Americký prezident má před volbami další problém. Týká se ale spíš jeho obchodních než politických aktivit. Federální návladní ve městě New York Cy Vance uspěl u soudu s požadavkem, aby jeho týmu prezidentovi právníci odevzdali Trumpova daňová přiznání. Případ se táhne už dlouho a dospěl až k Nejvyššímu soudu. Ani tohle ještě nemusí být úplná tečka. Každopádně jde o důležité rozhodnutí, které ale nezpřístupní tyto dokumenty veřejnosti, jak doufali demokraté.
Ve Spojených státech existuje zákon, který nařizuje kandidátům na prezidenta Federální volební komisi předložit přehled o svých soukromých financích, ale rozhodnutí zveřejnit daňové přiznání je čistě dobrovolné. Přesto to od roku 1974 všichni kandidáti udělali. Výjimkou byl prezident Gerald Ford, který se ale neucházel ani o úřad prezidenta, ani viceprezidenta a do funkce se dostal jen shodou náhod.
Prezident Trump opakovaně sliboval, že svá daňová přiznání zveřejní. Nikdy tak ale neučinil. Demokraté věří, že by informace v nich obsažené, mohly být pro prezidenta politicky kompromitující. I proto se je snaží oficiální cestou získat tři sněmovní výbory ovládané právě demokraty. Ty by je sice ze zákona zveřejnit neměly, ale šance, že uniknou by byla relativně velká.
Vyšetřování peněz za mlčenlivost
Souběžně s tím ovšem o získání prezidentových daňových přiznání od roku 2011 usiluje právě tým Cy Vance. Ten vyšetřoval výplatu peněz za mlčení pro pornoherečku Stormy Danielsovou. Ta dostala za svou mlčenlivost sto třicet tisíc dolarů. Jelikož to ale bylo v době kampaně a peníze pocházely z oficiálních prostředků kampaně, šlo o porušení zákonů o financování volební kampaně. Za to si momentálně odpykává trest bývalý Trumpův právník Michael Cohen.
Cy Vance a jeho tým vede vyšetřování, které má objasnit roli prezidenta a jeho společností v této operaci. Prezident se brání vydání dokumentů i v tomto případě. Případ doputoval až k Nejvyššímu soudu, který letos v červenci rozhodl, že prezident nemá právo jen tak odmítnout. Musel by dokázat, že rozsah požadavku je zjevně neopodstatněný vzhledem k vyšetřovanému činu.
Bankovní a pojišťovací podvody
V reakci na červencové rozhodnutí, které mimochodem posvětili i dva soudci nominovaní právě Trumpem, se tak jeho tým právníků pokusil soud přesvědčit právě o tom, že je požadavek návladních přehnaný. To ovšem právě včerejším rozhodnutím soud shodil ze stolu. Navíc se tato strategie nakonec ukázala jako kontraproduktivní.
Vyšetřovatelé totiž museli poodhalit karty a na veřejnost se tak dostaly informace o tom, že vyšetřování je daleko rozsáhlejší. Sice se původně jednalo jen o tzv. držhubné, ale nyní prokurátoři prověřují daleko závažnější podezření z bankovních a pojistných podvodů. To by mohlo pro podnikání nejmocnějšího muže světa znamenat velkou ránu. V ohrožení by mohli být i jeho rodinní příslušníci.
Politicky neškodné
Pro prezidenta má věc alespoň jednu světlou stránku. Nejde ani tak o to, že se prezidentovi právníci nejspíše odvolají a podají žádost o odklad vykonatelnosti rozsudku. I pokud bude muset dokumenty nakonec postoupit, což se momentálně jeví jako pravděpodobné, únik informací z úřadu federálního návladního je daleko méně pravděpodobný než únik ze sněmovních výborů.
Veřejnost se tak informace nedozví dříve, než by se případ dostal k soudu. To ale do voleb určitě nebude. Politicky tato kauza tedy Trumpa nepoškodí. Volby nejspíše neovlivní vůbec nijak. Je to ale důležitá připomínka, že prezident nestojí nad zákonem. Nejvyšší soud vydal v červenci rozumné rozhodnutí a federální soud se jím řídil. Minimálně v tomto případě tak vláda práva stále funguje a to není málo.