
Americký prezident Donald Trump FOTO: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian / Wikimedia Commons / Public Domain
FOTO: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian / Wikimedia Commons / Public Domain

KOMENTÁŘ / Americký prezident Donald Trump se ve středu podle agentury AFP pochlubil, že Spojené státy již mají s Ruskem dohodu o ukončení války na Ukrajině. Teď by chtěl ještě uzavřít dohodu i s Ukrajinou, ale jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským je prý těžší. Trump také uvedl, že se po své cestě na Blízký východ v polovině května možná sejde s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ještě předtím Trump vypustil obvinění Zelenského, že svými provokativními prohlášeními ztěžuje dosažení mírové dohody s Ruskem.
Rusko přitom v těchto dnech připravuje gigantické oslavy Dne vítězství, což je hlavní svátek Putinova nacionalistického režimu. Každý rok Moskva slaví 9. května porážku Hitlerova Německa a Putin obnovil grandiózní charakter oslav z éry Sovětského svazu. Jedná se o hlavní propagandistickou kartu k utužení moci Kremlu nad největším státem světa a o vytvoření iluze, že Rusové jsou mimořádným národem povolaným ke slavnému pochodu od vítězství k vítězství.
Americký prezident Donald Trump se nyní zjevně chystá přinést ruskému diktátorovi k jeho oslavě speciální dárek: americké uznání ruského okradení Ukrajiny o pětinu území. Pro Trumpa už kupříkladu anexe Krymu před 11 lety není žádným tématem a současná válka by se podle názoru americké administrativy měla zmrazit na linii fronty. Totéž se nyní již ozývá i ze samotného Kremlu.
Je jasné, že Putin prodá svému nepříliš informovanému lidu dohodu s Trumpem jako obrovský úspěch Ruska v boji se Západem. Amerika uznává ruskou moc a právo Ruska vládnout mnohem širšímu prostoru, než jsou jeho vlastní hranice. To by byl pro Kreml opravdový úspěch a všechno k tomu směřuje.
K obrazu heroického vítězství zatím Putinovi chybí v této hře jen jeden podstatný prvek, a to je kapitulace Ukrajiny. Z Trumpových výroků přitom plyne, že právě o to mu nyní jde. Aby Ukrajina uznala, že je slabá a že tudíž nemá šanci se domoci svých práv. Trump obnovil politiku, podle níž je rozhodujícím aspektem síla, a nikoli spravedlnost. Zatím se ale nezdá, že by se Ukrajina hodlala vzdát. Bez americké pomoci bude ale její situace o hodně horší.
Trump přitom ale zašel daleko za rámec nějakého realistického uznání situace nastolené vojenskou silou, kde Ukrajina sice mnoho ztratila, ale také díky svému hrdinství a podpoře Západu uhájila po třech letech zuřivé ruské agrese prakticky všechna velká města a většinu svého území. Ruské vítězství není ani zdaleka ohromující, spíše by se o něm nedalo ani vážně mluvit, kdyby se Spojené státy nerozhodly na tezi o ruském vítězení přistoupit. Tím Trump oslabil celý Západ, Ukrajinu podrazil a Rusku pomohl k utvrzení zcela falešného dojmu morální převahy nad Západem. Trumpova politika je takřka jistě ohromnou strategickou chybou a více než o realismus v ní jde o projev morální slabosti, která přitom neodpovídá faktické vojenské síle Ameriky i Západu.
Oslavy vítězství v Moskvě nebudou zřejmě díky Trumpovi ani zdaleka jen ohlédnutím za pohnutou historií druhé světové války. Zdá se, že to bude hlavně oslava Putinovy geniální strategie. Přitom Putin ve skutečnosti jako vůdce selhal, protože uvrtal svoji zemi do nesmyslného konfliktu, v němž Rusko ztratilo už rozhodně více než sto tisíc vojáků. To je ten nestřízlivější odhad BBC. Putin také zavlekl Rusko do značného područí mnohem silnější Číny a připravil ruskou ekonomiku o obchodní příležitosti se Západem. Získal zničené pláně Donbasu a obnovený pocit dobyvatelského národa. Propaganda Kremlu ale z těchto hubených výsledků za strašných obětí udělá jistě velkolepý výsledek panování osvíceného cara.
Obraz Vladimira Putina jako vítěze nad Západem, to by mohla být dost otřesná vizitka působení Donalda Trumpa ve funkci amerického prezidenta. Pro Evropu je to potvrzení plánu se rychle pořádně vyzbrojit.