Zákaz vstupu zástupců CNN a The New York Times na tiskovou konferenci nového prezidenta Spojených států amerických je nevídaným úkazem. Trumpovi se nelíbí, že o něm tato dvě média neinformovala podle jeho představ, a proto se rozhodl je zařadit mezi své nepřátele. Tím nejmocnější muž světa opět dokázal, že se nedokáže oprostit od svého impulzivního chování a vystupovat jako důvěryhodný státník.
Donald Trump si dobře uvědomuje, že jeho úspěch ve volbách byl založen více na orientaci na sociální sítě než na klasická média. Ta celou dobu obviňoval, že nadržují jeho soupeřce Hillary Clintonové. Nenávist však zůstala i po skončení volebního boje a projevuje se v různé intenzitě průběžně dodnes.
Skandální chování ovšem nyní nabralo obřích rozměrů. Odmítnutí některých novinářů na tiskové konferenci je totiž bezprecedentním opovrhováním svobodou slova, kterou by Trump patrně rád ovládl. Pokud někdo píše kriticky o prezidentovi USA, bude do budoucna vyčleněn z okruhu novinářů, kteří si „zaslouží“ přízeň hlavy státu.
Podobný případ se sice ukazuje i v České republice v podobě útoků Andreje Babiše a Miloše Zemana na Českou televizi, ale tyto spory zatím nenabyly takového rozměru jako u Trumpa. Čeští politici doposud jen urážejí a podávají stížnosti.
Donald Trump to přehnal. Kritické myšlení je základním předpokladem pro práci dobrého novináře a to si musí uvědomit i člověk, který si najednou myslí, že může cokoliv. Pokud se někdo obával, jak se bude americký prezident chovat po své útočné a populistické kampani, měl oprávněný strach.
Omezování práce novinářů je totiž velkým problémem. Snad si s ním dokážou američtí žurnalisté poradit lépe než ti naši, kteří se ve velkém nechali zmámit penězi a upustili od objektivity ve prospěch oligarchy z ministerstva financí.