Bude nástup Donalda Trumpa znamenat obnovení výslechových praktik pomocí topení, známých jako waterboarding? Pokud Trump uskuteční své názory a nešlo jen o silácká gesta, mohlo by se to stát.
Senátor Tom Cotton řekl, že předpokládá v budoucnosti v USA obnovení waterboardingu ohledně osob podezřelých z terorismu. Cotton prohlásil v CNN, že by v tomto případě s Trumpem souhlasil a že může být nutné změnit i americké zákony, aby k tomu mohlo dojít.
„Donald Trump je docela tvrdý chlap a myslím, že je připraven takové těžké výzvy uskutečnit,“ tvrdil Cotton již letos v květnu, když byl dotázán novinářem Wolfem Blitzerem, zda souhlasí s Trumpovým názorem, že by se proti teroru mělo používat mučení.
„Miluji waterboarding a myslím, že je skvělý,“ uvedl Trump během kampaně v Indianapolisu.
Dodal, že „by zavedl peklo mnohem horší než waterboarding“ a že USA „budou muset dělat věci, které jsou skoro nemyslitelné.“ (Existuje již vtip ukazující vězeňskou celu, kde na kavalci sedí zděšený spoutaný terorista a dva přivrtávají bachaři na stěnu obraz prezidenta Trumpa. Vězeň říká: „Zatraceně, Trump měl pravdu, existuje peklo mnohem horší než waterboarding.“)
V roce 2009 ovšem prezident Barack Obama podepsal nařízení, které zakazuje waterboarding a další „posílené techniky výslechu“. Mezinárodní červený kříž klasifikoval v roce 2014 waterboarding jako mučení s tím, že tato praxe porušuje Ženevskou konvenci.
Ředitel CIA John Brennan letos v červenci řekl, že by odstoupil, kdyby Trump nařídil agentuře zavedení takových výslechových technik.
Mezi těmi, kteří se také vyslovili proti, je například senátor John McCain, bývalý prezidentský kandidát, který byl sám mučen během svého pětiletého zajetí v průběhu války ve Vietnamu. Jenomže ani to na Cottona nezapůsobilo. McCainův názor sice chápe, ale nesouhlasí s ním. Sám byl jako voják ve válkách v Iráku a Afghánistánu. Podle něj je bezpečnost na prvním místě.
„Pokud zkušení zpravodajští odborníci přijdou k prezidentovi Spojených států a řeknou: »Myslíme si, že tento terorista má důležitou informaci a musíme ji získat, a toto je jediný způsob, jak ji získat«, je to těžký úkol. Prezidentství je ale těžký úkol, a pokud nejste ochotni ty těžké úkoly dělat, neměli byste usilovat o úřad. Donald Trump je docela tvrdý chlap a myslím, že je připraven, aby dělal tyto těžké úkoly,“ vysvětlil Cotton.
Navíc podle něj není waterboaring mučení a Amerika nikoho nemučí a mučit nebude. Připomněl, že se tato technika zkoušela na dobrovolnících z řad amerických vojáků a rozhlasových dýdžejů. Nikdo by se přece dobrovolně nehlásil na mučení.
Jenže v roce 2009 se Erich „Mancow“ Muller, konzervativec, mediální postava, sportovec a tehdejší stoupenec waterboardingu přihlásil, že to vyzkouší. Prohlásil pak topení za „absolutní mučení“. Před pokusem odhadoval, že by vydržel třicet až čtyřicet vteřin. V průměru se praktikuje čtrnáct. Navrhli mu pět, vydržel šest.
Debata o tom, zda mučit, nebo mučit a říkat tomu jinak, popřípadě nemučit, se samozřejmě nakonec rozpadne na různá nevyvratitelná hodnotová tvrzení. Jedni řeknou, že západní civilizaci je třeba bránit za každou cenu, další konstatují, že pak už to žádná západní civilizace není. Někdo bude pro mučení, ale nebude si jistý, jestli do toho nespadnou i nevinní. A tak dále.
V každém případě to vypadá, že jsme tam, kde jsme byli, a není to příjemný pocit.
Ideální by pochopitelně bylo, aby existovaly techniky, které přimějí člověka, aby vyžvanil všechno a ještě rád a navíc se u toho cítil šťastně. Hned nás napadnou různé „drogy pravdy“ ze sci-fi, po kterých by se i bin Ladin vyhnul dalším výslechům Pravděpodobně na to někdo přijde, tak hlavně aby to nebylo v nějakých mocnostech na Východě. I když tam to asi nepotřebují, ti mohou vzít to, co uměla už španělská inkvizice, a nic humánnějšího vymýšlet netřeba.