Americký prezident Donald Trump, sám pod palbou kritiky za liknavost při řešení krize kolem koronaviru, se rozhodl, že se pokusí veškerou vinu svalit na Čínu. V něčem má sice pravdu a role Říše středu je hanebná, nicméně nedávná tvrzení prezidenta a jeho ministra zahraničí Mikea Pompea, že mají důkazy o tom, že virus byl vytvořen lidmi a pochází z laboratoře ve Wu-chanu, rozporuje jak většina vědců, tak americký Úřad ředitele zpravodajských služeb (ODNI).
Hanebná role Číny a WHO
To, že Donald Trump v této otázce zřejmě vědomě a záměrně přehání, by ovšem nemělo zastínit fakt, že Čína se v celé krizi zachovala skutečně nečestně. I když přijmeme fakt, že nový koronavirus je přírodního původu, tak Peking dlouhou dobu tajil podstatné informace o jeho povaze a závažnosti, a zároveň v té době po celém světě skupoval zdravotnický materiál.
Stejně tak se mírně řečeno nevyznamenala Světová zdravotnická organizace (WHO), jež de facto pomáhala Pekingu s jeho PR kampaní. Navzdory informacím od Tchaj-wanu o možnosti přenosu viru z člověka na člověka WHO ještě tři týdny ve shodě s tvrzením čínských soudruhů do světa prohlašovala, že nic takového nehrozí.
Hledání viníka
Koronavirová krize ukazuje také hluboké příkopy v americké politice. Zatímco republikáni v Kongresu se primárně soustředí na Čínu a WHO, demokraté chtějí prošetřit způsob, jakým se k viru postavila americká federální vláda. Tvrdí, že současný vysoký počet obětí a ekonomické škody jsou primárně Trumpovou vinou. I když tím obě strany sledují i své politické cíle a zdánlivě jsou obě tvrzení v rozporu, ve skutečnosti tomu tak docela není.
Fakt, že Trump pandemii dlouho podceňoval a neprovedl nutná opatření, neznamená, že Čína a WHO jsou bez viny, a naopak. Čína je pro prezidenta a jeho voliče jistě vděčným cílem a svalit všechnu vinu na Peking je nejsnazší způsob, jak omluvit vlastní selhání. Lze tedy říci, že i když je celá prezidentova kritika Číny a WHO motivována především politickou logikou, je nesmysl všechna obvinění odmítat jen jako kampaň pro jeho voliče.
Kde jsou důkazy?
Spekulace o tom, že virus je vytvořený uměle, se objevují již od samého počátku krize. Většina odborníků se shoduje, že pro to neexistují důkazy a přirozená mutace je daleko pravděpodobnější. Jiní v oboru vzdělaní lidé s nimi nesouhlasí. Není v silách laiků posoudit, kdo z nich má pravdu. Není ani cílem tohoto článku stavět se na jednu či druhou stranu sporu.
V tomto případě ale nejde o odborné debaty. Prezident a jeho ministr zahraničí Mike Pompeo totiž tvrdí, že od tajných služeb mají důkazy o umělém původu viru. Nechme teď stranou, kde je pravda, ale zda takové důkazy od svých lidí mohli získat. Úřad ředitele amerických zpravodajských služeb totiž téměř okamžitě popřel, že by takovými informacemi disponoval, a potvrdil, že souhlasí s „širokým vědeckým konsensem“, že virus je přírodního původu.
Prezidentská kampaň
Je nutné si uvědomit, že Spojené státy čekají už v listopadu prezidentské volby. Sám Trump v počátcích krize chválil Čínu za to, jak krizi zvládá, a za její otevřenost. Jeho pravděpodobný protikandidát Joe Biden jej za to kritizoval a nebyl sám. Prezident totiž ještě na začátku roku potřeboval Peking nerozhněvat, protože 15. ledna podepsal první z předpokládané série obchodních dohod ukončujících celní válku mezi oběma státy.
Ta v prosinci minulého roku tvrdě dopadla na americký průmysl a už dlouhou dobu trápí americké farmáře. Trump tak potřebuje, aby Čína splnila slibované objemy nákupů amerického zboží, ke kterým se zavázala. Jenže koronavirus vše zastínil, a tak je teď pro prezidenta hlavní přesvědčit voliče, že v krizi obstál a že nadměrné oběti na životech a dopady pandemie na ekonomiku USA nejsou jeho vina.
Není to koneckonců poprvé, kdy pro svůj vlastní užitek popírá informace od svých tajných služeb. Přesto je i nadále potřeba mít na paměti, že jakkoliv může Trump občas přehánět, roli Číny a WHO v celé situaci bude potřeba důkladně prošetřit.