel před oficiálním úterním oznámením. Většina jmenování bude vyžadovat potvrzení Senátem.
Amerického prezidenta volí po hlasování občanů nakonec sbor volitelů. Další postup popisují např. stránky americké ambasády v Praze: „Po sečtení hlasů přichází na řadu volitelé. Počet volitelů v každém státě odpovídá jeho poměrnému zastoupení v Kongresu. Ten z kandidátů, který získá nejvíce hlasů v každém státě, získá všechny volitele daného státu.
Proces výběru sboru volitelů se mezi jednotlivými státy liší, ale většinou politické strany nominují volitele na celostátním stranickém sjezdu nebo hlasováním na zasedání ústředního výboru strany. Voliči v každém státě vyberou volitele při hlasování pro prezidenta a viceprezidenta v den všeobecných voleb. Prezidenta tedy volí sbor volitelů, nikoli lidové hlasování, ale obě hlasování jsou úzce spjata.
Sbor volitelů (Electoral College) má celkem 538 hlasů; kandidát na prezidenta musí získat alespoň 270 (prostou většinu) z nich. Všechny státy s výjimkou dvou mají systém „vítěz bere vše“, v němž jsou kandidátovi, který ve státě získá od občanů nejvíce hlasů, přiděleny všechny hlasy sboru volitelů. Volitelé nejsou ze zákona povinni hlasovat pro vítězného kandidáta nebo podle stranických preferencí, ale jen výjimečně tohoto práva využijí. Členové sboru volitelů se k hlasování scházejí obvykle v hlavním městě státu v prosinci. Hlasy sboru volitelů jsou pak zaslány do Washingtonu, kde v lednu probíhá jejich sčítání na společné schůzi Kongresu. Nezíská-li žádný kandidát většinu, o prezidentovi rozhodne Sněmovna reprezentantů, přičemž všichni zástupci jednoho státu mají jeden společný hlas.“
(Zdroj: Politico.com, BBC.com)